Серија А 2016-2017

Од Википедија — слободната енциклопедија
Серија А 2016-2017
ПрвациЈувентус Јувентус
(33. титула)
Испаднале
3. клуба
Лига на шампиони
Лига Европа
Одиграни натпрвари380
Најдобар стелецБосна и Херцеговина Един Џеко
(29 гола)[1]
Најголема победа дома7-1
Интер - Аталанта
(12 март 2017)[2]
Најголема победа во гости1-7
Болоња - Наполи
(4 февруари 2017)[2]
Натпревар со најмногу голови7-3
Лацио - Сампдорија
(7 мај 2017)[2]
Најголема серија на победи7 натпревари[2]
Интер Интер
Јувентус Јувентус
Најголема серија без пораз16 натпревари[2]
Јувентус Јувентус
Најголема серија без победа22 натпревари[2]
Пескара Пескара
Најголема серија на порази9 натпревари[2]
Палермо Палермо
Најголема посетеност78,328
Интер - Милан 2-2
(15 април 2017)
Најмала посетеност510
Кротоне - Палермо 1-1
(18 септември 2016)[2]
Вкупна посетеност7,365,671[2]
Просечна посетеност22,047[2]

Серија А 2016-2017 била 115-тата сезона на првата фудбалска лига на Италија, односно 85 сезона на Серија А. Сезоната започнала на 20 август 2016, а завршила на 28 мај 2017 година.

Екипата на Јувентус влегла како бранител на титулата од сезоната 2015-2016. Каљари, Кротоне и Палермо биле новите три членови откако избориле промоција во Серија Б претходната сезона.

На 21 мај 2017, Јувентус ја одбранил титулата на едно коло пред крајот после победата на домашен терен над Кротоне со 3-0. Во последното коло од сезоната Рома го одбранила второто место и избориле право да играат во Лигата на шампионите 2017-2018, додека третопласираниот Наполи се изборил за место во плејоф рундата од квалификациите за Лигата на шампионите 2017-2018.

Четвртопласираната Аталанта, петопласираниот Лацио и шестопласираниот Милан избориле место во Лигата на Европа 2017-2018.

Трите клуба кој испаднале од лигата во сезоната биле Емполи, Палермо и Пескара.

Најдобар стрелец за сезоната бил Един Џеко од Рома со 29 постигнати гола.

Екипи[уреди | уреди извор]

Вкупно 20 екипи учествувале во лигата, вклучувајќи ги и 17-те од претходната сезона 2015-2016 и трите промовирани екипи од претходната сезона во Серија Б 2015-2016.

Екипи по региони[уреди | уреди извор]

Број на екипи Регион Екипи
3  Ломбардија Аталанта, Интер и Милан
2  Емилија-Ромања Болоња и Сасуоло
 Лацио Лацио и Рома
 Лигурија Џенова и Сампдорија
 Пиемонт Јувентус и Торино
 Тоскана Емполи и Фјорентина
1  Абруцо Пескара
 Калабрија Кротоне
 Кампанија Наполи
 Фурланија-Јулиска Краина Удинезе
 Сардинија Каљари
 Сицилија Палермо
 Венето Кјево

Стадионите на екипите и нивните локации[уреди | уреди извор]

Екипа Град Стадион Капацитет сезона 2015–16
Аталанта Аталанта Бергамо Атлети Аѕури д'Италија &1000000000000002654200026,542 13-ти во Серија А
Болоња Болоња Болоња Стадион Ренато Дал'Ара &1000000000000003827900038,279 14-ти во Серија А
Каљари Каљари Каљари Стадион Сант'Елија &1000000000000001600000016,000 Серија Б шампион
Кјево Кјево Верона Марк'Антонио Бентегоди &1000000000000003840200038,402 9-ти во Серија А
Кротоне Кротоне Кротоне Стадион Ецио Шида &1000000000000001654700016,547 2-ри во Серија Б
Емполи Емполи Емполи Стадион Карло Кастелани &1000000000000001680000016,800 10-ти во Серија А
Фјорентина Фјорентина Фиренца Стадион Артемио Франки &1000000000000004728199947,282 5-ти во Серија А
Џенова Џенова Џенова Стадион Лујџи Ферарис &1000000000000003668500036,685 11-ти во Серија А
Интер Интер Милано Сан Сиро &1000000000000008001800080,018 4-ти во Серија А
Јувентус Јувентус Торино Стадион Јувентус &1000000000000004150699941,507 Серија А шампион
Лацио Лацио Рим Олимпико &1000000000000007269799972,698 8-ми во Серија А
Милан Милан Милано Сан Сиро &1000000000000008001800080,018 7-ми во Серија А
Наполи Наполи Неапол Стадион Сан Паоло &1000000000000006024000060,240 2-ри во Серија А
Палермо Палермо Палермо Стадион Ренцо Барбера &1000000000000003634899936,349 16-ти во Серија А
Пескара Пескара Пескара Стадион Адриатико &1000000000000002047599920,476 Серија Б
Плејоф победник
Рома Рома Рим Олимпико &1000000000000007269799972,698 2-ри во Серија А
Сампдорија Сампдорија Џенова Стадион Лујџи Ферарис &1000000000000003668500036,685 15-ти во Серија А
Сасуоло Сасуоло Сасуоло Стадион Мапеи
(Реџо Емилија)
&1000000000000002371699923,717 6-ти во Серија А
Торино Торино Торино Олимпико ди Торино &1000000000000002799399927,994 12-ти во Серија А
Удинезе Удинезе Удине Стадион Фриули &1000000000000003064199930,642 17-ти во Серија А

Личности и спонзори[уреди | уреди извор]

