Кеита Балде Диао

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сенегал Кеита
Лични податоци
Полно име Кеита Балде Диао
Роден на 8 март 1995 (1995-03-08) (26 г.)
Роден во Арбусес, Шпанија
Висина &100000000000001840000001,84 м
Позиција напад
Клупски податоци
Сегашен клуб Монако Монако
Број 14
Младинска кариера
Дам Дам
Барселона Барселона
Корнелја Корнелја
Лацио Лацио
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2013-2017 Лацио Лацио 110 (26)
2017- Монако Монако 23 (8)
Репрезентација
2016-  Сенегал 18 (3)
 • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 6 јануари 2012

Кеита Балде Диао (роден на 8 март 1995 во Арбусес) — сенегалски фудбалер, напаѓач на Монако и на сенегалската репрезентација.

Животопис[уреди | уреди извор]

Тој е постар брат на Ибу Балде, напаѓачот на Примавера тимот на Сампдорија.[1]

Технички карактеристики[уреди | уреди извор]

Најчесто игра како лево напаѓачко крило во 4-3-3 или 4-2-3-1 формација; ретко во кариерата бил користен и како осамен напаѓач. Опремен со добри тркачки способности и брз дриблинг често може да се види во улога на асистент при постигнувањето на головите за неговиот тим, но исто така има одличен удар со кој и тој самиот може да ги завршува акциите и да постигнува голови од блиско и од далечно растојание.[2]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Почетоци[уреди | уреди извор]

Роден во Арбусес, Жирона, Каталонија, од сенегалски родители, Кеита доаѓа во младинската школа Барселона во 2004 година, од екипата на Дам. Во 2010 година, Кеита отпатувал со младинскиот тим на Барселона на еден турнир во Катар, каде што тој ќе биде казнет заради правење на невкусна шега на соиграч, ставајќи му коцка мраз во креветот.[3] Казната се состоела во тоа што играчот веднаш морал да ја напушти Барселона, и да замине на позајмица во Корнелја, каде што тој постигнал 47 гола во една сезона.[3] По завршувањето на заемот, младиот напаѓач одлучил да не се враќа во Барселона.[3]

Лацио[уреди | уреди извор]

Во летото 2011 година, Кеита потпишал за италијанскиот клуб Лацио, која им плаќа на каталонците околу 300.000 евра, од кои 10% и припаднале на Корнелја.[3] Кеита не бил во можност да игра официјални натпревари за Лацио цела една година, поради тоа што тој морал да чека да добие шпанско државјанство и пасош од ЕУ кои му биле потребни за да биде регистриран во италијанскиот клуб. Сепак, тој импресионирал додека играл на младинското натпреварување Торнео Карол Војтила, каде што постигнал шест гола во четири натпревари.[3] Потоа Кеита играл за Примавера тимот на Лацио во сезоната 2012-2013. Тој бил повикан од страна на тренерот на првиот тим на Лацио Владимир Петковиќ за да седи на клупата во неколку натпревари од втората половина на сезоната, но без да го направи своето професионално деби. На 9 јуни 2013 година, со примавера, играл во финалето и го освоил скудетото против Аталанта, кога Лацио станува шампион во Примавера првенството.[4]

Следната сезона тој бил промовиран во редовен играч на првиот тим и се одлучил да го носи дресот со број 14. Своето професионално деби го направил на 15 септември 2013 година во победата со 3-0 против Кјево, влагувајќи од клупата за резерви на местото на Луис Педро Каванда во последните минути од натпреварот.[5] Пет дена подоцна, Кеита го направил своето деби во Лигата на Европа, започнувајќи како стартер во победата со 1-0 на домашен терен над Легија Варшава, асистирајќи притоа за единствениот гол во натпреварот кој го постигнал Ернанес.[6] На 10 ноември 2013 година го постигнал својот прв професионален гол во кариерата, во ремито 1-1 против Парма во Серија А, погодок со кој го отворил резултатот во натпреварот во 50-тата минута.[7] На 9 февруари 2014 година за време на Римското дерби кое завршило нерешено 0-0, Кеита станал најмладиот играч во историјата на Лацио, кој започнал од првата минута во некој од натпреварите на дербито.[8] Својата прва сезона како професионалец ја завршил со 35 настапи и 6 гола.

