Прејди на содржината

Серија А 2014-2015

Од Википедија — слободната енциклопедија
Серија А
Сезона2014–2015
ПрвациЈувентус Јувентус
(31-ва титула)
ИспаднатиКаљари Каљари
Чезена Чезена
Парма Парма
Лига на шампиониЈувентус Јувентус
Рома Рома
Лацио Лацио
Лига ЕвропаФјорентина Фјорентина
Наполи Наполи
Сампдорија Сампдорија
Одиграни натпревари380
Најдобар стрелецЛука Тони
Мауро Икарди (по 22 гола)
Најголема победа домаИнтер 7–0 Сасуоло
(14 септември 2014)
Јувентус 7–0 Парма
(9 ноември 2014)
Најголема победа на гостиПалермо 0–4 Лацио
(29 септември 2014)
Емполи 0–4 Каљари
(25 октомври 2014)
Каљари 0–4 Фјорентина
(30 ноември 2014)
Натпревар со најмногу головиПарма 4–5 Милан
(14 септември 2014)
Најголема низа на победи8 натпревари[1]
Лацио Лацио
Најголема низа без пораз20 натпревари[1]
Јувентус Јувентус
Најголема низа без победа18 натпревари[1]
Чезена Чезена
Најголема низа на порази6 натпревари[1]
Парма Парма
Најголема посетеност79,173[1]
Милан 1–1 Интер
(23 ноември 2014)
Најмала посетеност5,000[1]
Кјево 2–1 Чезена
(9 ноември 2014)
Просечна посетеност22,019[1]

Серија А 2014-2015. била 113-тата сезона на првата фудбалска лига на Италија, односоно 83 сезона на Серија А. Сезоната започнала на 30 август 2014, а завршила на 31 мај 2015 година.

Екипата на Јувентус влегла како бранител на титулата од сезоната 2013-2014. Екипите на Палермо, Емполи и Чезена биле новите три членови откако избориле промоција во Серија Б претходната сезона.

На 2 мај 2015, Јувентус ја одбранил титулата на четири кола пред крајот со победата на гостувањето во Џенова против Сампдорија од 1-0. Рома како второпласирана екипа изборила право да игра во Лигата на шампионите 2015/16, додека третопласираниот Лацио се изборил за место во баражот за Лигата на шампионите 2015/16.

Четвртоплаисраната Фјорентина и петопласираниот Наполи избориле место во Лигата на Европа 2015/16 додека Сампдорија како седмопласирана екипа во првенството осигурала учество во третиот круг квалификации за Лигата на Европа 2015/16. Екипата на Џенова која била шеста на крајот на сезооната заради недобивање на лиценца од УЕФА нема да може да настапува во Лигата на Европа, па нејзиното место ќе го заземе градскиот соперник екипата на Сампдорија.

Трите клуба кој испаднале од лигата во сезоната биле Каљари, Чезена и Парма.

Најдобри стрелци за сезоната биле Лука Тони (Верона) и Мауро Икарди (Интер) со по 22 постигнати гола.

Екипи[уреди | уреди извор]

Вкупно 20 екипи учествувале во лигата, вклучувајќи ги и 17-те од претходната сезона 2013-2014 и трите промовирани екипи од претходната сезона во Серија Б 2013-2014.

Катанија, Болоња и Ливорно биле екипите кој испаднале од Серија А претходната сезона : Катанија испаднала после седум сезони по ред во Серија А, Болоња се вратила во втората лига после пет сезони поминати во Серија А, додека екипата на Ливорно испаднала само што се вратила, па по една помината сезона во Серија А како последна екипа на табелата се вратиле назад во Серија Б.

Палермо како првопласирана и Емполи како второпласирана екипа во Серија Б 2013-2014 се пласирале директоно во Серија А. Чезена која била четвртопласирана после регуларниот дел од сезоната им се приклучила на дваете горе споменати екипи во Серија А како победник на плејофот во Серија Б.

Екипи по региони[уреди | уреди извор]

Број на екипи Регион Екипи
3  Емилија-Ромања Чезена, Парма и Сасуоло
 Ломбардија Аталанта, Интер и Милан
2  Лацио Лацио и Рома
 Лигурија Џенова и Сампдорија
 Пиемонт Јувентус и Торино
 Тоскана Емполи и Фјорентина
 Венето Кјево и Верона
1  Кампанија Наполи
 Фурланија-Јулиска Краина Удинезе
 Сардинија Каљари
 Сицилија Палермо

Стадионите на екипите и нивните локации[уреди | уреди извор]

Екипа Град Стадион Капацитет сезона 2013–14
Аталанта Аталанта Бергамо Атлети Аѕури д'Италија &1000000000000002654200026,542 11-ти во Серија А
Каљари Каљари Каљари Сант'Елија &1000000000000001600000016,000 15-ти во Серија А
Чезена Чезена Чезена Стадион Дино Мануци &1000000000000002389999923,900 Серија Б плејоф победник
Кјево Кјево Верона Марк'Антонио Бентегоди &1000000000000003840200038,402 16-ти во Серија А
Емполи Емполи Емполи Стадион Карло Кастелани &1000000000000001680000016,800 2-ри во Серија Б
Фјорентина Фјорентина Фиренца Стадион Артемио Франки &1000000000000004728199947,282 4-ти во Серија А
Џенова Џенова Џенова Стадион Лујџи Ферарис &1000000000000003668500036,685 13-ти во Серија А
Интер Интер Милано Сан Сиро &1000000000000008001800080,018 5-ти во Серија А
Јувентус Јувентус Торино Стадион Јувентус &1000000000000004125399941,254 Серија А шампион
Лацио Лацио Рим Олимпико &1000000000000007269799972,698 9-ти во Серија А
Милан Милан Милано Сан Сиро &1000000000000008001800080,018 8-ми во Серија А
Наполи Наполи Неапол Стадион Сан Паоло &1000000000000006024000060,240 3-ти во Серија А
Палермо Палермо Палермо Стадион Ренцо Барбера &1000000000000003634899936,349 Серија Б шампион
Парма Парма Парма Стадион Енио Тардини &1000000000000002790599927,906 6-ти во Серија А
Рома Рома Рим Олимпико &1000000000000007269799972,698 2-ри во Серија А
Сампдорија Сампдорија Џенова Стадион Лујџи Ферарис &1000000000000003668500036,685 12-ти во Серија А
Сасуоло Сасуоло Сасуоло1 Стадион Мапеи[2] &1000000000000002371699923,717 17-ти во Серија А
Торино Торино Торино Олимпико ди Торино &1000000000000002799399927,994 7-ми во Серија А
Удинезе Удинезе Удине Стадион Фриули &1000000000000003064199930,642 14-ти во Серија А
Верона Верона Верона Марк'Антонио Бентегоди &1000000000000003840200038,402 10-ти во Серија А
 1. Сасуоло игра во Реџо Емилија.

