ФК Џенова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џенова
Целосно имеФудбалски Клуб Џенова
ПрекарРособлу
Основан7 Септември 1893
ЛокацијаЏенова, Италија
СтадионСтадион Лујџи Ферарис
Капацитет36,536
ПретседателИталија Енрико Прециози
ТренерИталија Давиде Балардини
ЛигаСерија А Серија А
2022-2023Серија B, 5-ти
Мреж. местоОфицијално мрежно место
фinco
Домашни бои
фinco
Гостински бои
Резервни бои

ФК Џенова е италијански фудбалски клуб од градот Џенова, Италија. Моментално игра во Серија А и е еден од најуспешните фудбалски клубови во Италија со освоени девет титули во Серија А.