Масимо Одо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Масимо Одо
Лични податоци
Полно име Масимо Одо
Роден на 14 јуни 1976(1976-06-14)(47 г.)
Роден во Чита Сант'Анџело, Italy
Висина &100000000000001820000001,82 м
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Лече
Број 17
Младинска кариера
ФК Ренато
1993–1995 ФК Милан
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1992–1993 ФК Ренато 3 (0)
1993–1999 ФК Милан 0 (0)
1995–1996ФК Фиоренцола (п) 19 (0)
1996ФК Монца (п) 4 (0)
1996–1997ФК Прато (п) 16 (0)
1997–1998ФК Лечо (п) 20 (1)
1998–1999ФК Монца (п) 30 (5)
1999–2000 ФК Наполи 36 (1)
2000–2002 Верона 64 (9)
2002–2007 ФК Лацио 135 (17)
2007– ФК Милан 60 (2)
2008–2009ФК Бајерн Минхен (п) 18 (0)
2008–2009ФК Лече (п) 27 (1)
Репрезентација
2002–2008 Италија 34 (2)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Масимо Одо (роден на 14 јуни 1976) — поранешен италијански фудбалер и тренер кој играл на позицијата одбрана. Одо играл за неколку италијански клубови во текот на својата кариера, најмногу тој првлече внимание со неговите настпи за Лацио, каде што го освои Купот на Италија, како и неговите настапи за Милан, каде што тој освои повеќе титули, вклучувајќи ја Лигата на Шампионите и Скудетото. Тој исто така настапуваше за бундеслигашот Баерн Минхен, како позејмен играч од Милан. На репрезентативно ниво, тој ја претставуваше фудбалската репрезентација на Италија на Евро 2004 година во Португалија и Светското првенство во Германија 2006 година, каде што се закити со златниот медал, и воедно беше награден со Орденот за заслуга на Република Италија.

Како тренер ја водеше екипата на Пескара од 2015- 2017 година, и воедно тоа беше последен негов тренерски ангажман.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]