Екипа Претседател Тренер Капитен Опрема Спонзор на дресот
Аталанта Италија Антонио Перкаси Италија Џан Пјеро Гасперини Италија Кристијан Рајмонди Најк Suisse Gas, TWS
Болоња Канада Џои Сапуто Италија Роберто Донадони Италија Даниеле Гасталдело Макрон FAAC, Illumia
Каљари Италија Томазо Џулини Италија Масимо Растели Италија Даниеле Десена Макрон Isola Artigianato di Sardegna
Кјево Италија Лука Кампедели Италија Роландо Маран Италија Серџо Пелисиер Џивова Paluani, Midac Batteries, Nobis Assicurazioni
Кротоне Италија Џани Врена Италија Давиде Никола Бразил Клаитон Зеус Спорт Vieni in Calabria, Sovreco, Metal Carpenteria
Емполи Италија Фабрицио Корси Италија Џовани Мартушиело Италија Масимо Макароне Хома Gensan
Фјорентина Италија Марио Коњињи Португалија Пауло Соуса Аргентина Гонсало Родригес Le Coq Sportif Vorwerk-Folletto
Џенова Италија Енрико Прециози Хрватска Иван Јуриќ Аргентина Николас Бурдисо Лото Prenatal, Eviva
Интер Индонезија Ерик Тохир Италија Стефан Веки
(вршител на должност)
Аргентина Мауро Икарди Најк Пирели
Јувентус Италија Андреја Ањели Италија Масимилијано Алегри Италија Џанлујџи Буфон Адидас Jeep
Лацио Италија Клаудио Лотито Италија Симоне Инзаги Аргентина Лукас Биља Макрон Seleco
Милан Кина Ли Јонгхонг Италија Винченцо Монтела Италија Рикардо Монтоливо Адидас Fly Emirates
Наполи Италија Аурелио Де Лаурентис Италија Маурицио Сари Словачка Марек Хамшик Капа Lete, Pasta Garofalo, Kimbo
Палермо Италија Маурицио Ѕампарини Италија Диего Бортолуци
(вршител на должност)
Италија Роберто Витиело Хома Lewer, Bisaten
Пескара Италија Даниеле Себастиани Чешка Зденек Земан Албанија Ледиан Мемушај Ереа Saquella Caffе, OMA Angelucci, Armata di Mare
Рома САД Џејмс Палота Италија Лучано Спалети Италија Франческо Тоти Најк
Сампдорија Италија Масимо Фереро Италија Марко Џампаоло Италија Анџело Паломбо Хома Veratour, SsangYong
Сасуоло Италија Карло Роси Италија Еузебио Ди Франческо Италија Франческо Мањанели Капа Мапеи
Торино Италија Урбано Каиро Србија Синиша Михајловиќ Италија Марко Бенаси Капа Сузуки, Beretta, Tecnoalarm
Удинезе Италија Франко Солдати Италија Лујџи Делнери Бразил Данило HS Football Дачија, Vortice

Тренерски промени[уреди | уреди извор]

Екипа Тренер кој заминал Причина Дата на заминување Позиција Тренер кој го заменил Дата на назначување
Емполи Италија Марко Џампаоло Спогодбено 15 мај 2016 Пред-сезона Италија Џовани Мартушиело 26 мај 2016[3]
Удинезе Италија Лујџи Де Канио Крај на привр. период 19 May 2016 Италија Џузепе Јакини 19 May 2016[4]
Торино Италија Џан Пјеро Вентура Ја преземал италијанската реп. 25 мај 2016 Србија Синиша Михајловиќ 25 мај 2016[5]
Џенова Италија Џан Пјеро Гасперини Заминал во Аталанта 14 јуни 2016[6] Хрватска Иван Јуриќ 28 јуни 2016[7]
Аталанта Италија Едоардо Реја Отпуштен 14 јуни 2016 Италија Џан Пјеро Гасперини 14 јуни 2016[6]
Кротоне Хрватска Иван Јуриќ Заминал во Џенова 23 јуни 2016 Италија Давиде Никола 23 јуни 2016[8]
Сампдорија Италија Винченцо Монтела Заминал во Милан 28 јуни 2016 Италија Марко Џампаоло 4 јули 2016[9]
Милан Италија Кристијан Броки Крај на привр. период 28 јуни 2016 Италија Винченцо Монтела 28 јуни 2016[10]
Лацио Италија Симоне Инзаги 6 јули 2016 Аргентина Марсело Бјелса 6 јули 2016[11]
Лацио Аргентина Марсело Бјелса Оставка 8 јули 2016[12] Италија Симоне Инзаги 8 јули 2016[13]
Интер Италија Роберто Манчини Спогодбено 8 август 2016[14] Холандија Франк Де Бур 9 август 2016[15]
Палермо Италија Давиде Балардини 6 септември 2016[16] 15-ти Италија Роберто Де Зерби 6 септември 2016[17]
Удинезе Италија Џузепе Јакини Отпуштен 2 октомври 2016[18] 16-ти Италија Лујџи Делнери 4 октомври 2016[19]
Интер Холандија Франк Де Бур 1 ноември 2016[20] 12-ти Италија Стефано Веки (привремен) 1 ноември 2016[21]
Интер Италија Стефано Веки Крај на привр. период 8 ноември 2016 9-ти Италија Стефано Пиоли 8 ноември 2016[22]
Палермо Италија Роберто Де Зерби Отпуштен 30 ноември 2016 20-ти Италија Еугенио Корини 30 ноември 2016[23]
Палермо Италија Еугенио Корини Оставка 24 јануари 2017[24] 19-ти Уругвај Диего Лопес 26 јануари 2017[25]
Пескара Италија Масимо Одо Отпуштен 14 февруари 2017[26] 20-ти Италија Лучано Ѕаури (привремен) 14 февруари 2017
Пескара Италија Лучано Ѕаури Крај на привр. период 14 февруари 2017 20-ти Чешка Зденек Земан 17 февруари 2017[27]
Џенова Хрватска Иван Јуриќ Отпуштен 19 февруари 2017 16-ти Италија Андреја Мандорлини 19 февруари 2017[28]
Џенова Италија Андреја Мандорлини 10 април 2017 16-ти Хрватска Иван Јуриќ 10 април 2017[29]
Палермо Уругвај Диего Лопес 11 април 2017 19-ти Италија Диего Бортолуци (привремен) 11 април 2017[30]
Интер Италија Стефано Пиоли 10 мај 2017 7-ми Италија Стефано Веки (привремен) 10 мај 2017[31]

Завршна табела[уреди | уреди извор]

Последно ажурирање: 22 мај 2017.[32]

Поз. Екипа Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
Шампион на Италија Освојувач на Купот на Италија 1. Јувентус Јувентус 91 38 29 4 5 77 27 +50
2. Рома Рома 87 38 28 3 7 90 38 +52
3. Наполи Наполи 86 38 26 8 4 94 39 +55
4. Аталанта Аталанта 72 38 21 9 8 62 41 +21
5. Лацио Лацио 70 38 21 7 10 74 51 +23
[33] 6. Милан Милан 63 38 18 9 11 57 45 +12
7. Интер Интер 62 38 19 5 14 72 49 +23
8. Фјорентина Фјорентина 60 38 16 12 10 63 57 +6
9. Торино Торино 53 38 13 14 11 71 66 +5
10. Сампдорија Сампдорија 48 38 12 12 14 49 55 −6
11. Каљари Каљари 47 38 14 5 19 55 76 −21
12. Сасуоло Сасуоло 46 38 13 7 18 58 63 −5
13. Удинезе Удинезе 45 38 12 9 17 47 55 −8
14. Кјево Кјево 43 38 12 7 19 43 61 −18
15. Болоња Болоња 41 38 11 8 19 40 58 −18
16. Џенова Џенова 36 38 9 9 20 38 64 −26
17. Кротоне Кротоне 34 38 9 7 22 34 58 −24
18. Емполи Емполи 32 38 8 8 22 29 61 −32
19. Палермо Палермо 26 38 6 8 24 33 77 −44
20. Пескара Пескара 18 38 3 9 26 37 81 −44