Следната сезона ја започнал постигнувајќи два гола на еден натпревар за првпат во својата профи кариера, во победата со 7-0 над Басано Виртус во Купот на Италија. На 29 април 2015 година, во победата на домашен терен со 4-0, против Парма во лигата, Кеита постигнал гол впишувајќи се меѓу стрелците повторно по 359 дена од неговиот последен гол во Серија А. На 20 мај 2015 неговиот Лацио загубил во финалето на Купот на Италија од Јувентус со 2-1, а тој влегол во игра во 106-тата минута од продолженијата.[9] Втората сезона во дресот на Лацио ја завршил со вкупо 29 натпревари на кои постигнал 4 гола.

На почетокот на својата трета сезона со Лацио, го одиграл својот прв натпревар во Лигата на шампионите во плејоф рундата од преелиминарната фаза, во кои токму со неговиот гол во 77-мата минута Лацио го совладал Баер Леверкузен со 1-0 на 18 август 2015.

Монако[уреди | уреди извор]

На 29 август 2017, Монако го купил Кеита од Лацио за сума од 30 милиони евра потпишувајќи петгодишен договор со играчот.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Кеита е роден во Шпанија од родители од сенегалско потекло. Иако тој имал право да игра за шпанската репрезентација, Кеита избрал да игра за земјата на неговите родители, Сенегал, добивајќи го првиот повик од селекторот Алиу Сисе за натпреварот против Нигер во квалификациите за Африканскиот куп на нации.[10] Своето деби го направил токму во тој натпревар влегувајќи како замена од клупата во победата на Сенегал со 2-0.[11] Својот прв погодок за репрезентацијата на Сенегал го постигнал во својот четврти настап, во победата со 2-0 на домашен терен над Намибија исто така во квалификациите за Африканскиот куп на нации 2017.

На 30 декември 2016 бил повикан да ја претставува својата земја на Африканскиот куп на нации 2017 во Габон. Кеита играл во сите четири натпревари на својата репрезентација на турнирот, а авантурата на Сенегал завршила во четвртфиналето кога тие биле елиминирани на пенали од подоцнежниот шампион Камерун со 5-4 на пенали.

Хронологија на репрезентативните настапи[уреди | уреди извор]