Личности и спонзори[уреди | уреди извор]

Екипа Претседател Тренер Капитен Опрема Спонзор на дресот
Аталанта Аталанта Италија Антонио Перкаси Италија Едоардо Реја Италија Џанпаоло Белини Најк Suisse Gas, Konica Minolta
Каљари Каљари Италија Томазо Џулини Италија Џанлука Феста Италија Даниеле Конти Капа Sardegna, Tiscali
Чезена Чезена Италија Џорџо Лугареси Италија Доменико Ди Карло Италија Давиде Сучи Лото Aldini
Кјево Кјево Италија Лука Кампадели Италија Роландо Маран Италија Серхио Пелисиер Givova Jetcoin,[3] Paluani, Banca Popolare di Verona
Емполи Емполи Италија Фабрицио Корси Италија Маурицио Сари Италија Давиде Моро Royal NGM Mobile, Computer Gross
Фјорентина Фјорентина Италија Марио Коњини Италија Винченцо Монтела Италија Мануел Пасквал Хома Фолксваген
Џенова Џенова Италија Енрико Прециози Италија Џан Пјеро Гасперини Аргентина Николас Бурдисо Лото McVitie's
Интер Интер Индонезија Ерик Тохир Италија Роберто Манчини Италија Андреја Ранокија Најк Пирели
Јувентус Јувентус Италија Андреја Ањели Италија Масимилијано Алегри Италија Џанлујџи Буфон Најк Jeep, Expo 2015 (еден дел од сезоната)
Лацио Лацио Италија Клаудио Лотито Италија Стефано Пиоли Италија Стефано Маури Macron
Милан Милан Италија Силвио Берлускони Италија Филипо Инзаги Италија Рикардо Монтоливо Адидас Emirates Airlines
Наполи Наполи Италија Аурелио Де Лаурентис Шпанија Рафаел Бенитез Словачка Марек Хамшик Macron Lete, Pasta Garofalo
Палермо Палермо Италија Маурицио Ѕампарини Италија Џузепе Јакини Италија Стефано Сорентино Хома Palermocalcio.it, CBM Sport
Парма Парма Италија слободно Италија Роберто Донадони Италија Алесандро Лукарели Ереа Folletto, Navigare
Рома Рома САД Џејмс Палота Франција Руди Гарсија Италија Франческо Тоти Најк без спонзор
Сампдорија Сампдорија Италија Масимо Фереро Србија Синиша Михајловиќ Италија Анџело Паломбо Капа Various*
Сасуоло Сасуоло Италија Карло Роси Италија Еузебио Ди Франческо Италија Франческо Мањанели Спортика Мапеи
Торино Торино Италија Урбано Каиро Италија Џампјеро Вентура Полска Камил Глик Капа Сузуки, Салами Берета
Удинезе Удинезе Италија Франко Солдати Италија Андреја Страмачиони Италија Антонио Ди Натале HS Football Дачија, Alcott
Верона Верона Италија Маурицио Сети Италија Андреја Мандорлини Италија Лука Тони Најк Leaderform, agsm, Franklin & Marshall

Тренерски промени[уреди | уреди извор]

Екипа Тренер кој заминал Причина Дата на заминување Позиција Тренер кој го заменил Дата на назначување
Удинезе Италија Франческо Гвидолин тех. супервизор 20 мај 2014[4] Пред-сезона Италија Андреја Страмачони 4 јуни 2014[5]
Милан Холандија Кларенс Сидорф отпуштен 9 јуни 2014[6] Италија Филипо Инзаги 9 јуни 2014[6]
Лацио Италија Едоардо Реја оставка 12 јуни 2014[7] Италија Стефано Пиоли 12 јуни 2014[8]
Каљари Италија Иво Пулга отпуштен 20 јуни 2014 Чешка Зденек Земан 20 јуни 2014[9]
Јувентус Италија Антонио Конте оставка 15 јули 2014 Италија Масимилијано Алегри 16 јули 2014
Кјево Италија Еугенио Корини отпуштен 19 октомври 2014[10] 17-то Италија Роландо Маран 19 октомври 2014[11]
Интер Италија Валтер Маѕари отпуштен 14 ноември 2014[12] 9-то Италија Роберто Манчини 14 ноември 2014[13]
Чезена Италија Пјерпаоло Бисоли отпуштен 8 декември 2014[14] 19-то Италија Доменико Ди Карло 8 декември 2014[15]
Каљари Чешка Зденек Земан отпуштен 23 декември 2014[16] 18-то Италија Џанфранко Ѕола 24 декември 2014[17]
Аталанта Италија Стефано Колантуоно отпуштен 4 март 2015[18] 17-то Италија Едоардо Реја 4 март 2015[18]
Каљари Италија Џанфранко Ѕола отпуштен 9 март 2015[19] 18-то Чешка Зденек Земан 9 март 2015[19]
Каљари Чешка Зденек Земан оставка 21 април 2015 19-то Италија Џанлука Феста 22 април 2015

Завршна табела[уреди | уреди извор]

[20]

Поз. Екипа Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
Шампион на Италија Освојувач на Купот на Италија 1. Јувентус Јувентус 87 38 26 9 3 72 24 +48
2. Рома Рома 70 38 19 13 6 54 31 +23
3. Лацио Лацио 69 38 21 6 11 71 38 +33
4. Фјорентина Фјорентина 64 38 18 10 10 61 46 +15
5. Наполи Наполи 63 38 18 9 11 70 54 +16
6. Џенова Џенова 59 38 16 11 11 62 47 +15
7. Сампдорија Сампдорија 56 38 13 17 8 48 42 +6
8. Интер Интер 55 38 14 13 11 59 48 +11
9. Торино Торино 54 38 14 12 12 48 45 +3
10. Милан Милан 52 38 13 13 12 56 50 +6
11. Палермо Палермо 49 38 12 13 13 53 55 −2
12. Сасуоло Сасуоло 49 38 12 13 13 49 57 −8
13. Верона Верона 46 38 11 13 14 49 65 −16
14. Кјево Кјево 43 38 10 13 15 28 41 −13
15. Емполи Емполи 42 38 8 18 12 46 52 −6
16. Удинезе Удинезе 41 38 10 11 17 43 56 −13
17. Аталанта Аталанта 37 38 7 16 15 38 57 −19
18. Каљари Каљари 34 38 8 10 20 48 68 −20
19. Чезена Чезена 24 38 4 12 22 36 73 −37
20. Парма Парма 19 38 6 8 24 33 75 −42
1 Парма била казнета со одземање на 7 бодови.
2 Џенова не добила лиценца од УЕФА за настап во европските натпреварувања па нејзиното место го зазела Сампдорија.