Легенда:

      Шампион на Италија и се квалификува за групната фаза на УЕФА Лигата на шампионите 2017-2018.
      Се квалификува за групната фаза на УЕФА Лигата на шампионите 2017-2018.
      Се квалификува за плејоф рундата (од квалификациите) за УЕФА Лигата на шампионите 2017-2018.
      Се квалификува за фазата по групи во УЕФА Лига Европа 2017-2018.
      Се квалификува за третото коло од квалификациите за УЕФА Лига Европа 2017-2018.
      Испаѓа во Серија Б 2017-2018.

Нотес:

Три бода за победа, еден за нерешено, нула за пораз.
Во случај на еднаков број на бодови помеѓу две или повеќе екипи, позицијата на табелата на екипата ќе биде одредена по следниве критериуми:
 • Освоени бодови во меѓусебните двобои
 • Гол-разлика во меѓусебните двобои
 • Вкупна гол-разлика
 • Вкупен број на постигнати голови
 • Ждрепка

Пласман[уреди | уреди извор]

Шампионскиот тим[уреди | уреди извор]

Фудбалерите на Јувентус на прославата по освојувањето на скудетото.
Почетна постава
4-2-3-1 формација
1 Италија Џанлујџи Буфон (30 настапи)
23 Бразил Дани Алвес (19)
19 Италија Леонардо Бонучи (36)
3 Италија Џорџо Кјелини (24)
12 Бразил Алекс Сандро (27)
6 Германија Сами Хедира (31)
5 Босна и Херцеговина Миралем Пјаниќ (30)
7 Колумбија Хуан Квадрадо (30)
21 Аргентина Пауло Дибала (31)
17 Хрватска Марио Манџукиќ (34)
9 Аргентина Гонсало Игуаин (38)

Резерви: Стефан Лихтштајнер (26), Андреја Барцаљи (23), Стефано Стураро (21), Марио Лемина (19), Квадво Асамоа (18), Клаудио Маркизио (18), Меди Бенатија (15), Даниеле Ругани (15), Марко Пјаца (14), Томас Ринкон (13), Норберто Нето (7), Моизе Кен (3), Роландо Мандрагора (1), Емил Аудеро (1), Федерико Матиело (0).

Резултати[уреди | уреди извор]

Табеларен приказ[уреди | уреди извор]

Последно ажуриање: 28 мај 2016.

Читањето хоризонтално ни ги покажува резултати на домашен терен на наведената екипа од првата колона, а читањето вертикално ни ги покажува резултатите во гости на наведената екипата од првиот ред.

  АТА БОЛ КАЛ КЈЕ КРО ЕМП ФЈО ЏЕН ИНТ ЈУВ ЛАЦ МИЛ НАП ПАЛ ПЕС РОМ САМ САС ТОР УДИ
Аталанта –––– 3-2 2-0 1-0 1-0 2-1 0-0 3-0 2-1 2-2 3-4 1-1 1-0 0-1 3-0 2-1 1-0 1-1 2-1 1-3
Болоња 0-2 –––– 2-1 4-1 1-0 0-0 0-1 0-1 0-1 1-2 0-2 0-1 1-7 3-1 3-1 0-3 2-0 1-1 2-0 4-0
Каљари 3-0 1-1 –––– 4-0 2-1 3-2 3-5 4-1 1-5 0-2 0-0 2-1 0-5 2-1 1-0 2-2 2-1 4-3 2-3 2-1
Кјево 1-4 1-1 1-0 –––– 1-2 4-0 0-3 0-0 2-0 1-2 1-1 1-3 1-3 1-1 2-0 3-5 2-1 2-1 1-3 0-0
Кротоне 1-3 0-1 1-2 2-0 –––– 4-1 0-1 1-3 2-1 0-2 3-1 1-1 1-2 1-1 2-1 0-2 1-1 0-0 0-2 1-0
Емполи 0-1 3-1 2-0 0-0 2-1 –––– 0-4 0-2 0-2 0-3 1-2 1-4 2-3 1-0 1-1 0-0 0-1 1-3 1-1 1-0
Фјорентина 0-0 1-0 1-0 1-0 1-1 1-2 –––– 3-3 5-4 2-1 3-2 0-0 3-3 2-1 2-2 1-0 1-1 2-1 2-2 3-0
Џенова 0-5 1-1 3-1 1-2 2-2 0-0 1-0 –––– 1-0 3-1 2-2 3-0 0-0 3-4 1-1 0-1 0-1 0-1 2-1 1-1
Интер 7-1 1-1 1-2 3-1 3-0 2-0 4-2 2-0 –––– 2-1 3-0 2-2 0-1 1-1 3-0 1-3 1-2 1-2 2-1 5-2
Јувентус 3-1 3-0 4-0 2-0 3-0 2-0 2-1 4-0 1-0 –––– 2-0 2-1 2-1 4-1 3-0 1-0 4-1 3-1 1-1 2-1
Лацио 2-1 1-1 4-1 0-1 1-0 2-0 3-1 3-1 1-3 0-1 –––– 1-1 0-3 6-2 3-0 0-2 7-3 2-1 3-1 1-0
Милан 0-0 3-0 1-0 3-1 2-1 1-2 2-1 1-0 2-2 1-0 2-0 –––– 1-2 4-0 1-0 1-4 0-1 4-3 3-2 0-1
Наполи 0-2 3-1 3-1 2-0 3-0 2-0 4-1 2-0 3-0 1-1 1-1 4-2 –––– 1-1 3-1 1-3 2-1 1-1 5-3 3-0
Палермо 1-3 0-0 1-3 0-2 1-0 2-1 2-0 1-0 0-1 0-1 0-1 1-2 0-3 –––– 1-1 0-3 1-1 0-1 1-4 1-3
Пескара 0-1 0-3 1-1 0-2 0-1 0-4 1-2 5-0 1-2 0-2 2-6 1-1 2-2 2-0 –––– 1-4 1-1 1-3 0-0 1-3
Рома 1-1 3-0 1-0 3-1 4-0 2-0 4-0 3-2 2-1 3-1 1-3 1-0 1-2 4-1 3-2 –––– 3-2 3-1 4-1 4-0
Сампдорија 2-1 3-1 1-1 1-1 1-2 0-0 2-2 2-1 1-0 0-1 1-2 0-1 2-4 1-1 3-1 3-2 –––– 3-2 2-0 0-0
Сасуоло 0-3 0-1 6-2 1-3 2-1 3-0 2-2 2-0 0-1 0-2 1-2 0-1 2-2 4-1 0-3 1-3 2-1 –––– 0-0 1-0
Торино 1-1 5-1 5-1 2-1 1-1 0-0 2-1 1-0 2-2 1-3 2-2 2-2 0-5 3-1 5-3 3-1 1-1 5-3 –––– 2-2
Удинезе 1-1 1-0 2-1 1-2 2-0 2-0 2-2 3-0 1-2 1-1 0-3 2-1 1-2 4-1 3-1 0-1 1-1 1-2 2-2 ––––