Хронологија на настапи и постигнати голови за националната селекција ― [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Сенегал|d}}|{{Naz/ Сенегал|c}}]]
Дата Град Домашни Резултат Гости Натпреварување Голови Инфо Детали
26-3-2016 Дакар [[ фудбалска Selezione {{Naz/Сенегал |d}}|{{Naz/Сенегал |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Сенегал |ssb}}px 0px {{Naz/Сенегал |ssb}}px">[[File:{{Naz/Сенегал |a}}|class=noviewer|{{Naz/Сенегал |c}}|20x16px]] 2 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Нигер|ssb}}px 0px {{Naz/ Нигер|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Нигер|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Нигер|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Нигер|d}}|{{Naz/ Нигер|c}}]] Квал. за АКН 2017 - влегол во игра 84', добил жолт картон во 90-тата минута 90'
29-3-2016 Нијамеј [[ фудбалска Selezione {{Naz/Нигер |d}}|{{Naz/Нигер |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Нигер |ssb}}px 0px {{Naz/Нигер |ssb}}px">[[File:{{Naz/Нигер |a}}|class=noviewer|{{Naz/Нигер |c}}|20x16px]] 1 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/ Сенегал|ssb}}px 0px {{Naz/ Сенегал|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Сенегал|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Сенегал|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Сенегал|d}}|{{Naz/ Сенегал|c}}]] Квал. за АКН 2017 - влегол во игра 60'
28-5-2016 Кигали [[ фудбалска Selezione {{Naz/Руанда |d}}|{{Naz/Руанда |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Руанда |ssb}}px 0px {{Naz/Руанда |ssb}}px">[[File:{{Naz/Руанда |a}}|class=noviewer|{{Naz/Руанда |c}}|20x16px]] 0 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/ Сенегал|ssb}}px 0px {{Naz/ Сенегал|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Сенегал|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Сенегал|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Сенегал|d}}|{{Naz/ Сенегал|c}}]] Пријателска -
3-9-2016 Дакар [[ фудбалска Selezione {{Naz/Сенегал |d}}|{{Naz/Сенегал |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Сенегал |ssb}}px 0px {{Naz/Сенегал |ssb}}px">[[File:{{Naz/Сенегал |a}}|class=noviewer|{{Naz/Сенегал |c}}|20x16px]] 2 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Намибија|ssb}}px 0px {{Naz/ Намибија|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Намибија|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Намибија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Намибија|d}}|{{Naz/ Намибија|c}}]] Квал. за АКН 2017 '1 заменет 84'
8-10-2016 Дакар [[ фудбалска Selezione {{Naz/Сенегал |d}}|{{Naz/Сенегал |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Сенегал |ssb}}px 0px {{Naz/Сенегал |ssb}}px">[[File:{{Naz/Сенегал |a}}|class=noviewer|{{Naz/Сенегал |c}}|20x16px]] 2 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Зелен ’Рт|ssb}}px 0px {{Naz/ Зелен ’Рт|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Зелен ’Рт|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Зелен ’Рт|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Зелен ’Рт|d}}|{{Naz/ Зелен ’Рт|c}}]] Квал. за СП 2018 '1
12-11-2016 Полокване [[ фудбалска Selezione {{Naz/ЈАР |d}}|{{Naz/ЈАР |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/ЈАР |ssb}}px 0px {{Naz/ЈАР |ssb}}px">[[File:{{Naz/ЈАР |a}}|class=noviewer|{{Naz/ЈАР |c}}|20x16px]] 2 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Сенегал|ssb}}px 0px {{Naz/ Сенегал|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Сенегал|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Сенегал|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Сенегал|d}}|{{Naz/ Сенегал|c}}]] Квал. за СП 2018 -
8-1-2017 Бразавил [[ фудбалска Selezione {{Naz/Либија |d}}|{{Naz/Либија |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Либија |ssb}}px 0px {{Naz/Либија |ssb}}px">[[File:{{Naz/Либија |a}}|class=noviewer|{{Naz/Либија |c}}|20x16px]] 1 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/ Сенегал|ssb}}px 0px {{Naz/ Сенегал|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Сенегал|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Сенегал|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Сенегал|d}}|{{Naz/ Сенегал|c}}]] Пријателска - заменет 72'
11-1-2017 Бразавил [[ фудбалска Selezione {{Naz/Конго |d}}|{{Naz/Конго |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Конго |ssb}}px 0px {{Naz/Конго |ssb}}px">[[File:{{Naz/Конго |a}}|class=noviewer|{{Naz/Конго |c}}|20x16px]] 0 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/ Сенегал|ssb}}px 0px {{Naz/ Сенегал|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Сенегал|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Сенегал|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Сенегал|d}}|{{Naz/ Сенегал|c}}]] Пријателска '1 заменет 62'
15-1-2017 Франсвил [[ фудбалска Selezione {{Naz/Тунис |d}}|{{Naz/Тунис |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Тунис |ssb}}px 0px {{Naz/Тунис |ssb}}px">[[File:{{Naz/Тунис |a}}|class=noviewer|{{Naz/Тунис |c}}|20x16px]] 0 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/ Сенегал|ssb}}px 0px {{Naz/ Сенегал|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Сенегал|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Сенегал|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Сенегал|d}}|{{Naz/ Сенегал|c}}]] АКН 2017 - Групна фаза - заменет 62'
19-1-2017 Франсвил [[ фудбалска Selezione {{Naz/Сенегал |d}}|{{Naz/Сенегал |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Сенегал |ssb}}px 0px {{Naz/Сенегал |ssb}}px">[[File:{{Naz/Сенегал |a}}|class=noviewer|{{Naz/Сенегал |c}}|20x16px]] 2 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Зимбабве|ssb}}px 0px {{Naz/ Зимбабве|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Зимбабве|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Зимбабве|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Зимбабве|d}}|{{Naz/ Зимбабве|c}}]] АКН 2017 - Групна фаза - заменет 62'
23-1-2017 Франсвил [[ фудбалска Selezione {{Naz/Сенегал |d}}|{{Naz/Сенегал |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Сенегал |ssb}}px 0px {{Naz/Сенегал |ssb}}px">[[File:{{Naz/Сенегал |a}}|class=noviewer|{{Naz/Сенегал |c}}|20x16px]] 2 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/ Алжир|ssb}}px 0px {{Naz/ Алжир|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Алжир|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Алжир|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Алжир|d}}|{{Naz/ Алжир|c}}]] Групна фаза - влегол во игра 90+4'
29-1-2017 Франсвил [[ фудбалска Selezione {{Naz/Сенегал |d}}|{{Naz/Сенегал |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Сенегал |ssb}}px 0px {{Naz/Сенегал |ssb}}px">[[File:{{Naz/Сенегал |a}}|class=noviewer|{{Naz/Сенегал |c}}|20x16px]] 0 – 0
(4-5 пен.)
<span style="margin:0px {{Naz/ Камерун|ssb}}px 0px {{Naz/ Камерун|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Камерун|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Камерун|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Камерун|d}}|{{Naz/ Камерун|c}}]] Четвртфинале -
Вкупно Настапи 12 Голови 3