Легенда:

      Шампион на Италија и се квалификува за групната фаза на УЕФА Лигата на шампионите 2015-2016
      Се квалификува за групната фаза на УЕФА Лигата на шампионите 2015-2016
      Се квалификува за плејоф рундата (од квалификациите) за УЕФА Лигата на шампионите 2015-2016
      Се квалификува за фазата по групи во УЕФА Лига Европа 2015-2016
      Се квалификува за третото коло од квалификациите за УЕФА Лига Европа 2015-2016
      Испаѓа во Серија Б 2015-2016

Нотес:

Три бода за победа, еден за нерешено, нула за пораз.
Во случај на еднаков број на бодови помеѓу две или повеќе екипи, позицијата на табелата на екипата ќе биде одредена по следниве критериуми:
 • Освоени бодови во меѓусебните двобои
 • Гол-разлика во меѓусебните двобои
 • Вкупна гол-разлика
 • Вкупен број на постигнати голови
 • Ждрепка

Пласман[уреди | уреди извор]

Шампионскиот тим[уреди | уреди извор]

Први 11
1 Италија Џанлујџи Буфон (33 настапи)
26 Швајцарија Стефан Лихтштајнер (32)
19 Италија Леонардо Бонучи (34)
3 Италија Џорџо Кјелини (28)
33 Франција Патрис Евра (21)
8 Италија Клаудио Маркизио (35)
21 Италија Андреја Пирло (20)
6 Франција Пол Погба (26)
23 Чиле Артуро Видал (28)
10 Аргентина Карлос Тевез (32)
9 Шпанија Алваро Мората (29)

Резерви: Роберто Переира (35), Фернандо Љоренте (31), Симоне Падоин (25), Анџело Огбона (25), Кингсли Коман (14), Стефано Стураро (12), Симоне Пепе (12), Мартин Касерес (10), Андреја Барцалји (10), Квадво Асамоа (7), Алесандро Матри (5), Марко Сторари (5), Ромуло (4), Паоло де Чеље (2), Рубињо (0), Лука Мароне (0).

Резултати[уреди | уреди извор]

Табеларен приказ[уреди | уреди извор]

Читањето хоризонтално ни ги покажува резултати на домашен терен на наведената екипа од првата колона, а читањето вертикално ни ги покажува резултатите во гости на наведената екипата од првиот ред.

АТА КАЛ ЧЕЗ КЈЕ ЕМП ФЈО ЏЕН ИНТ ЈУВ ЛАЦ МИЛ НАП ПАЛ ПАР РОМ САМ САС ТОР УДИ ВЕР
Аталанта 2-1 3-2 1-1 2-2 0-1 1-4 1-4 0-3 1-1 1-3 1-1 3-3 1-0 1-2 1-2 2-1 1-2 0-0 0-0
Каљари 1-2 2-1 0-2 1-1 0-4 1-1 1-2 1-3 1-3 1-1 0-3 0-1 4-0 1-2 2-2 2-1 1-2 4-3 1-2
Чезена 2-2 0-1 0-1 2-2 1-4 0-3 0-1 2-2 2-1 1-1 1-4 0-0 1-0 0-1 1-1 2-3 2-3 1-0 1-1
Кјево 1-1 1-0 2-1 1-1 1-2 1-2 0-2 0-1 0-0 0-0 1-2 1-0 2-3 0-0 2-1 0-0 0-0 1-1 2-2
Емполи 0-0 0-4 2-0 3-0 2-3 1-1 0-0 0-2 2-1 2-2 4-2 3-0 2-2 0-1 1-1 3-1 0-0 1-2 0-0
Фјорентина 3-2 1-3 3-1 3-0 1-1 0-0 3-0 0-0 0-2 2-1 0-1 4-3 3-0 1-1 2-0 0-0 1-1 3-0 0-1
Џенова 2-2 2-0 3-1 0-2 1-1 1-1 3-2 1-0 1-0 1-0 1-2 1-1 2-0 0-1 0-1 3-3 5-1 1-1 5-2
Интер 2-0 1-4 1-1 0-0 4-3 0-1 3-1 1-2 2-2 0-0 2-2 3-0 1-1 2-1 1-0 7-0 0-1 1-2 2-2
Јувентус 2-1 1-1 3-0 2-0 2-0 3-2 1-0 1-1 2-0 3-1 3-1 2-0 7-0 3-2 1-1 1-0 2-1 2-0 4-0
Лацио 3-0 4-2 3-0 1-1 4-0 4-0 0-1 1-2 0-3 3-1 0-1 2-1 4-0 1-2 3-0 3-2 2-1 0-1 2-0
Милан 0-1 3-1 2-0 2-0 1-1 1-1 1-3 1-1 0-1 3-1 2-0 0-2 3-1 2-1 1-1 1-2 3-0 2-0 2-2
Наполи 1-1 3-3 3-2 0-1 2-2 3-0 2-1 2-2 1-3 2-4 3-0 3-3 2-0 2-0 4-2 2-0 2-1 3-1 6-2
Палермо 2-3 5-0 2-1 1-0 0-0 2-3 2-1 1-1 0-1 0-4 1-2 3-1 2-1 1-1 1-1 2-1 2-2 1-1 2-1
Парма 0-0 0-0 1-2 0-1 0-2 1-0 1-2 2-0 1-0 1-2 4-5 2-2 1-0 1-2 0-2 1-3 0-2 1-0 2-2
Рома 1-1 2-0 2-0 3-0 1-1 2-0 2-0 4-2 1-1 2-2 0-0 1-0 1-2 0-0 0-2 2-2 3-0 2-1 2-0
Сампдорија 1-0 2-0 0-0 2-1 1-0 3-1 1-1 1-0 0-1 0-1 2-2 1-1 1-1 2-2 0-0 1-1 2-0 2-2 1-1
Сасуоло 0-0 1-1 1-1 1-0 3-1 1-3 3-1 3-1 1-1 0-3 3-2 0-1 0-0 4-1 0-3 0-0 1-1 1-1 2-1
Торино 0-0 1-1 5-0 2-0 0-1 1-1 2-1 0-0 2-1 0-2 1-1 1-0 2-2 1-0 1-1 5-1 0-1 1-0 0-1
Удинезе 2-0 2-2 1-1 1-1 2-0 2-2 2-4 1-2 0-0 0-1 2-1 1-0 1-3 4-2 0-1 1-4 0-1 3-2 1-2
Верона 1-0 1-0 3-3 0-1 2-1 1-2 2-2 0-3 2-2 1-1 1-3 2-0 2-1 3-1 1-1 1-3 3-2 1-3 0-1

