Емилијано Морети

Од Википедија — слободната енциклопедија
Италија Емилијано Морети
Лични податоци
Роден на 11 јули 1981.(1981-07-11)(42 г.)
Роден во Рим, Италија
Висина &100000000000001850000001,85 м
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Торино Торино
Број 24
Младинска кариера
Лодиџиани Лодиџиани
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1998 Лодиџиани Лодиџиани 5 (0)
1998-2002 Фјорентина Фјорентина 36 (0)
2002–2003 Јувентус Јувентус 8 (0)
2003Модена Модена 9 (0)
2003-2004 Парма Парма 0 (0)
2003-2004Болоња Болоња 32 (0)
2004-2009 Валенсија Валенсија 135 (4)
2009-2013 Џенова Џенова 107 (2)
2013- Торино Торино 77 (4)
Репрезентација
1997-1998 Италија Италија 16 4 (0)
2001 Италија Италија 20 1 (0)
2001-2004 Италија Италија 21 24 (0)
2014- Италија Италија 2 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 6 јануари 2011
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 ноември 2010

Емилијано Морети (роден на 11 јули 1981 година) — италијански фудбалер, играч од одбраната на Торино и на италијанската репрезентација.

Технички одлики[уреди | уреди извор]

Природен левак, кој ја започнал својата кариера играјќи како лев бек, но во последните неколку сезони почесто игра на позицијата централен дефанзивец.

Титули[уреди | уреди извор]

Клупски[уреди | уреди извор]

Италија Фјорентина[уреди | уреди извор]

Италија Јувентус[уреди | уреди извор]

Суперкуп на Италија (1) : 2002

Шпанија Валенсија[уреди | уреди извор]

Репрезентација[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]