ФК Џенова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Џенова
Целосно име Фудбалски Клуб Џенова
Прекар(и) Рособлу
Основан 7 Септември 1893
Терен Стадион Луиги Ферари
(Капацитет: 36,536)
Претседател Енрико Прециози
Тренер Луиџи Ди Канио
Лига Серија А
2011–12 Серија А, 17ти
Мреж. место Официјално мрежно место
Kit left arm genoa1213h.png
Team colours
Kit body genoa1213h.png
Team colours
Kit right arm genoa1213h.png
Team colours
Team colours
Team colours
Домашни бои
Kit left arm genoa1213a.png
Team colours
Kit body genoa1213a.png
Team colours
Kit right arm genoa1213a.png
Team colours
Team colours
Team colours
Гостински бои

ФК Џенова е италијански фудбалски клуб од градот Џенова, Италија. Моментално игра во Серија А и е еден од најуспешните фудбалски клубови во Италија со освоени девет титули во Серија А.