Календар[уреди | уреди извор]

1-во коло 20-то коло
31 авг. 0-0 Аталанта-Верона 0-1 25 јан.
1-0 Чезена-Парма 2-1
30 авг. 0-1 Кјево-Јувентус 0-2
31 авг. 1-2 Џенова-Наполи 1-2 26 јан.
3-1 Милан-Лацио 1-3 24 јан.
1-1 Палермо-Сампдорија 1-1 25 јан.
30 авг. 2-0 Рома-Фјорентина 1-1
31 авг. 1-1 Сасуоло-Каљари 1-2 24 јан.
0-0 Торино-Интер 1-0 25 јан.
2-0 Удинезе-Емполи 2-1 26 јан.
2-ро коло 21-во коло
14 сеп. 1-2 Каљари-Аталанта 1-2 1 фев.
13 сеп. 0-1 Емполи-Рома 1-1 31 јан.
14 сеп. 0-0 Фјорентина-Џенова 1-1
7-0 Интер-Сасуоло 1-3 1 фев.
13 сеп. 2-0 Јувентус-Удинезе 0-0
14 сеп. 3-0 Лацио-Чезена 1-2
0-1 Наполи-Кјево 2-1
4-5 Парма-Милан 1-3
2-0 Сампдроија-Торино 1-5
15 сеп. 2-1 Верона-Палермо 1-2


3-то коло 22-ро коло
21 сеп. 0-1 Аталанта-Фјорентина 2-3 8 фев.
20 сеп. 2-2 Чезена-емполи 0-2
21 сеп. 2-3 Кјево-Парма 1-0 11 фев.
1-0 Џенова-Лацио 1-0 9 фев.
20 сеп. 0-1 Милан-Јувентус 1-3 7 фев.
21 сеп. 1-1 Палермо-Интер 0-3 8 фев.
2-0 Рома-Каљари 2-1
0-0 Сасуоло-Сампдорија 1-1
0-1 Торино-Верона 3-1 7 фев.
1-0 Удинезе-Наполи 1-3 8 фев.
4-то коло 23-то коло
24 сеп. 1-2 Каљари-Торино 1-1 15 фев.
23 сеп. 2-2 Емполи-Милан 1-1
24 сеп. 0-0 Фјорентина-Сасуоло 3-1 14 фев.
2-0 Интер-Аталанта 4-1 15 фев.
3-0 Јувентус-Чезена 2-2
25 сеп. 0-1 Лацио-Удинезе 1-0
24 сеп. 3-3 Наполи-Палермо 1-3 14 фев.
1-2 Парма-Рома 0-0 15 feb.
2-1 Сампдорија-Кјево 1-2
2-2 Верона-Џенова 2-5


5-то коло 24-то коло
27 сеп. 0-3 Аталанта-Јувентус 1-2 20 фев.
28 сеп. 1-1 Чезена-Милан 0-2 22 фев.
1-1 Кјево-Емполи 0-3
0-1 Џенова-Сампдорија 1-1 24 фев.
1-4 Интер-Каљари 2-1 23 фев.
29 сеп. 0-4 Палермо-Лацио 1-2 22 фев.
27 сеп. 2-0 Рома-Верона 1-1
28 сеп. 0-1 Сасуоло-Наполи 0-2 23 фев.
1-1 Торино-Фјорентина 1-1 22 фев.
29 сеп. 4-2 Удинезе-Парма 0-1 8 апр.
6-то коло 25-то коло
5 окт. 3-0 Емполи-Палермо 0-0 1 март
3-0 Фјорентина-Интер 1-0
3-2 Јувентус-Рома 1-1 2 март
3-2 Лацио-Сасуоло 3-0 1 март
4 окт. 2-0 Милан-Кјево 0-0 28 фев.
5 окт. 2-1 Наполи-Торино 0-1 1 март
1-2 Парма-Џенова 0-2 15 апр.
1-0 Сампдорија-Аталанта 2-1 1 март
1-1 Удинезе-Чезена 0-1
4 окт. 1-0 Верона-Каљари 2-1


7-мо коло 26-то коло
19 окт. 1-0 Аталанта-Парма 0-0 8 март
2-2 Каљари-Сампдорија 0-2 7 март
0-2 Фјорентина-Лацио 0-4 9 март.
20 ott. 1-1 Џенова-Емполи 1-1 8 март
19 окт. 2-2 Интер-Наполи 2-2
2-1 Палермо-Чезена 0-0
18 окт. 3-0 Рома-Кјево 0-0
1-1 Сасуоло-Јувентус 0-1 9 март.
19 окт. 1-0 Торино-Удинезе 2-3 8 март
1-3 Верона-Милан 2-2 7 март.
8-мо коло 27-мо коло
26 окт. 0-1 Чезена-Интер 1-1 15 март
1-2 Кјево-Џенова 2-0
25 окт. 0-4 Емполи-Каљари 1-1 14 март
26 окт. 2-0 Јувентус-Палермо 1-0
2-1 Лацио-Торино 2-0 16 март
1-1 Милан-Фјорентина 1-2
6-2 Наполи-Верона 0-2 15 март
25 окт. 1-3 Парма-Сасуоло 1-4
0-0 Сампдорија-Рома 2-0 16 март
26 ott. 2-0 Удинезе-Аталанта 0-0 15 март


