Италијанско фудбалско првенство

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Италијанското фудбалско првенство е најстарото фудбалско натпреварување во Италија од сезоната 1898 до сезоната 1928/29. Серија А го заменила старото италијанско фудбалско првенство во сезоната 1929/30.

Првенството, за разлика од серија А во повеќето сезони, бил составен од многу локални групи. Победниците на секоја од тие групи играле плејоф и крајните победниците биле декларирани како шампиони. Џенова биле првите шампиони по победата над Торино во финалето, 3-1 по екстра времето.

Статистиките и рекордите од италијаското фудбалско првенство се вклучени во статистиките на серија А кога се зборува за рекордите на серија А како целина.