Календар[уреди | уреди извор]

Извлекувањето на календарот се одржало на 22 јули 2016 година.[34]

Андата (1. коло) Прво коло Риторно (20. коло)
21 авг. 3-4 Аталанта-Лацио 1-2 15 јан.
1-0 Болоња-Кротоне 1-0 14 јан.
2-0 Кјево-Интер 1-3
0-1 Емполи-Сампдорија 0-0 15 јан.
3-1 Џенова-Каљари 1-4
20 авг. 2-1 Јувентус-Фјорентина 1-2
21 авг. 3-2 Милан-Торино 2-2 16 јан.
0-1 Палермо-Сасуоло 1-4 15 јан.
2-2 Пескара-Наполи 1-3
20 авг. 4-0 Рома-Удинезе 1-0
Андата (2. коло) Второ коло Риторно (21. коло)
28 авг. 2-2 Каљари-Рома 0-1 22 јан.
1-3 Кротоне-Џенова 2-2
1-0 Фјорентина-Кјево 3-0 21 јан.
1-1 Интер-Палермо 1-0 22 јан.
27 ago. 0-1 Лацио-Јувентус 0-2
4-2 Наполи-Милан 2-1 21 јан.
28 авг. 2-1 Сампдорија-Аталанта 0-1 22 јан.
дод.[35] 0-3 Сасуоло-Пескара 3-1
28 авг. 5-1 Торино-Болоња 0-2
2-0 Удинезе-Емполи 0-1


Андата (3. коло) Трето коло Риторно (22. коло)
11 сеп. 2-1 Аталанта-Торино 1-1 29 јан.
2-1 Болоња-Каљари 1-1
1-1 Кјево-Лацио 1-0 28 јан.
12 сеп. 2-1 Емполи-Кротоне 1-4 29 јан.
15 дек. 1-0[36] Џенова-Фјорентина 3-3
10 сеп. 3-1 Јувентус-Сасуоло 2-0
11 сеп. 0-1 Милан-Удинезе 1-2
10 сеп. 0-3 Палермо-Наполи 1-1
11 сеп. 1-2 Пескара-Интер 0-3 28 јан.
3-2 Рома-Сампдорија 2-3 29 јан.
Андата (4. коло) Четврто коло Риторно (23. коло)
18 сеп. 3-0 Каљари-Аталанта 0-2 5 фев.
1-1 Кротоне-Палермо 0-1
1-0 Фјорентина-Рома 0-4 7 фев.
2-1 Интер-Јувентус 0-1 5 фев.
17 сеп. 3-0 Лацио-Пескара 6-2
3-1 Наполи-Болоња 7-1 4 фев.
16 set. 0-1 Сампдорија-Милан 1-0 5 фев.
18 сеп. 2-0 Сасуоло-Џенова 1-0
0-0 Торино-Емполи 1-1
1-2 Удинезе-Кјево 0-0


Андата (5. коло) Петто коло Риторно (24. коло)
21 сеп. 0-1 Аталанта-Палермо 3-1 12 фев.
2-0 Болоња-Сампдорија 1-3
2-1 Кјево-Сасуоло 3-1
0-2 Емполи-Интер 0-2
0-0 Џенова-Наполи 0-2 10 фев.
4-0 Јувентус-Каљари 2-0 12 фев.
20 сеп. 2-0 Милан-Лацио 1-1 13 фев.
21 сеп. 0-0 Пескара-Торино 3-5 12 фев.
4-0 Рома-Кротоне 2-0
2-2 Удинезе-Фјорентина 0-3 11 фев.
Андата (6. коло) Шесто коло Риторно (25. коло)
26 сеп. 2-1 Каљари-Сампдорија 1-1 19 feb.
1-3 Кротоне-Аталанта 0-1 18 фев.
25 set. 0-0 Фјорентина-Милан 1-2 19 фев.
1-1 Џенова-Пескара 0-5
1-1 Интер-Болоња 1-0
2-0 Лацио-Емполи 2-1 18 фев.
24 сеп. 2-0 Наполи-Кјево 3-1 19 фев.
0-1 Палермо-Јувентус 1-4 17 фев.
25 set. 1-0 Сасуоло-Удинезе 2-1 19 фев.
3-1 Торино-Рома 1-4


Андата (7. коло) Седмо коло Риторно (26. коло)
2 окт. 1-0 Аталанта-Наполи 2-0 25 фев.
0-1 Болоња-Џенова 1-1 26 фев.
2-1 Каљари-Кротоне 2-1
0-3 Емполи-Јувентус 0-2 25 фев.
4-3 Милан-Сасуоло 1-0 26 фев.
1 окт. 0-2 Пескара-Кјево 0-2
2 окт. 2-1 Рома-Интер 3-1
1-1 Сампдорија-Палермо 1-1
2-1 Торино-Фјорентина 2-2 27 фев.
1 окт. 0-3 Удинезе-Лацио 0-1 26 фев.
Андата (8. коло) Осмо коло Риторно (27. коло)
16 окт. 1-3 Кјево-Милан 1-3 4 мар.
0-0 Фјорентина-Аталанта 0-0 5 мар.
0-0 Џенова-Емполи 2-0
1-2 Интер-Каљари 5-1
15 окт. 2-1 Јувентус-Удинезе 1-1
16 окт. 1-1 Лацио-Болоња 2-0
15 окт. 1-3 Наполи-Рома 2-1 4 мар.
17 окт. 1-4 Палермо-Торино 1-3 5 мар.
15 окт. 1-1 Пексара-Сампдорија 1-3 4 мар.
16 окт. 2-1 Сасуоло-Кротоне 0-0 5 мар.