9-то коло 28-мо коло
29 окт. 1-1 Аталанта-Наполи 1-1 22 март
1-1 Каљари-Милан 1-3 21 март
3-0 Фјорентина-Удинезе 2-2 22 март
1-0 Џенова-Јувентус 0-1
1-0 Интер-Сампдорија 0-1
1-0 Палермо-Кјево 0-1 21 март
2-0 Рома-Чезена 1-0 22 март
28 окт. 3-1 Сасуоло-Емполи 1-3
29 окт. 1-0 Торино-Парма 2-0
30 окт. 1-1 Верона-Лацио 0-2
10-то коло 29-то коло
3 ное. 1-1 Чезена-Верона 3-3 4 апр.
2 ное. 0-0 Кјево-Сасуоло 0-1
1 ное. 0-2 Емполи-Јувентус 0-2
3 ное. 4-2 Лацио-Каљари 3-1
2 ное. 0-2 Милан-Палермо 2-1
1 ное. 2-0 Наполи-Рома 0-1
2-0 Парма-Интер 1-1
2 ное. 3-1 Сампдорија-Фјорентина 0-2
0-0 Торино-Аталанта 2-1
2-4 Удинезе-Џенова 1-1


11-то коло 30-то коло
9 ное. 1-1 Каљари-Џенова 0-2 11 апр.
2-1 Кјево-Чезена 1-0 12 апр.
2-1 Емполи-Лацио 0-4
0-1 Фјорентина-Наполи 0-3
2-2 Интер-Верона 3-0 11 апр.
7-0 Јувентус-Парма 0-1
1-1 Палермо-Удинезе 3-1 12 апр.
3-0 Рома-Торино 1-1
8 ное. 2-2 Сампдорија-Милан 1-1
0-0 Сасуоло-Аталанта 1-2
12-то коло 31-во коло
22 ное. 1-2 Аталанта-Рома 1-1 19 апр.
23 ное. 1-1 Чезена-Сампдорија 0-0 18 апр.
24 ное. 1-1 Џенова-Палермо 1-2 19 апр.
22 ное. 0-3 Лацио-Јувентус 0-2 18 апр.
23 ное. 1-1 Милан-Интер 0-0 19 апр.
3-3 Наполи-Каљари 3-0
0-2 Парма-Емполи 2-2
0-1 Торино-Сасуоло 1-1
1-1 Удинезе-Кјево 1-1
1-2 Верона-Фјорентина 1-0 20 апр.


13-то коло 32-ро коло
30 ное. 0-4 Каљари-Фјорентина 3-1 26 апр.
0-3 Чезена-Џенова 1-3
29 ное. 0-0 Кјево-Лацио 1-1
30 ное. 0-0 Емполи-Аталанта 2-2
2-1 Јувентус-Торино 1-2
2-0 Милан-Удинезе 1-2 25 апр.
2-1 Палермо-Парма 0-1 26 апр.
4-2 Рома-Интер 1-2 25 апр.
1 дек. 1-1 Сампдорија-Наполи 2-4 26 апр.
29 ное. 2-1 Сасуоло-Верона 2-3
14-то коло 33-то коло
7 дек. 3-2 Аталанта-Чезена 2-2 29 апр.
8 дек. 0-2 Каљари-Кјево 0-1
5 дек. 0-0 Фјорентина-Јувентус 2-3
7 дек. 1-0 Џенова-Милан 3-1
1-2 Интер-Удинезе 2-1 28 апр.
2-2 Наполи-Емполи 2-4 30 апр.
1-2 Парма-Лацио 0-4 29 апр.
6 дек. 2-2 Рома-Сасуоло 3-0
2-2 Торино-Палермо 2-2
8 дек. 1-3 Верона-Сампдорија 1-1


15-то коло 34-то коло
14 дек. 1-4 Чезена-Фјорентина 1-3 3 мај
15 дек. 0-2 Кјево-Интер 0-0
0-0 Емполи-Торино 1-0 6 мај
14 дек. 0-1 Џенова-Рома 0-2 3 мај
1-1 Јувентус-Сампдорија 1-0 2 мај
13 дек. 3-0 Лацио-Аталанта 1-1 3 мај
14 дек. 2-0 Милан-Наполи 0-3
13 дек. 2-1 Палермо-Сасуоло 0-0 2 мај
14 дек. 0-0 Парма-Каљари 0-4 4 мај
1-2 Удинезе-Верона 1-0 3 мај
16-то коло 35-то коло
21 дек. 3-3 Аталантаa-Палермо 3-2 10 мај
18 дек. 1-3 Каљари-Јувентус 1-1
21 дек. 1-1 Фјорентина-Емполи 3-2
2-2 Интер-Лацио 2-1
18 дек. 2-0 Наполи-Парма 2-2
20 дек. 0-0 Рома-Милан 1-2 9 мај
21 дек. 2-2 Сампдорија-Удинезе 4-1 10 мај
20 дек. 1-1 Сасуоло-Чезена 3-2
21 дек. 2-1 Торино-Чезена 1-5 11 мај
0-1 Верона-Кјево 2-2 10 мај


17-то коло 36-то коло
6 јан. 1-4 Чезена-Наполи 2-3 18 мај
0-0 Кјево-Торино 0-2 17 мај
0-0 Емполи-Верона 1-2
2-2 Џенова-Аталанта 4-1
1-1 Јувентус-Интер 2-1 16 мај
5 јан. 3-0 Лацио-Сампдорија 1-0
6 јан. 1-2 Милан-Сасуоло 2-3 17 мај
5-0 Палермо-Каљари 1-0
1-0 Парма-Фјорентина 0-3 18 мај
0-1 Удинезе-Рома 1-2 17 мај
18-то коло 37-мо коло
11 јан. 1-1 Аталанта-Кјево 1-1 24 мај
2-1 Каљари-Чезена 1-0
4-3 Фјорентина-Палермо 3-2
3-1 Интер-Чезена 2-3 23 мај
1-3 Наполи-Јувентус 1-3
2-2 Рома-Лацио 2-1 25 мај
1-0 Сампдорија-Емполи 1-1 24 мај
10 јан. 1-1 Сасуоло-Удинезе 1-0
1-1 Торино-Милан 0-3
11 јан. 3-1 Верона-Парма 2-2


19-то коло 38-мо коло
18 јан. 2-3 Чезена-Торино 0-5 31 мај
1-2 Кјево-Фјорентина 0-3
17 јан. 0-0 Емполи-Интер 3-4
18 јан. 3-3 Џенова-Сасуоло 1-3
4-0 Јувентус-Верона 2-2 30 мај
0-1 Лацио-Наполи 4-2 31 мај
0-1 Милан-Аталанта 3-1 30 мај
17 јан. 1-1 Палермо-Рома 2-1 31 мај
18 јан. 0-2 Парма-Сампдорија 2-2
2-2 Удинезе-Каљари 3-4

