ФК Торино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Торино
ПрекарТоро или
Граната
Основан3 декември 1906 како Фудбал клуб Торино
1 септември 2005, како Торино Фудбал клуб[1][2]
СтадионСтадион Олимпико ди Торино
Торино, Италија
Капацитет28,140[3]
СопственикИталија Урбано Каиро
ТренерИталија Валтер Мацари
ЛигаСерија А Серија А
2018–19Серија А, 7-ми
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
">
Резервни бои
Тековна сезона

ФК Торино честопати наречен само Торино или скратено Торо, е професионален италијански фудбалски клуб со седиште во Торино, Пиемонт, кој моментално се натпреварува во Серија А.

Клубот е основан под името Фудбал клуб Торино, на 3 декември 1906 година, но низ историјата бил познат под разни имиња (АК Торино, Торино Фиат, АК Талмоне Торино и Торино Калчо) сè до 2005 година кога клубот прогласил банкрот и бил основан нов клуб кој ги задржал правата и успесите на старата екипа, но продолжувајќи под името Торино Фудбал клуб.

Торино е еден од поуспешните клубови во Италија со седум титули во лигата, меѓу кој и оние пет последователни титули во периодот 1942-1949. Торино исто така бил првиот италијански клуб кој освоил домашна двојна круна. Клубот е освојувач на Купот на Италија пет пати, а последната титула била освоена во сезоната 1992-1993 сезона. На меѓународната сцена, Торино биле финалисти во Купот на УЕФА во сезоната 1991-1992.

Во пласманот на сите времиња на Серија А, кој ги зема предвид сите фудбалски екипи кои играле во првата лига, барем еднаш, Торино го зазема 8. место, учествувајќи во 70 од 82 изданија. Својте домашни натпревари ги игра на Стадионот Олимпико во Торино кој е со капацитет од 28,140 седечки места.

Титули[уреди | уреди извор]

Домашни[уреди | уреди извор]

 • Победник (7) : 1927–28, 1942–43, 1945–46, 1946–47, 1947–48, 1948–49, 1975–76.
 • Второпласиран (7) : 1907, 1914–1915, 1928–1929, 1938–1939, 1941–42, 1976–77, 1984–85.
 • Победник (5) : 1935–36, 1942–43, 1967–68, 1970–71, 1992–93
 • Финалист (8) : 1937–38, 1962–63, 1963–64, 1969–70, 1979–80, 1980–81, 1981–82, 1987–88.
 • Финалист (1) : 1993.
 • Победник (3) : 1959–60, 1989–90, 2000–01
 • Второпласиран (1) : 2011-12

Европски[уреди | уреди извор]

 • Финалист (1) : 1991-92.

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Бр. Позиција Играч
4 Бразил ОД Лијанко
5 Италија ОД Армандо Ицо
7 Србија ОД Саша Лукиќ
8 Италија СР Даниеле Базели
9 Италија НП Андреја Белоти
10 Шпанија НП Јаго Фалке
11 Италија НП Симоне Ѕаѕа
14 Италија ОД Кевин Бонифаци
15 Аргентина ОД Кристијан Ансалди
17 Брег на Слоновата Коска ОД Вилфрид Синго
18 Косово ГМ Самир Ујкани
20 Италија НП Симоне Едера
21 Шпанија НП Алекс Беренгер
Бр. Позиција Играч
23 Франција СР Суалихо Меите
24 Италија НП Симоне Верди
25 Италија ГМ Антонио Росати
27 Италија НП Виторио Париџини
29 Италија ОД Лоренцо Де Силвестри
30 Брег на Слоновата Коска ОД Кофи Џиџи
33 Камерун ОД Никола Н'Кулу
34 Нигерија ОД Ола Аина
36 Бразил ОД Глеисон Бремер
39 Италија ГМ Салваторе Сиригу
88 Венецуела СР Томас Ринкон
93 Уругвај ОД Диего Лаксалт

Список на капитени[уреди | уреди извор]