Андата (9. коло) Деветто коло Риторно (28. коло)
23 окт. 2-1 Аталанта-Интер 1-7 12 мар.
1-1 Болоња-Сасуоло 1-0
3-5 Каљари-Фјорентина 0-1
1-2 Кротоне-Наполи 0-3
0-0 Емполи-Кјево 0-4
22 ott. 1-0 Милан-Јувентус 1-2 10 мар.
23 ott. 4-1 Рома-Палермо 3-0 12 мар.
22 ott. 2-1 Сампдорија-Џенова 1-0 11 мар.
23 ott. 2-2 Торино-Лацио 1-3 13 мар.
3-1 Удинезе-Пескара 3-1 12 мар.
Андата (10. коло) Десетто коло Риторно (29. коло)
26 окт. 1-1 Кјево-Болоња 1-4 19 мар.
1-1 Фјорентина-Кротоне 1-0
3-0 Џенова-Милан 0-1 18 мар.
2-1 Интер-Торино 2-2
4-1 Јувентус-Сампдорија 1-0 19 мар.
4-1 Лацио-Каљари 0-0
2-0 Наполи-Емполи 3-2
27 окт. 1-3 Палермо-Удинезе 1-4
26 ott. 0-1 Пескара-Аталанта 0-3
1-3 Сасуоло-Рома 1-3


Андата (11. коло) Единаесетто коло Риторно (30. коло)
30 окт. 3-0 Аталанта-Џенова 5-0 2 апр.
29 окт. 0-1 Болоња-Фјорентина 0-1
31 ott. 2-1 Каљари-Палермо 3-1
30 окт. 2-0 Кротоне-Кјево 2-1
0-0 Емполи-Рома 0-2 1 апр.
29 окт. 2-1 Јувентус-Наполи 1-1 2 апр.
30 окт. 2-1 Лацио-Сасуоло 2-1 1 апр.
1-0 Милан-Пескара 1-1 2 апр.
1-0 Сампдорија-Интер 2-1 3 апр.
31 окт. 2-2 Удинезе-Торино 2-2 2 апр.
Андата (12. коло) Дванаесетто коло Риторно (31. коло)
6 ное. 1-2 Кјево-Јувентус 0-2 8 апр.
1-1 Фјорентина-Сампдорија 2-2 9 апр.
1-1 Џенова-Удинезе 0-3
3-0 Интер-Кротоне 1-2
5 ное. 1-1 Наполи-Лацио 3-0
6 ное. 1-2 Палермо-Милан 0-4
0-4 Пескара-Емполи 1-1 8 апр.
3-0 Рома-Болоња 3-0 9 апр.
0-3 Сасуоло-Аталанта 1-1 8 апр.
5 ное. 5-1 Торино-Каљари 3-2 9 апр.


Андата (13. коло) Тринаесетто коло Риторно (32. коло)
20 ное. 2-1 Аталанта-Рома 1-1 15 апр.
3-1 Болоња-Палермо 0-0
19 ное. 1-0 Кјево-Каљари 0-4
20 ное. 0-2 Кротоне-Торино 1-1
0-4 Емполи-Фјорентина 2-1
19 ное. 3-0 Јувентус-Пескара 2-0
20 ное. 3-1 Лацио-Џенова 2-2
2-2 Милан-Интер 2-2
3-2 Сампдорија-Сасуоло 1-2
19 ное. 1-2 Удинезе-Наполи 0-3
Андата (14. коло) Четиринаесетто коло Риторно (33. коло)
27 ное. 0-2 Болоња-Аталанта 2-3 22 апр.
2-1 Каљари-Удинезе 1-2 23 апр.
1-1 Кротоне-Сампдорија 2-1
26 ное. 1-4 Емполи-Милан 2-1
27 ное. 3-1 Џенова-Јувентус 0-4
28 ное. 4-2 Интер-Фјорентина 4-5 22 апр.
1-1 Наполи-Сасуоло 2-2 23 апр.
27 ное. 0-1 Палермо-Лацио 2-6
3-2 Рома-Пескара 4-1 24 апр.
26 ное. 2-1 Торино-Кјево 3-1 23 апр.


Андата (15. коло) Петнаесетто коло Риторно (34. коло)
5 дек. 0-0 Кјево-Џенова 2-1 30 апр.
4 дек. 2-1 Фјорентина-Палермо 0-2
3 дек. 3-1 Јувентус-Аталанта 2-2 28 апр.
4 dic. 0-2 Лацио-Рома 3-1 30 апр.
2-1 Милан-Кротоне 1-1
2 дек. 3-0 Наполи-Интер 1-0
4 дек. 1-1 Пескара-Каљари 0-1
2-0 Сампдорија-Торино 1-1 29 апр.
3-0 Сасуоло-Емполи 3-1 30 апр.
5 дек. 1-0 Удинезе-Болоња 0-4
Андата (16. коло) Шеснаесетто коло Риторно (35. коло)
11 дек. 1-3 Аталанта-Удинезе 1-1 7 мај
0-0 Болоња-Емполи 1-3
0-5 Каљари-Наполи 1-3 6 мај
10 дек. 2-1 Кротоне-Пескара 1-0 7 мај
12 дек. 2-1 Фјорентина-Сасуоло 2-2
11 дек. 2-0 Интер-Џенова 0-1
0-2 Палермо-Кјево 1-1
12 дек. 1-0 Рома-Милан 4-1
10 дек. 1-2 Сампдорија-Лацио 3-7
11 дек. 1-3 Торино-Јувентус 1-1 6 мај


Андата (17. коло) Седумнаесетто коло Риторно (36. коло)
18 дек. 2-1 Кјево-Сампдорија 1-1 14 мај
17 дек. 2-0 Емполи-Каљари 2-3
18 дек. 3-4 Џенова-Палермо 0-1
17 дек. 1-0 Јувентус-Рома 1-3
18 дек. 3-1 Лацио-Фјорентина 2-3 13 мај
17 дек. 0-0 Милан-Аталанта 1-1
18 дек. 5-3 Наполи-Торино 5-0 14 мај
0-3 Пексара-Болоња 1-3
0-1 Сасуоло-Интер 2-1
2-0 Удинезе-Кротоне 0-1
Андата (18. коло) Осумнаесетто коло Риторно (37. коло)
20 дек. 2-1 Аталанта-Емполи 1-0 21 мај
8 фев. 0-1 Болоња-Милан 0-3
22 дек. 4-3 Каљари-Сасуоло 2-6
8 фев. 0-2 Кротоне-Јувентус 0-3
22 дек. 3-3 Фјорентина-Наполи 1-4 20 мај
21 дек. 3-0 Интер-Лацио 3-1 21 мај
22 дек. 1-1 Палермо-Пескара 0-2 22 мај
3-1 Рома-Кјево 5-3 20 мај
0-0 Сампдорија-Удинезе 1-1 21 мај
1-0 Торино-Џенова 1-2