Статистика[уреди | уреди извор]

Екипна[уреди | уреди извор]

Лидери на табелата[уреди | уреди извор]

ФК ЈувентусФК Јувентус

Создавање на пласманот[уреди | уреди извор]

Легенда:

Боја Означува
црвена пораз
бела нерешено
зелена победа
10ª 11ª 12ª 13ª 14ª 15ª 16ª 17ª 18ª 19ª 20ª 21ª 22ª 23ª 24ª 25ª 26ª 27ª 28ª 29ª 30ª 31ª 32ª 33ª 34ª 35ª 36ª 37ª 38ª
 
Аталната 1 4 4 4 4 4 7 7 8 9 10 10 11 14 14 15 16 17 20 20 23 23 23 23 23 24 25 26 26 29 30 31 32 33 36 36 37 37
Каљари 1 1 1 1 4 4 5 8 9 9 10 11 11 11 12 12 12 15 16 19 19 19 20 20 20 20 21 21 21 21 21 24 24 27 28 28 31 34
Чезена 3 3 4 4 5 6 6 6 6 7 7 8 8 8 8 9 9 9 9 12 15 15 16 16 19 20 21 21 22 22 23 23 24 24 24 24 24 24
Кјево 0 3 3 3 4 4 4 4 4 5 8 9 10 13 13 16 17 18 18 18 18 21 24 24 25 26 29 32 32 35 36 37 40 41 42 42 43 43
Емполи 0 0 1 2 3 6 7 7 7 7 10 13 14 15 16 17 18 18 19 19 20 23 24 27 28 29 30 33 33 33 34 35 38 41 41 41 42 42
Фјорентина 0 1 4 5 6 9 9 10 13 13 13 16 19 20 23 24 24 27 30 31 32 35 38 39 42 42 45 46 49 49 49 49 49 52 55 58 61 64
Џенова 0 1 4 5 5 8 9 12 15 18 19 20 23 26 26 26 27 27 28 28 29 32 35 36 39 40 40 40 41 44 44 47 50 50 53 56 59 59
Интер 1 4 5 8 8 8 9 12 15 15 16 17 17 17 20 21 22 25 26 26 26 29 32 35 35 36 37 37 38 41 42 45 48 49 52 52 52 55
Јувентус 3 6 9 12 15 18 19 22 22 25 28 31 34 35 36 39 40 43 46 49 50 53 54 57 58 61 64 67 70 70 73 73 76 79 80 83 86 87
Лацио 0 3 3 3 6 9 12 15 16 19 19 19 20 23 26 27 30 31 31 34 34 34 37 40 43 46 49 52 55 58 58 59 62 63 63 66 66 69
Милан 3 6 6 7 8 11 14 15 16 16 17 18 21 21 24 25 25 26 26 26 29 29 30 33 34 35 35 38 41 42 43 43 43 43 46 46 49 52
Наполи 3 3 3 4 7 10 11 14 15 18 21 22 23 24 24 27 30 30 33 36 39 42 42 45 45 46 46 47 47 50 53 56 56 59 60 63 63 63
Палермо 1 1 2 3 3 3 6 6 9 12 13 14 17 18 21 22 25 25 26 27 30 30 33 33 34 35 35 35 35 38 41 41 42 43 43 46 46 49
Парма 0 0 3 3 3 3 3 3 3 6 6 6 6 5 6 6 9 9 9 9 9 9 10 13 13 11 9 9 10 13 13 16 16 16 17 17 18 19
Рома 3 6 9 12 15 15 18 19 22 22 25 28 31 32 35 36 39 40 41 42 43 46 47 48 49 50 50 53 56 57 58 58 61 64 64 67 70 70
Сампдорија 1 4 5 8 11 14 15 16 16 19 20 21 22 25 26 27 27 30 33 34 34 35 35 36 39 42 45 48 48 49 50 50 51 51 54 54 55 56
Сасуоло 1 1 2 3 3 3 4 7 10 11 12 15 18 19 19 20 23 24 25 25 28 29 29 29 29 29 32 32 35 35 36 36 36 37 40 43 46 49
Торино 1 1 1 4 5 5 8 8 11 12 12 12 12 13 14 17 18 19 22 25 28 31 32 33 36 36 36 39 42 43 44 47 48 48 48 51 51 54
Удинезе 3 3 6 9 12 13 13 16 16 16 17 18 18 21 21 22 22 23 24 27 28 28 28 28 28 31 32 33 34 34 35 38 38 41 41 41 41 41
Верона 1 4 7 8 8 11 11 11 12 13 14 14 14 14 17 17 18 21 21 24 24 24 24 25 28 29 32 32 33 33 36 39 40 40 41 44 45 46

Note:

 • Натпреварот Парма-Удинезе од 24-тото коло всушност се одиграл помеѓу 29-тото и 30-тото коло, па во табелата може да се одрази само дел од реалните перформанси на тимовите во тој временски период.
 • Натпреварот Џенова-Парма од 25-тото коло всушност се одиграл помеѓу 30-тото и 31-вото коло, па во табелата може да се одрази само дел од реалните перформанси на тимовите во тој временски период.

Рекорди[уреди | уреди извор]