Андреја Белоти, моментален капитен на Торино.
Играч Сезони во клубот Сезони како капитен Настапи Голови
Швајцарија Фридрих Болингер 1907-1914 1907-1912 (6) 59 1
Швајцарија Хајнрих Бахман I 1910-1916 и 1919-1924 1912-1916 e 1919-1924 (9) 166 16
Италија Адолфо Балончиери 1925-1932 1925-1932 (7) 192 97
Италија Чезаре Мартин II 1919-1936 1932-1934 (2) 354 1
Италија Антонио Јани 1920-1937 1934-1937 (3) 322 48
Италија Марио Бо 1931-1939 1937-1939 (2) 185 42
Италија Освалдо Ферини 1932-1944 1939-1943 (4) 247 0
Италија Валентино Мацола 1943-1949 1944-1949 (4) 98 28
Италија Рикардо Карапелезе 1940-1942 и 1949-1952 1949-1952 (3) 98 28
Италија Лујџи Џулиано 1948-1954 1952-1954 (2) 125 12
Италија Рафаеле Кушела 1949-1951 и 1952-1958 1954-1957 (3) 121 0
Италија Енцо Беарзот 1954-1956 и 1957-1964 1957-1963 (6) 229 8
Италија Џоџо Ферини 1959-1975 1963-1975 (12) 405 39
Италија Клаудио Сала 1969-1980 1975-1980 (5) 365 22
Италија Франческо Грацијани 1973-1981 1980-1981 (6) 221 97
Италија Ренато Ѕакарели 1969-1970, 1974-1987 1981-1987 (6) 317 17
Италија Роберто Краверо 1981-1983, 1985-1992 и 1995-1998 1987-1992 и 1996-1997 (6) 232 17
Италија Лука Фузи 1990-1994 1992-1994 (2) 119 1
Италија Андреја Силенци 1992-1995 и 1999-2000 1994-1995 (1) 93 26
Италија Руџиеро Рицители 1994-1996 1995-1996 (1) 61 30
Италија Џанлујџи Лентини 1986-1988, 1989-1992 и 1997-2000 1997-2000 (3) 204 22
Италија Антонино Аста 1997-2000 e 2000-2002 2000-2002 (2) 128 7
Италија Лука Бучи 1998-2003 2002-2003 (1) 160 -177
Италија Симоне Вергасола 2001-2004 2003-2004 (1) 77 5
Италија Диего Фузер 1986-1989 и 2003-2004 2003-2004 (1) 78 6
Италија Диего Де Ашентис 2000-2005 и 2006-2007 2004-2005 и 2006-2007 (2) 197 2
Италија Оскар Бреви 2005-2007 2005-2006 (1) 55 1
Италија Џанлука Комото 1997-1999, 2001-2003, 2004-2005 и 2006-2008 2007-2008 (1) 152 8
Италија Алесандро Росина 2005-2009 2008-2009 (1) 143 34
Италија Роландо Бјанки 2008-2013 2009-2013 (4) 169 71
Полска Камил Глик[4] 2011-2016 2013-2016 (3) 171 13
Италија Џузепе Вивес 2011-2017 2016-2017 (1)[5] 148 5
Италија Марко Бенаси 2014-2017 2016-2017 (1)[6] 148 5
Италија Андреја Белоти 2015- 2017- (2) 132 60

Рекорди[уреди | уреди извор]

Играчи со најмногу настапи

Бр. Име Националност Настапи
1 Џорџо Ферини Италија 566
2 Паоло Пуличи Италија 437
3 Ренато Закарели Италија 413
4 Клаудио Сала Италија 360
5 Лидо Виери Италија 357
6 Чезаре Мартин Кралство Италија 345
7 Лујџи Данова Кралство Италија 340
8 Наталино Фосати Италија 361
9 Антонио Јани Кралство Италија 330
10 Џорџо Пуиа Италија 326

Најдобри стрелци

Бр. Име Националност Голови
1 Паоло Пуличи Италија 172
2 Јулио Либонати Кралство Италија 157
3 Џино Росети Кралство Италија 144
4 Гулјиелмо Габето Италија 127
5 Марко Феранте Италија 125
6 Валентино Мацола Италија 123
7 Франческо Грацијани Италија 122
8 Адолфо Балончиери Кралство Италија 100
9 Франко Осола Италија 85
10 Роландо Бјанки Италија 77

Најдобри стрелци во Серија А[уреди | уреди извор]

Досега 9 различни играчи на Торино биле најдобри стрелци во Серија А за една сезона. Клубот имал свој играч за најдобар стрелец во лигата во 11 сезони, бидејќи Паоло Пуличи бил топ-реализатор на Серија А трипати во 1973, 1975, 1976 година.

Статистика[уреди | уреди извор]

Учество во првенства[уреди | уреди извор]

Ниво Категорија Учества Деби Последна сезона Вкупно
Прима Категорија 7 1907 1920–21 95
Прима Дивизионе 5 1921–22 1925–26
Дивизионе Национале 4 1926–27 1945–46
Серија А 76 1929–30 2019–20
Серија Б 12 1959–60 2011–12 12

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „La storia del Torino FC“. http://torinofc.it/. Torino Football Club. Посетено на 12 January 2014. Надворешна врска во |work= (help)
 2. „Torino, finalmente l' accordo a Cairo va la maggioranza“. repubblica.it. La Repubblica. Посетено на 1 May 2014.
 3. „STADIO OLIMPICO, oltre 400 nuovi posti e barriere più basse“. http://www.tuttojuve.com/ (италијански). Посетено на 1 May 2014. Надворешна врска во |work= (help)
 4. „Calciomercato Torino, Glik capitano“. tuttosport.com. 21 July 2013. Архивирано од изворникот на 2013-07-24. Посетено на 30 July 2013.
 5. До 22-рото коло.
 6. Од 23-тото коло на сезоната 2016-2017.