Масимо Макароне

Од Википедија — слободната енциклопедија
Италија Масимо Макароне
Massimo Maccarone.jpg
Лични податоци
Роден на 6 септември 1979 (1979-09-06) (43 г.)
Роден во Галијате, Италија
Висина &100000000000001800000001,80 м
Позиција Напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Емполи Емполи
Број 7
Младинска кариера
Милан Милан
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1997–1998 Милан Милан 0 (0)
1998Модена Модена 0 (0)
1998–1999Прато Прато 21 (4)
1999Варезе Варезе 3 (0)
1999-2000Прато Прато 28 (20)
2000-2002 Емполи Емполи 68 (26)
2002-2004 Мидлсбро Мидлсбро 57 (15)
2004-2005Парма Парма 7 (0)
2005Сиена Сиена 17 (6)
2005-2007 Мидлсбро Мидлсбро 24 (3)
2007-2010 Сиена Сиена 113 (40)
2010-2011 Палермо Палермо 18 (2)
2011-2012 Сампдорија Сампдорија 28 (6)
2012- Емполи Емполи 132 (50)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Maсимо Макароне (роден на 6 септември 1979, во Галијате) — италијански фудбалер, напаѓач на Емполи.

Неговиот прекар е Биг Мек (Big Mac).