 • Најголем број на победи : Јувентус (26)
 • Најголем број на победи дома : Јувентус (16)
 • Најголем број на победи во гости: Јувентус (10)
 • Најмал број на победи : Чезена (4)
 • Најмал број на победи дома : Чезена (3)
 • Најмал број на победи во гости : Чезена и Парма (1)
 • Најголем број на нерешени : Емполи (18)
 • Најголем број на нерешени дома : Сампдорија (10)
 • Најголем број на нерешени во гости : Емполи (10)
 • Најмал број на нерешени : Лацио (6)
 • Најмал број на нерешени дома : Лацио (1)
 • Најмал број на нерешени во гости : Кјево, Фјорентина, Наполи и Парма (4)
 • Најголем број на порази : Парма (24)
 • Најголем број на порази дома : Каљари (11)
 • Најголем број на порази во гости : Парма (14)
 • Најмал број на порази : Јувентус (3)
 • Најмал број на порази дома : Јувентус (0)
 • Најмал број на порази во гости : Јувентус (3)
 • Најдобар напад : Јувентус (72)
 • Најлош напад : Кјево (28)
 • Најдобра одбрана : Јувентус (24)
 • Најлоша одбрана : Парма (75)
 • Најдобра гол-разлика : Јувентус (+48)
 • Најлоша гол-разлика : Парма (-42)
 • Најголем број на натпрвари без победа : Чезена (18, 2-19 коло)
 • Најголем број на натпревари без нерешено : Парма (14, 1-14 коло)
 • Најголем број на натпревари без пораз (најдобра серија) : Јувентус (20, 10-29 коло)
 • Најдобра победничка низа дома : Јувентус (19)
 • Најдобра победничка низа во гости : Рома (10)
 • Најголем број на последователни победи : Лацио (8, 23-30 коло)
 • Најголем број на последователни победи дома : Јувентус (9)
 • Најголем број на последователни победи во гости : Лацио (4)
 • Најголем број на последователни нерешени : Емполи (5, 13-17 коло)
 • Најголем број на последователни нерешени дома : Рома (6)
 • Најголем број на последователни нерешени во гости : Аталанта и Емполи (4)
 • Најголем број на последователни порази : Парма (6, 4-9 коло)
 • Најголем број на последователни порази дома : Чезена и Парма (4)
 • Најголем број на последователни порази во гости : Парма (8)
 • Најголем број на досудени пенали за : Милан (11)
 • Најмал број на досудени пенали за : Удинезе (1)
 • Најголем број на досудени пенали против : Чезена (10)
 • Најмал број на досудени пенали против : Наполи и Емполи (2)
 • Најголем број на корнери : Наполи (182)
 • Најголем број на офсајди : Кјево (93)
 • Најголем број на жолти картони : Сасуоло (82)
 • Најголем број на црвени картони : Милан (10)
 • Најмал број на корнери :
 • Најмал број на офсајди :
 • Најмал број на жолти картони :
 • Најмал број на црвени картони :

Поединечна[уреди | уреди извор]

Список на стрелци[уреди | уреди извор]

Гол Пенали Играч Клуб
22 4 Италија Лука Тони Верона Верона
22 4 Аргентина Мауро Икарди Интер Интер
20 2 Аргентина Карлос Тевез Јувентус Јувентус
18 3 Аргентина Гонсало Игуаин Наполи Наполи
16 8 Франција Жереми Менез Милан Милан
15 0 Италија Маноло Габијадини Наполи Наполи (8),
Сампдорија Сампдорија (7)
15 6 Италија Доменико Берарди Сасуоло Сасуоло
14 1 Италија Антонио Ди Натале Удинезе Удинезе
13 0 Германија Мирослав Клозе Лацио Лацио
13 2 Шпанија Јаго Фалке Џенова Џенова
13 3 Италија Фабио Кваљарела Торино Торино
13 3 Аргентина Пауло Дибала Палермо Палермо
11 0 Шпанија Хосе Марија Калехон Наполи Наполи
11 1 Италија Симоне Ѕаѕа Сасуоло Сасуоло
10 0 Бразил Фелипе Андерсон Лацио Лацио
10 0 Франција Сирил Теро Удинезе Удинезе
10 0 Италија Марко Пароло Лацио Лацио
10 0 Аргентина Франко Васкес Палермо Палермо
10 1 Италија Масимо Макароне Емполи Емполи
10 2 Италија Антонио Кандрева Лацио Лацио
9 0 Италија Стефано Маури Лацио Лацио
9 0 Италија Алберто Палоски Кјево Кјево
9 0 Франција Грегуар Дефрел Чезена Чезена
9 0 Аргентина Макси Лопес Торино Торино (8),
Кјево Кјево (1)
9 0 Италија Лука Ригони Палермо Палермо
9 1 Италија Едер Сампдорија Сампдорија
9 1 Чиле Маурисио Пинила Аталанта Аталанта (3),
Џенова Џенова (6)
8 0 Шпанија Алваро Мората Јувентус Јувентус
8 0 Франција Пол Погба Јувентус Јувентус
8 0 Србија Филип Џорџевиќ Лацио Лацио
8 0 Италија Матија Дестро Рома Рома (5),
Милан Милан (3)
8 0 Аргентина Родриго Паласио Интер Интер
8 1 Словенија Јосип Иличиќ Фјорентина Фјорентина
8 1 Србија Адем Љајиќ Рома Рома
8 3 Аргентина Герман Денис Аталанта Аталанта
8 3 Италија Франко Бриенца Чезена Чезена
8 4 Италија Франческо Тоти Рома Рома

Хет-трикови[уреди | уреди извор]

Играч Клуб Против Резултат Дата
Аргентина Мауро Икарди Интер Сасуоло 7–0 Архивирано на 14 септември 2014 г. 14 септември 2014
Шведска Албин Екдал Каљари Интер 4–1 Архивирано на 8 ноември 2014 г. 28 септември 2014
Србија Филип Џорџевиќ Лацио Палермо 4–0 Архивирано на 6 октомври 2014 г. 29 септември 2014
Аргентина Гонсало Игуаин Наполи Верона 6–2 Архивирано на 11 ноември 2014 г. 26 октомври 2014
Италија Фабио Кваљарела Торино Сампдорија 5–1 Архивирано на 1 февруари 2015 г. 1 февруари 2015
Италија Доменико Берарди Сасуоло Милан 3–2 Архивирано на 20 мај 2015 г. 17 мај 2015
Мауро Икарди (Интер) најдобар стрелец за сезоната заедно со Лука Тони со по 22 гола.

Список на играчи со најмногу асистенции[уреди | уреди извор]

[21]

Поз. Играч Клуб Асистенции
1 Словачка Марек Хамшик Наполи Наполи 13
Аргентина Антонио Кандрева Лацио Лацио
2 Италија Доменико Берарди Сасуоло Сасуоло 11
Италија Франко Васкес Палермо Палермо
3 Аргентина Пауло Дибала Палермо Палермо 10
Босна и Херцеговина Миралем Пјаниќ Рома Рома
4 Чиле Матијас Фернандес Фјорентина Фјорентина 9
Исланд Емил Халфредсон Верона Верона
Босна и Херцеговина Сенад Лулиќ Лацио Лацио

Најмногу суви мрежи[уреди | уреди извор]

Џанлујџи Буфон (Јувентус) голманот кој во најмногу натпревари од сезоната ја сочувал својата мрежа сува, дури во 18.

