Кристијан Закардо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кристијан Закардо
Лични податоци
Полно име Кристијан Закардо[1]
Роден на 21 декември 1981 (1981-12-21) (41 г.)
Роден во Формигине, Италија
Висина 1.84 м
Позиција одбрана
Младинска кариера
1991–2000 Болоња Болоња
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2000–2004 Болоња Болоња 79 (2)
2000–2001Специја Специја (п) 28 (0)
2004–2008 Цита ди Палермо 142 (8)
2008–2009 Волфсбург Волфсбург 15 (1)
2009–2013 Парма Парма 118 (10)
2013–2015 Милан Милан 15 (1)
2015–2017 Карпи Карпи 27 (1)
2016–2017Виченца Виченца (п) 24 (0)
2017 Виченца Виченца 0 (0)
2017–2018 Хамрун Спартанс 15 (3)
2019 Тре Фиори 17 (2)
Репрезентација
2002–2004 Италија Италија 21 21 (2)
2004–2007 Италија Италија 17 (1)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 9 јули 2019

Кристијан Закардо [2][3] (роден на 21 декември 1981 година) — поранешен италијански фудбалер кој играл како дефанзивец. Тој главно играл како централен бек, иако бил способен да игра и како бек или во средниот ред.

Тој ја започнал својата клупска кариера со италијанскиот клуб Болоња во 2000 година, и останал во клубот до 2004 година, освен едногодишната позајмица во Специја. Тој потоа се преселил во Палермо, каде што станал познат во текот на неговите четири сезони во клубот. Во 2008 година, тој се преселил во германскиот клуб Волфсбург за една сезона, каде ја освоил титулата во Бундеслигата 2008-09. Тој се вратил во Италија следната сезона, приклучувајќи се на Парма, а во 2013 година се преселил во Милан, пред да му се приклучи на Карпи во 2015 година; тој ја поминал сезоната 2016-17 на позајмица со Виченца во Серија Б. Во октомври 2017 година, тој се приклучил на малтешкиот прволигаш Хамрун Спартанс. Во јануари 2019 година, тој потпишал со Тре Фиори, каде го освоил Копа Титано, пред да го објави своето пензионирање во јули.

На меѓународно ниво, тој ја претставувал фудбалската репрезентација на Италија во 17 наврати помеѓу 2004 и 2007 година, постигнувајќи еден гол; тој бил член на италијанската страна која го освоила Светското првенство во фудбал во 2006 година.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Како производ на младинскиот систем на Болоња, Закардо бил промовиран во првиот тим во 2000 година, но ил испратен на позајмица во Специја за сезоната 2000-01. Тој го направил своето деби во Серија А и за првиот тим на Болоња на 18 октомври 2001 година, во поразот со 1–0 на гости против Лече, под водство на тренерот Франческо Гвидолин; тој потоа веднаш станал редовен играч и за репрезентацијата на Италија до 21 година. Тој ја напуштил Болоња во 2004 година за да му се придружи на својот поранешен тренер Гвидолин во Палермо. Тој бил редовен стартер за Палермо и го направил својот пробив со клубот, настапувајќи на 142 првенствени натпревари и постигнувајќи осум гола.

По една сезона помината во Германија во Волфсбург,[4] во која му помогнал на клубот да ја освои првата титула во Бундеслигата, тој повторно му се придружил на Гвидолин во Парма во август 2009 година [5] Во неговите три и пол сезони со тимот, Закардо настапил на 118 првенствени натпревари и постигнал десет гола.

На 24 јануари 2013 година, Закардо потпишал од Милан,[6] дел од безготовинска трампа во која Џамел Месбах се преселил во Парма.[7] Кон крајот на летниот преоден рок 2014 година, Милан имал договор со Парма во кој тој и Џонатан Бјабијани ќе ги заменат клубовите, но првиот го одбил потегот. На 1 февруари 2015 година, Закардо го постигнал својот прв гол за Милан во победата од 3–1 на домашен терен против Парма.