Андата (19. коло) Деветнаесетто коло Риторно (38. коло)
8 јан. 1-4 Кјево-Емполи 0-1 27 мај
7 јан. 1-0 Емполи-Палермо 1-2 28 мај
8 јан. 0-1 Џенова-Рома 2-3
3-0 Јувентус-Болоња 2-1 27 мај
1-0 Лацио-Кротоне 1-3 28 мај
1-0 Милан-Каљари 1-2
7 јан. 2-1 Наполи-Сампдорија 4-2
1 фев. 1-2 Пескара-Фјорентина 2-2
8 јан. 0-0 Сасуоло-Торино 3-5
1-2 Удинезе-Интер 2-5

Статистика[уреди | уреди извор]

Екипна[уреди | уреди извор]

Лидери на табелата[уреди | уреди извор]

ФК ЈувентусФК Наполи

Создавање на пласманот[уреди | уреди извор]

Легенда:

Боја Значи
зелена победа
бела нерешено
црвена пораз
10ª 11ª 12ª 13ª 14ª 15ª 16ª 17ª 18ª 19ª 20ª 21ª 22ª 23ª 24ª 25ª 26ª 27ª 28ª 29ª 30ª 31ª 32ª 33ª 34ª 35ª 36ª 37ª 38ª
 
Аталанта 0 0 3 3 3 6 9 10 13 16 19 22 25 28 28 28 29 32 35 35 38 39 42 45 48 51 52 52 55 58 59 60 63 64 65 66 69 72
Болоња 3 3 6 6 9 10 10 11 12 13 13 13 16 16 16 17 20 20 20 23 26 27 27 27 27 28 28 31 34 34 34 35 35 38 38 41 41 41
Каљари 0 1 1 4 4 7 10 13 13 13 16 16 16 19 20 20 20 23 23 26 26 27 27 27 28 31 31 31 32 35 35 38 38 41 41 44 44 47
Кјево 3 3 4 7 10 10 13 13 14 15 15 15 18 18 19 22 25 25 25 25 25 28 29 32 32 35 35 38 38 38 38 38 38 41 42 43 43 43
Кротоне 0 0 0 1 1 1 1 1 1 2 5 5 5 6 6 9 9 9 9 9 10 13 13 13 13 13 14 14 14 17 20 21 24 25 28 31 31 34
Емполи 0 0 3 4 4 4 4 5 6 6 7 10 10 10 10 11 14 14 17 18 21 21 22 22 22 22 22 22 22 22 23 26 29 29 32 32 32 32
Фјорентина 0 3 3 6 7 8 8 9 12 13 16 17 20 20 23 26 26 27 30 33 36 37 37 40 40 41 42 45 48 51 52 52 55 55 56 59 59 60
Џенова 3 6 9 9 10 11 14 15 15 18 18 19 19 22 23 23 23 23 23 23 24 25 25 25 25 26 29 29 29 29 29 30 30 30 33 33 36 36
Интер 0 1 4 7 10 11 11 11 11 14 14 17 18 21 21 24 27 30 33 36 39 42 42 45 48 48 51 54 55 55 55 56 56 56 56 56 59 62
Јувентус 3 6 9 9 12 15 18 21 21 24 27 30 33 33 36 39 42 45 48 48 51 54 57 60 63 66 67 70 73 74 77 80 83 84 85 85 88 91
Лацио 3 3 4 7 7 10 13 14 15 18 21 22 25 28 28 31 34 34 37 40 40 40 43 44 47 50 53 56 57 60 60 61 64 67 70 70 70 70
Милан 3 3 3 6 9 10 13 16 19 19 22 25 26 29 32 32 33 36 39 40 40 40 40 41 44 47 50 50 53 54 57 58 58 59 59 60 63 63
Наполи 1 4 7 10 11 14 14 14 17 20 20 21 24 25 28 31 34 35 38 41 44 45 48 51 54 54 57 60 63 64 67 70 71 74 77 80 83 86
Палермо 0 1 1 2 5 5 6 6 6 6 6 6 6 6 6 6 9 10 10 10 10 11 14 14 14 15 15 15 15 15 15 16 16 19 20 23 23 26
Пескара 1 4 4 4 5 6 6 7 7 7 7 7 7 7 8 8 8 9 9 9 9 9 9 9 12 12 12 12 12 13 14 14 14 14 14 14 17 18
Рома 3 4 7 7 10 10 13 16 19 22 23 26 26 29 32 35 35 38 41 44 47 47 50 53 56 59 59 62 65 68 71 72 75 75 78 81 84 87
Сампдорија 3 6 6 6 6 6 7 8 11 11 14 15 18 19 22 22 22 23 23 24 24 27 30 33 34 35 38 41 41 44 45 45 45 46 46 47 48 48
Сасуоло 3 3 3 6 6 9 9 12 13 13 13 13 13 14 17 17 17 17 18 21 24 24 27 27 30 30 31 31 31 31 32 35 36 39 40 43 46 46
Торино 0 3 3 4 5 8 11 14 15 15 16 19 22 25 25 25 25 28 29 30 30 31 32 35 35 36 39 39 40 41 44 45 48 49 50 50 50 53
Удинезе 0 3 6 6 7 7 7 7 10 13 14 15 15 15 18 21 24 25 25 25 25 28 29 29 29 29 30 33 36 37 40 40 43 43 44 44 45 45
Нотес:

Следните натпревари не се одиграле во времето кога биле закажани, па на табелата може само делумно да се одразува реалната бодовна состојба на тие две екипи во тој временски период.:

 • Џенова-Фјорентина од 3-тото коло се одиграл помеѓу 16-тото и 17-тото коло.
 • Болоња-Милан од 18-тото коло се одиграл помеѓу 23-тото и 24-тото коло.
 • Кротоне-Јувентус од 18-тото коло се одиграл помеѓу 23-тото и 24-тото коло.
 • Пескара-Фјорентина од 19-тото коло се одиграл помеѓу 22-рото и 23-тото коло.