[22]

Поз. Играч Клуб Суви мрежи
1 Италија Џанлујџи Буфон Јувентус Јувентус 18
2 Италија Морган Де Санктис Рома Рома 16
3 Аргентина Албано Бизари Кјево Кјево 12
4 Словенија Самир Хандановиќ Интер Интер 11
5 Италија Федерико Маркети Лацио Лацио 10
Италија Емилијано Вивијано Сампдорија Сампдорија
7 Италија Лујџи Сепе Емполи Емполи 9
Бразил Нето Фјорентина Фјорентина
9 Италија Андреја Консиљи Сасуоло Сасуоло 8
Италија Антонио Миранте Парма Парма

Факти и бројки[уреди | уреди извор]

 • Првиот гол: Кристијано Бираги (а.г.), Кјево-Јувентус 0-1 (6-та минута)
 • Последен гол: Андреја Белоти, Рома-Палермо 1-2 (94-та минута)
 • Најбрз гол: Антонио Ди Натале, Удинезе-Џенова 2-4 (23")
 • Најдоцен гол: Џонатан де Гусман, Џенова-Наполи 1-2 (95') - Николас Лопес, Милан-Верона 2-2 (95') - Алберто Факундо Коста, Торино-Џенова 5-1 (95')
 • Натпревар со најмногу голови: Парма-Милан 4-5 (9)
 • Натпревар со најголема разлика во голови: Интер-Сасуоло 7-0, Јувентус-Парма 7-0 (7)
 • Натпревар со најмногу жолти картони: Верона-Наполи 2-0 (11)
 • Натпревар со најмногу црвени картони: 20 такви (2)
 • Натпревар со најмногу прекршоци: Џенова-Верона 5-2 (56)
 • Коло со најмногу голови: 38-мото (47)
 • Коло со најмалку голови: 25 (14)
 • Натпревар со најмногу гледачи: Милан-Интер 1-1 (79.173)[23]
 • Натпревар со најмалку гледачи: Кјево-Чезена 2-1 (5000)[23]
 • Вкупно гледачи (просечно по натпревар): 8.124.631 (21.958)[23]
 • Коло со најмногу победи: 36-то (10)
 • Коло со најголем број на нерешени: 16-то, 26-то, 31-во (6)
 • Натпревар со најголемо судиско продолжение: Фјорентина-Лацио 0-2 (8)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 „2014–15 Italian Serie A statistics“. ESPN FC. Посетено на 4 November 2014.
 2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2016-03-22. Посетено на 2015-06-10.
 3. „Jetcoin nuovo Main Sponsor del ChievoVerona“ (италијански). AC Chievo Verona. 13 September 2014. Архивирано од изворникот на 2015-06-17. Посетено на 12 April 2015.
 4. „Udinese, Guidolin leaves the dugout. He will be technical supervisor“ (италијански). La Gazzetta dello Sport. 20 May 2014. Посетено на 5 June 2014.
 5. „Statement: Andrea Stramaccioni is the new head coach“ (италијански). Udinese Calcio. 4 June 2014. Архивирано од изворникот на 2014-06-06. Посетено на 4 June 2014.
 6. 6,0 6,1 „AC Milan: Filippo Inzaghi replaces Clarence Seedorf“. BBC Sport. 9 June 2014. Посетено на 10 June 2014.
 7. „Edy Reja says goodbye to Lazio“ (италијански). SS Lazio. 12 June 2014. Архивирано од изворникот на 2014-07-14. Посетено на 12 June 2014.
 8. „Stefano Pioli is the new Lazio head coach“ (италијански). SS Lazio. 12 June 2014. Архивирано од изворникот на 2014-06-16. Посетено на 12 June 2014.
 9. „Serie A: Cagliari appoint former Roma coach Zdenek Zeman as new manager“. Sky Sports. 2 July 2014. Посетено на 15 July 2014.
 10. „Comunicato ufficiale: Eugenio Corini sollevato dall'incarico“ (италијански). AC Chievo Verona. 19 October 2014. Архивирано од изворникот на 2014-10-23. Посетено на 19 October 2014.
 11. „Comunicato ufficiale: Rolando Maran è il nuovo allenatore della Prima squadra“ (италијански). AC Chievo Verona. 19 October 2014. Архивирано од изворникот на 2014-10-23. Посетено на 19 October 2014.
 12. „FC INTERNAZIONALE CLUB STATEMENT“. FC Internazionale Milano. 14 November 2014. Архивирано од изворникот на 2015-01-31. Посетено на 14 November 2014.
 13. „ROBERTO MANCINI APPOINTED AS INTER'S NEW COACH“. FC Internazionale Milano. 14 November 2014. Архивирано од изворникот на 2015-01-27. Посетено на 14 November 2014.
 14. „COMUNICATO UFFICIALE - Bisoli sollevato dall'incarico di allenatore della prima squadra“. AC Cesena. 8 December 2014. Архивирано од изворникот на 2015-04-05. Посетено на 24 December 2014.
 15. „Di Carlo nuovo tecnico del Cesena Calcio“. AC Cesena. 8 December 2014. Архивирано од изворникот на 2014-12-09. Посетено на 24 December 2014.
 16. „Comunicato del Cagliari Calcio“. Cagliari Calcio (италијански). 23 December 2014. Архивирано од изворникот на 2014-12-25. Посетено на 23 December 2014.
 17. „Bentornato Gianfranco“. Cagliari Calcio (италијански). 24 December 2014. Архивирано од изворникот на 2014-12-26. Посетено на 24 December 2014.
 18. 18,0 18,1 „Comunicato Atalanta BC“. Atalanta BC (италијански). 4 March 2015. Архивирано од изворникот на 2015-03-06. Посетено на 4 March 2015.
 19. 19,0 19,1 „Gianfranco Zola sacked as Serie A Cagliari rehire Zdenek Zeman“. BBC. 9 March 2015. Посетено на 9 March 2015.
 20. legaseriea.it (уред.). „Serie A - Classifica“. Архивирано од изворникот на 2013-02-13. Посетено на 4 мај 2015.
 21. „2014–15 Serie A top assists“. ESPN FC. Посетено на 18 May 2015.
 22. http://www.footballnewsguru.com/2014/09/serie-top-scorers-assists-clean-sheets.html
 23. 23,0 23,1 23,2 stadiapostcards.com (уред.). „Statistiche Spettatori Serie A 2014-2015“ (англиски). Посетено на 2 декември 2014.