Клупска статистика[уреди | уреди извор]

Статистиката е ажурирана на 13 февруари 2017.

Сезона Клуб Првенство Национален куп Континентални купови Останати купови Вкупно
Лига Наст Гол Куп Наст Гол Куп Наст Гол Куп Наст Гол Наст Гол
2013-2014 Италија Лацио А 25 5 КИ 2 0 ЛЕ 8 1 СИ 0 0 35 6
2014-2015 А 23 1 КИ 6 3 - - - - - - 29 4
2015-2016 А 31 4 КИ 1 0 ЛШ+ЛЕ 2[12]+5 1[12]+0 СИ 0 0 39 5
2016-2017 А 18 6 КИ 0 0 - - - - - - 18 6
Вкупно кариера 97 16 9 3 15 2 - - 121 21

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Sampdoria, preso Ibou Balde, il fratello del laziale Keita: farà la Primavera“. La Gazzetta dello Sport - Tutto il rosa della vita. Посетено на 2016-02-01.
 2. calcionews24.com, уред. (3 јануари 2014). „Esclusiva - Keita, la nuova promessa della Lazio. L'agente: C'era l'offerta del Real Madrid, ma...“. Посетено на 14 април 2014.
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 lazio.net, уред. (30 декември 2012). „Finalmente Keita - La Lazio scopre il baby fenomeno“. Архивирано од изворникот на 2013-10-23. Посетено на 27 февруари 2014.
 4. sslazio.it, уред. (10 јуни 2013). „La S.S. Lazio Primavera Campione d'Italia 2012/2013“. Посетено на 14 април 2014.
 5. soccerway.com, уред. (15 септември 2013). „Lazio 3 - Chievo 0“. Посетено на 27 февруари 2014.
 6. soccerway.com, уред. (19 септември 2013). „Lazio 1 - Legia Varsavia 0“. Посетено на 27 февруари 2014.
 7. gazzetta.it, уред. (9 ноември 2013). „Parma-Lazio 1-1, non basta Keita show e gol: pareggia Lucarelli“. Посетено на 9 февруари 2014.
 8. lazionews.eu, уред. (9 февруари 2014). „Keita da record: è il giocatore più giovane nella storia della Lazio a partire titolare in un derby. E se segnasse, altro record“. Посетено на 9 февруари 2014.
 9. „Juventus, in bacheca la decima Coppa Italia! Lazio freddata da mitra Matri“. tuttomercatoweb. 30 мај 2015.
 10. „Sénégal-Niger : Aliou Cissé publie une liste de 26 joueurs“. Dakar Actu. Посетено на 4 March 2016.
 11. CAF – Competitions – Q CAN 2017 – Match Details. Cafonline.com. Посетено на 20 June 2016.
 12. 12,0 12,1 Во плејоф рундата од квалификациите против Баер Леверкузен.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]