По истекот на неговиот договор со Милан во летото 2015 година, Закардо се преселил во неодамна промовираниот тим Карпи во Серија А преку слободен трансфер. Тој потпишал двегодишен договор.[8] Тој забележал 27 настапи за клубот во текот на сезоната 2015-16 во Серија А, постигнувајќи еден гол,[9] иако Карпи на крајот испаднал во Серија Б на крајот од сезоната.[10]

На 31 август 2016 година, Закардо потпишал за Виченца, на позајмица со обврска за купување.[11][12] Според La Gazzetta dello Sport, тој потпишал двегодишен договор.[13] Тој го носел дресот со број 9 за тимот.[14][15] На 13 јули 2017 година, тој објавил дека го откажал договорот со клубот, станувајќи слободен агент.[16][17]

Во октомври, тој потпишал од малтешкиот прволигаш Хамрун Спартанс.[18][19] На 20 мај 2018 година, тој објавил дека ќе го напушти клубот,[20] и подоцна станал слободен агент.[21] Во декември, тој ја добил својата диплома за спортски директор преку Техничкиот центар Коверчиано.[22]

Во јануари 2019 година, тој изјавил во интервју дека бил поврзуван со неколку клубови, вклучувајќи го неговиот поранешен тим Болоња и канадскиот тим Торонто, и дека доколку не добие понуда од некој тим до мај, дека ќе се повлече од професионалната кариера.[23] На 31 јануари 2019 година, Закардо објавил на Фејсбук дека потпишал со Санмаринскиот клуб Тре Фиори, но дека ќе му се приклучи на тимот во март.[24] Со клубот го освоим Копа Титано. На 9 јули 2019 година, точно 13 години откако го освоил Светското првенство со Италија, тој го објавил своето повлекување од професионалниот фудбал на Инстаграм.[25]

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Закардо ја претставувал репрезентацијата на Италија до 16 години (еквивалент на сегашниот тим до 17 години) на 15-годишна возраст, учествувајќи и на Европското првенство за играчи до 16 години во 1998 година што се одржало во Шкотска. За време на турнирот, тој го постигнал решавачкиот гол во полуфиналето што и овозможило на Италија да се пласира во финалето на турнирот, каде што била поразена од Република Ирска.[26] Во 2001 година, тој бил член на италијанската репрезентација до 23 години која освоила сребрен медал на Медитеранските игри одржани во Тунис.[27] Закардо, исто така, ја претставувал Италија на ниво до 21 година, освојувајќи го Европското првенство за играчи до 21 година во 2004 година под менаџерот Клаудио Џентиле.[28][29]

Закардо го направил своето сениорско деби за Италија под водство на Марчело Липи на 17 ноември 2004 година во домашната пријателска победа на Италија со 1–0 над Финска.[30] Почнал да се распоредува со поголема фреквенција и на 8 октомври 2005 година, тој го постигнал својот прв и единствен меѓународен гол во победата од 1–0 на домашен терен над Словенија во Палермо во квалификацискиот натпревар за Светското првенство 2006 година; победата и овозможило на Италија да се квалификува за претстојното Светско првенство во 2006 година во Германија.[31] Закардо бил вклучен во списокот со 23 играчи на Италија за турнирот,[32] и забележал три настапи во последното натпреварување. Тој ги започнал првите два натпревари од групната фаза,[33] помагајќи ѝ на Италија да ја зачува мрежата во првата победа од 2-0 над Гана на 12 јуни,[34] но тој постигнал автогол по слободен удар во вториот натпревар на Аѕурите на 17 јуни, кој завршил нерешено 1–1 против САД; ова било еден од двата гола што Италија ги примила во текот на целиот турнир.[35] Тој забележал уште еден настап, негов трет за време на турнирот, влегувајќи како замена во победата на Италија со 3-0 над Украина во четврт-финалето на 30 јуни,[36] додека Италија го освоила Светското првенство во 2006 година.[29] Поради неговата грешка за време на Светското првенство, тој често бил занемарен од националниот тим по завршувањето на турнирот, и имал само уште два настапи под водство на Роберто Донадони. Тој го направил својот последен настап за Италија во пријателската победа од 2-0 против Јужна Африка на 17 октомври 2007 година [37] Севкупно, Закардо одиграл 17 настапи за Италија помеѓу 2004 и 2007 година, постигнувајќи еден гол.[33]

Стил на игра[уреди | уреди извор]

