Фудбалско првенство на Италија 1899

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Италијанското фудбалско првенство 1899 била втората сезона во италијанската лига. Турнирот се одржа од 2 до 16 април 1899.[1].

Елиминации[уреди | уреди извор]


Џенова 2–0
(предадена)
Сампиердаренезе
недела, 2 април
Гинастика Торино 2–0
(е.в.)
Ф.Б.К. Торинезе Кампо Пјаца Дарми, Торино
Калум Ред
Калум Ред
недела, 9 април
Интернационале Торино 2–0 Гинастика Торино Кампо Пјаца Дарми, Торино
Едоардо Босио
Алберт Вебер

Финале[уреди | уреди извор]

недела, 16 април
Џенова 3–1 Интернационале Торино Понте Карега, Џенова
Џејмс Ричардсон Спенсли
Хенри Артур Дапл
Роберт Ал Ливер
Алберт Вебер

Шампиони[уреди | уреди извор]

Италијанско фудбалско првенство
Победници 1898
Џенова
Втора титула
Scudetto.svgScudetto.svg
Џенова:
1 Италија Фаусто Гиглиоти
2 Италија Ернесто де Галеани
3 Италија Ернесто Пастор II
4 Англија Џејмс Ричардсон Спенсли (к)
5 Италија Едоардо Пастор I
6 Пасадоро
7 Арклес
8 Детеиндре
9 Англија Волтер Агар
10 Швајцарија Хенри Артур Дапл
11 Англија Роберт Ал Ливер

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Almanacco illustrato del calcio. Fondato da Leone Boccali nel 1939. journal annuale. Modena, Panini, 1939-. ISSN 11293381