Андре Силва (фудбалер)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Андре Силва
Mex-por-16 (1cropped).jpg
Лични податоци
Полно име Андре Мигел Валенте да Силва
Роден на 6 ноември 1995 (1995-11-06) (27 г.)
Роден во Багуим до Монте, Португалија
Држава  Португалија
Висина &100000000000001850000001,85 м
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Ајнтрахт Франкфурт Ајнтрахт Франкфурт
Број 33
Младинска кариера
2003–2007 Салгеирош Салгеирош
2007–2008 Боавишта Боавишта
2008–2010 Салгеирош Салгеирош
2010–2011 Flag of None.svg Падроенсе
2011–2014 Порто Порто
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2013–2016 Порто Б Порто Б 84 (24)
2015–2017 Порто Порто 41 (17)
2017– Милан Милан 25 (2)
2018–2019Севиља Севиља 27 (9)
2019–2020Ајнтрахт Франкфурт Ајнтрахт Франкфурт 25 (12)
2020- Ајнтрахт Франкфурт Ајнтрахт Франкфурт 18 (16)
Репрезентација
2009–2010 Португалија Португалија 16 12 (2)
2010–2011 Португалија Португалија 17 11 (2)
2011–2012 Португалија Португалија 18 10 (0)
2012–2014 Португалија Португалија 19 24 (16)
2014–2015 Португалија Португалија 20 10 (8)
2015– Португалија Португалија 21 3 (4)
2016– Португалија Португалија 37 (16)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 11 август 2018.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 2 јули 2017

Андре Мигел Валенте да Силва (португалски изговор: [ɐ̃ˈdɾɛ ˈsiɫvɐ]; (роден на 6 ноември 1995) — португалски фудбалер, напаѓач на Ајнтрахт Франкфурт и на португалската репрезентација.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]