Освоени бодови во сооднос[уреди | уреди извор]

Сооднос андата-риторно[уреди | уреди извор]
Андата Риторно
Јувентус 48 Наполи 48
Рома 41 Рома 46
Милан 39 Јувентус 43
Наполи 38 Аталанта 37
Лацио 37 Лацио 33
Аталанта 35 Фјорентина 30
Интер 33 Интер 29
Фјорентина 30 Сасуоло 28
Торино 29 Сампдорија 25
Кјево 25 Кротоне 25
Удинезе 25 Каљари 24
Каљари 23 Милан 24
Џенова 23 Торино 24
Сампдорија 23 Болоња 21
Болоња 20 Удинезе 20
Сасуоло 18 Кјево 18
Емполи 17 Палермо 16
Палермо 10 Емполи 15
Кротоне 9 Џенова 13
Пескара 9 Пескара 9
Сооднос дома-гости[уреди | уреди извор]
Дома Гости
Јувентус 55 Наполи 43
Рома 49 Рома 38
Наполи 43 Јувентус 36
Аталанта 40 Лацио 32
Милан 38 Аталанта 32
Лацио 38 Интер 26
Фјорентина 38 Милан 25
Каљари 36 Фјорентинa 22
Интер 36 Сасуоло 22
Торино 35 Кјево 20
Сампдорија 30 Торино 18
Удинезе 29 Сампдорија 18
Болоња 26 Удинезе 16
Џенова 25 Болоња 15
Сасуоло 24 Емполи 13
Кјево 23 Кротоне 12
Кротоне 22 Каљари 11
Емполи 19 Џенова 11
Палермо 15 Палермо 11
Пескара 11 Пескара 7

Поединечна[уреди | уреди извор]

Список на стрелци[уреди | уреди извор]

Гол Пенали Играч Клуб
29 1 Босна и Херцеговина Един Џеко Рома Рома
28 2 Белгија Дрис Мертенс Наполи Наполи
26 2 Италија Андреја Белоти Торино Торино
24 0 Аргентина Гонсало Игуаин Јувентус Јувентус
24 3 Аргентина Мауро Икарди Интер Интер
23 5 Италија Чиро Имобиле Лацио Лацио
18 2 Италија Лоренцо Инсиње Наполи Наполи
16 1 Италија Марко Бориело Каљари Каљари
16 2 Аргентина Алехандро Дарио Гомес Аталанта Аталанта
16 2 Сенегал Кеита Лацио Лацио
15 0 Египет Мохамед Салах Рома Рома
15 1 Хрватска Никола Калиниќ Фјорентина Фјорентина
14 0 Шпанија Хосе Марија Калјехон Наполи Наполи
13 2 Италија Диего Фалчинели Кротоне Кротоне
13 4 Колумбија Карло Бака Милан Милан
12 0 Словачка Марек Хамшик Наполи Наполи
12 1 Франција Грегуар Дефрел Сасуоло Сасуоло
12 1 Франција Сирил Теро Удинезе Удинезе
12 1 Аргентина Џовани Симеоне Џенова Џенова
12 2 Шпанија Јаго Фалке Торино Торино
12 3 Италија Фабио Кваљарела Сампдорија Сампдорија
11 0 Белгија Раџа Наинголан Рома Рома
11 0 Италија Матија Дестро Болоња Болоња
11 0 Чешка Патрик Шик Сампдорија Сампдорија
11 0 Хрватска Иван Перишиќ Интер Интер
11 1 Македонија Илија Несторовски Палермо Палермо
11 3 Аргентина Пауло Дибала Јувентус Јувентус
11 3 Италија Федерико Бернардески Фјорентина Фјорентина
11 4 Колумбија Луис Муриел Сампдорија Сампдорија

Хет-трикови[уреди | уреди извор]

Играч Клуб Против Резултат Дата
Колумбија Карлос Бака Милан Торино 3–2 Архивирано на 24 август 2017 г. 21 август 2016
Италија Андреја Белоти Торино Болоња 5–1 Архивирано на 24 август 2017 г. 28 август 2016
Хрватска Никола Калиниќ Фјорентина Каљари 5–3 Архивирано на 24 август 2017 г. 23 октомври 2016
Египет Мохамед Салах Рома Болоња 3–0 Архивирано на 24 август 2017 г. 6 ноември 2016
Белгија Дрис Мертенс Наполи Каљари 5–0 Архивирано на 24 август 2017 г. 11 декември 2016
Белгија Дрис Мертенс4 Наполи Торино 5–3 Архивирано на 24 август 2017 г. 18 декември 2016
Италија Диего Фалчинели Кротоне Емполи 4–1 Архивирано на 24 август 2017 г. 29 јануари 2017
Словачка Марек Хамшшик Наполи Наполи 7–1 Архивирано на 24 август 2017 г. 4 февруари 2017
Белгија Дрис Мертенс Наполи Болоња 7–1 Архивирано на 24 август 2017 г. 4 февруари 2017
Италија Марко Пароло4 Лацио Пескара 6–2 Архивирано на 16 август 2017 г. 5 февруари 2017
Италија Роберто Инглезе Кјево Сасуоло 3–1 Архивирано на 24 август 2017 г. 12 февруари 2017
Италија Андреја Белоти Торино Палермо 3–1 Архивирано на 13 август 2017 г. 5 март 2017
Аргентина Мауро Икарди Интер Аталанта 7–1 Архивирано на 13 август 2017 г. 12 март 2017
Аргентина Евер Банега Интер Аталанта 7–1 Архивирано на 13 август 2017 г. 12 март 2017
Аргентина Алехандро Гомес Аталанта Џенова 5–0 Архивирано на 16 август 2017 г. 2 април 2017
Аргентина Мауро Икарди Интер Фјорентина 4–5 Архивирано на 24 август 2017 г. 22 април 2017
Сенегал Кеита Лацио Палермо 6–2 Архивирано на 24 август 2017 г. 23 април 2017
Франција Грегуар Дефрел Сасуоло Торино 3–5 Архивирано на 24 август 2017 г. 28 мај 2017

4 Играчот постигнал 4 гола

Список на играчи со најмногу асистенции[уреди | уреди извор]

[37]

Поз. Играч Клуб Асистенции
1 Шпанија Хосе Калјехон Наполи Наполи 12
2 Египет Мохамед Салах Рома Рома 11
3 Италија Антонио Кандрева Интер Интер 10
Аргентина Алехандро Гомес Аталанта Аталанта
Словачка Марек Хамшик Наполи Наполи
Шпанија Борха Валеро Фјорентина Фјорентина
7 Бразил Фелипе Андерсон Лацио Лацио 9
Италија Доменико Берарди Сасуоло Сасуоло
Словенија Валтер Бирса Кјево Кјево
Босна и Херцеговина Един Џеко Рома Рома
Босна и Херцеговина Миралем Пјаниќ Јувентус Јувентус
Босна и Херцеговина Сенад Лулиќ Лацио Лацио
Италија Лоренцо Инсиње Наполи Наполи
Белгија Дрис Мертенс Наполи Наполи
Шпанија Сусо Милан Милан