Брзиот, тактички разноврсен и вреден десен фудбалер, во своите најдобри години, Закардо бил познат особено по неговата издржливост, професионализам и позиционираност како фудбалер, како и неговата интелигенција, сестраност и неговата силна ментална и физичките одлики, кои му овозможиле да игра на неколку позиции во одбраната и средниот ред долж десното крило во текот на неговата кариера, и покрај тоа што не бил најпрецизен нафрлач на топката. Иако првенствено бил десен бек, тој бил способен да игра и како крилен бек, или во средниот ред, како крилен играч, па дури и како централен или дефанзивен играч за врска, улога во која исто така бил способен да започне напад по враќање на поседот на топката; за време на неговиот престој во Парма, неговиот менаџер, Франческо Гвидолин, го опишал како „центромедијано методист“ (термин кој првично се користел за да се опише позицијата на централен бек во формацијата Методо или 2–3–2–3., но кој подоцна станала користена во италијанскиот фудбалски жаргон за да се опише играч од средниот ред со креативни и одбранбени одговорности), поради неговиот уникатен стил на игра на оваа позиција, што во суштина го гледа и како освојувач на топка и како длабок лежечки плејмејкер во средниот ред. Со оглед на тоа што го загубил чекорот со годините во неговата подоцнежна кариера, тој обично бил распореден како централен бек, и во одбрана со три или четири играчи, поради неговата исчекување и способност во воздухот.[23][30][38][39][40][41]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Закардо е оженет со Алесија Серафини.[42] Закардо и неговата сопруга имаат две деца, Николо и Џиневра Закардо.[42]

На левата рака Закардо ги има истетовирано имињата на неговите две деца Николо и Гиневра, додека на десната ја има тетоважата на сопругата Алесија Серафини.[43] На 6 март 2008 година, Закардо станал почесен граѓанин на Полина, во провинцијата Палермо.[43]

Статистика[уреди | уреди извор]

Клупска[уреди | уреди извор]

Обновено на 11 јули 2015[44]
Клуб Сезона Лига Национален куп Европа Останато Вкупно
Нат Гол Нат Гол Нат Гол Нат Гол Нат Гол
Болоња 2001–02 19 1 2 0 0 0 0 0 21 1
2002–03 32 1 2 0 6 1 0 0 40 2
2003–04 28 0 2 0 0 0 0 0 30 0
Вкупно 79 2 6 0 6 1 0 0 91 3
Специја (п) 2000–01 28 0 2 0 0 0 0 0 30 0
Вкупно 28 0 2 0 0 0 0 0 30 0
Палермо 2004–05 35 2 2 0 0 0 0 0 37 2
2005–06 36 0 4 0 4 0 0 0 44 0
2006–07 36 5 1 0 5 1 0 0 42 6
2007–08 35 1 2 0 1 0 0 0 38 1
Вкупно 142 8 9 0 10 1 0 0 161 9
Волфсбург 2008–09 14 1 3 0 5 1 0 0 22 2
2009–10 1 0 0 0 0 0 0 0 1 0
Вкупно 15 1 3 0 5 1 0 0 23 2
Парма 2009–10 34 5 0 0 0 0 0 0 34 5
2010–11 34 3 2 0 0 0 0 0 36 3
2011–12 35 1 2 0 0 0 0 0 37 1
2012–13 15 1 1 0 0 0 0 0 16 1
Вкупно 118 10 5 0 0 0 0 0 123 10
Милан 2012–13 1 0 0 0 0 0 0 0 1 0
2013–14 11 0 1 0 1 0 0 0 13 0
2014–15 3 1 0 0 0 0 0 0 3 1
Вкупно 15 1 1 1 0 0 0 0 17 1
Вкупно 397 22 26 0 22 3 0 0 445 25

Меѓународна[уреди | уреди извор]

Обновено на 17 октомви 2007[33]
Репрезентација на Италија
Година Настапи Голови
2004 1 0
2005 9 1
2006 6 0
2007 1 0
Вкупно 17 1

Меѓународни голови[уреди | уреди извор]

бр Датум Место на одржување Противник Резултат Резултат Конкуренција
1. 8 октомври 2005 година Стадио Ренцо Барбера, Палермо, Италија  Словенија 1 – 0 1–0 Квалификации за Светското првенство во ФИФА 2006 година

Почести[уреди | уреди извор]

Клупски[уреди | уреди извор]

Волфсбург [45]

Меѓународни[уреди | уреди извор]

Ордени[уреди | уреди извор]

