Џастин Клајверт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џастин Клајверт
Лични податоци
Полно име Џастин Клајверт
Висина 1.71m
Положба крило
Клупски податоци
Сегашен клуб Рома
Број 34


* Настапи (Голови)

Џастин Клајверт (5 мај 1999 година) — холандски професионален фудбалер кој игра за ФК Рома и холандскиот национален тим. Тој првенствено се карактеризира како лево крило.

Клубска кариера[уреди | уреди извор]

Ајакс[уреди | уреди извор]

Клајверт дојде преку младинската програма на Ајакс и го имал својот прв професионален договор со Ајакс. Тој го направил своето деби со Јонг Ајакс на 16 септември 2016 година во игра против MVV, заменувајќи го Винс Гино Декер во 67-та минута, во загуба од 1-0. Клајверт го направил своето прво деби за титулата во Ередивизи на 15 јануари 2017 година, во победата од 1-3 во однос на ПИК Зволе, кога го замени Амин Јунес на 39. минута. Тој го постигнал својот прв гол на Ередивис на 19 март 2017 година во гостинскиот натпревар против СБВ Екселсиор, точно 10 години и 1 ден по последниот гол на својот татко. Натпреварот завршил со 1-1 нерешено.

На 26 ноември 2017 година, Клајверт ја отворил својата сезона со хет-трик во домашната победа од 5-1 над Рода; неговиот татко никогаш не постигнал хет-трик во холандската лига.

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Во 2016 година на европскиот шампионат под 17, што се одржал во Азербејџан, Клајверт играл за Холандија, која стигна до полуфиналето.[1][2][3][4]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Џастин е син на поранешниот холандски меfународен фудбалер Патрик Клајверт и внукот на поранешниот фудбалер на Суринам, Кенет Клајверт.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Netherlands U17's defeated in Euro semi-final“. Football Oranje.com.
  2. „Chong to the fore as Netherlands edge Sweden“. UEFA.
  3. „Ajax's Kluivert Jr relishing career challenge“. UEFA.
  4. „Justin Kluivert: Leuk om met mijn vader vergeleken te worden“. Het Parool (холандски).