Најмногу суви мрежи[уреди | уреди извор]

[38]

Поз. Играч Клуб Суви мрежи
1 Полска Војќех Шченсни Рома Рома 14
3 Италија Џанлујџи Буфон Јувентус Јувентус 12
Шпанија Пепе Реина Наполи Наполи
Италија Џанлујџи Донарума Милан Милан
5 Романија Чипријан Татарушану Фјорентина Фјорентина 11
Албанија Етрит Бериша Аталанта Аталанта
7 Полска Лукаш Скорупски Емполи Емполи 10
Италија Стефано Сорентино Палермо Палермо
9 Словенија Самир Хандановиќ Интер Интер 9

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Italian Serie A Statistics - ESPN FC“. Espnfc.us. Посетено на 20 August 2016.
 2. 2,00 2,01 2,02 2,03 2,04 2,05 2,06 2,07 2,08 2,09 „Italian Serie A Statistics – ESPN FC“. Espnfc.us. Посетено на 20 August 2016.
 3. „Official: Empoli appoint Martusciello“. Football Italia. 26 May 2016. Посетено на 26 May 2016.
 4. „Official: Udinese appoint Iachini“. Football Italia. 19 May 2016. Посетено на 19 May 2016.
 5. „Official: Miha in, Ventura out at Torino“. Football Italia. 25 May 2016. Архивирано од изворникот на 2016-05-27. Посетено на 25 May 2016.
 6. 6,0 6,1 „Official: Atalanta appoint Gasperini“. Football Italia. 14 June 2016. Посетено на 14 June 2016.
 7. „Official: Genoa appoint Juric“.
 8. „Serie A club Crotone name Davide Nicola as new head coach“. Espnfc.us.
 9. „Official: Giampaolo new Samp Coach“. Football Italia.
 10. „Official: Milan appoint Montella“. Football Italia.
 11. „OFFICIAL: Lazio appoint Bielsa“. Football Italia.
 12. „Lazio: Marcelo Bielsa quits as coach of Serie A side after two days“. S.S. Lazio.
 13. Editorial. „Comunicato 08.07.2016“. S.S. Lazio. Архивирано од изворникот на 2016-07-08. Посетено на 2017-05-27.
 14. „F.C. Internazionale statement“. Inter Milan. Архивирано од изворникот на 2016-08-12. Посетено на 2017-05-27.
 15. „Frank de Boer confirmed as new Head Coach“. Inter Milan. Архивирано од изворникот на 2016-08-12. Посетено на 2017-05-27.
 16. „RISOLUZIONE CONSENSUALE PER BALLARDINI“. U.S. Città di Palermo. Архивирано од изворникот на 2017-11-20. Посетено на 2017-05-27.
 17. „DE ZERBI E' IL NUOVO ALLENATORE“. U.S. Città di Palermo. Архивирано од изворникот на 2016-09-22. Посетено на 2017-05-27.
 18. „Official: Udinese sack Iachini“. Football Italia. 2 October 2016. Посетено на 2 October 2016.
 19. Udinese appoint Delneri as coach after Iachini sacking
 20. „Official: Frank de Boer: Inter Milan sack Dutch coach after 85 days in charge“. BBC.com. 1 November 2016. Посетено на 1 November 2016.
 21. „F.C. Internazionale statement“. Football Club Internazionale Milano. 1 November 2016. Архивирано од изворникот на 2016-11-03. Посетено на 1 November 2016.
 22. „Stefano Pioli appointed as head coach of Inter“. Football Club Internazionale Milano. 8 November 2016. Архивирано од изворникот на 2016-11-09. Посетено на 8 November 2016.
 23. „COMUNICATO DELLA SOCIETA' - U.S. Città di Palermo“. Palermocalcio.it. Архивирано од изворникот на 2016-12-04. Посетено на 2017-04-24.
 24. „Palermo lose third coach of season after Eugenio Corini resigns“. Espn Fc. 2017-01-24. Посетено на 2017-04-24.
 25. „Official: Palermo appoint Diego Lopez“. Football Italia. 2017-01-26. Посетено на 2017-04-24.
 26. „Official: Oddo out at Pescara“. Football Italia. 2017-02-14. Архивирано од изворникот на 2017-02-17. Посетено на 2017-04-24.
 27. Ufficio Stampa (2017-02-17). „Zdenek Zeman nuovo tecnico del Pescara | PESCARA Calcio 1936“. Pescaracalcio.com. Посетено на 2017-04-24.
 28. „GENOA CFC – COMUNICATO STAMPA“ (италијански). Genoa CFC. 19 February 2017. Архивирано од изворникот на 2017-02-20. Посетено на 20 February 2017.
 29. „Official: Genoa reinstate Juric“. Football Italia. 2017-04-10. Посетено на 2017-04-24.
 30. „Official: Salerno, Lopez out at Palermo“. Football Italia. 2017-04-11. Архивирано од изворникот на 2017-04-14. Посетено на 2017-04-24.
 31. „Inter Milan: Stefano Pioli sacked after six months as head coach“ (англиски). bbc.com. 10 May 2017. Посетено на 10 May 2017.
 32. „Табела на Серија А ТИМ“. Архивирано од изворникот на 2018-06-12. Посетено на 2017-05-26.
 33. Изборил право да учествува во Лига Европа 2017-2018 откако победникот на Купот на Италија 2016-2017 (Јувентус) веќе се квалификувал за европските натпреварувања преку првенството.
 34. „Serie A, il calendario 2016-17: si parte con Juve-Fiorentina e Milan-Torino“. 22 јули 2016.
 35. Gara giocata il 28 август e conclusa con il risultato di 2-1 in favore del Sassuolo, ma successivamente vinta a tavolino 3-0 dal Pescara, avendo la squadra di casa schierato un calciatore assente nella lista depositata in FIGC.
 36. Gara iniziata l'11 септември e sospesa per maltempo al 28' sul punteggio di 0-0.
 37. „Top Assists Table - Lega Serie A“. ESPN FC. Посетено на 22 May 2017.
 38. http://www.footballnewsguru.com/2016/08/seriea-stats-2016-2017-top-scorers-assists-clean-sheets.html

Надворешни врски[уреди | уреди извор]