CONI: Златна јака за спортска заслуга: Collare d'Oro al Merito Sportivo : 2006 [46]
4-та класа / Службеник: Ufficiale Ordine al Merito della Repubblica Italiana : 2006 [47]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „2006 FIFA World Cup Germany: List of Players: Italy“ (PDF). FIFA. 21 March 2014. стр. 15. Архивирано од изворникот (PDF) на 10 June 2019.
 2. FIFA.com[мртва врска][мртва врска]
 3. „AscotSportal.com“. Архивирано од изворникот на 2008-03-14. Посетено на 2022-12-04.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 4. „Wolfsburg sign a world-class player“. Bundesliga.de. 9 May 2008. Архивирано од изворникот на 12 May 2008. Посетено на 21 May 2009.
 5. „Zaccardo al Parma“ (италијански). Parma F.C. 29 August 2009. Архивирано од изворникот на 24 September 2015. Посетено на 30 August 2009.
 6. „ZACCARDO PROUD TO JOIN MILAN“. A.C. Milan. 24 January 2013. Посетено на 25 January 2013.
 7. 2013 bilancio Архивирано на 4 март 2016 г. AC Milan (на италијански)
 8. Грешка во повикувањето на Шаблон:Наведена изјава за печат: Параметарот title мора да се определи
 9. „Calciomercato Carpi, Zaccardo va al Vicenza“ (италијански). Il Corriere dello Sport. 31 August 2016. Посетено на 17 July 2017.
 10. Stefano Castellitto (15 May 2016). „Udinese Carpi 1 - 2 – Non basta l'ultimo acuto dei biancorossi: è retrocessione“ (италијански). Modena Today. Посетено на 17 July 2017.
 11. Carpi F.C. 1909 (2016). "Mercato: Zaccardo al Vicenza". Соопштение за печат. Архивирано на 13 август 2017 г. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2017-08-13. Посетено на 2022-12-04.
 12. „Cristian Zaccardo è biancorosso“ (италијански). Vicenza Calcio. 31 August 2016. Архивирано од изворникот на 7 November 2016. Посетено на 13 September 2016.
 13. „Zaccardo riparte dalla B: c'è l'intesa con il Vicenza“ (италијански). La Gazzetta dello Sport. 29 August 2016. Посетено на 17 July 2017.
 14. „Numeri maglia: 9 Zaccardo, 14 Smith e 17 Esposito“ (италијански). Vicenza Calcio. 1 September 2016. Архивирано од изворникот на 5 September 2016. Посетено на 17 July 2017.
 15. „Da Zaccardo a De Guzman, tutti i numeri più strani“ (италијански). www.sportmediaset.mediaset.it. 2 September 2016. Посетено на 5 October 2017.
 16. Alessio Alaimo (13 July 2017). „ESCLUSIVA TMW - Vicenza-Zaccardo, è addio: il difensore ha risolto il contratto“ (италијански). www.tuttomercatoweb.com. Посетено на 17 July 2017.
 17. „Zaccardo si propone su Linkedin: "Chi mi prende fa un affare" (италијански). Il Corriere dello Sport. 17 July 2017. Посетено на 5 October 2017.
 18. Alessandro Iannelli (4 October 2017). „LinkedIn ha funzionato: Zaccardo trova una squadra a Malta“ (италијански). www.todaysport.it. Посетено на 5 October 2017.
 19. „Zaccardo riparte dall'Ħamrun: a Malta grazie a LinkedIn“ (италијански). La Repubblica. 5 October 2017. Посетено на 5 October 2017.
 20. Giovanni Guarise (20 May 2018). „Cristian Zaccardo dice addio all'Hamrun Spartans“ (италијански). Il Corriere di Malta. Посетено на 1 February 2019.
 21. „Zaccardo stuzzica CR7 e Messi: "Io ho vinto il Mondiale…" (италијански). www.itasportpress.it. 17 November 2018. Посетено на 1 February 2019.
 22. „Direttore Sportivo: tutti i nomi degli allievi diplomati al corso di Coverciano“ (италијански). FIGC. 6 December 2018. Посетено на 1 February 2019.
 23. 23,0 23,1 Simone Lo Giudice (25 January 2019). „Zaccardo: "LinkedIn per cercare squadra? L'Italia non è pronta. Se non avessi fatto l'autogol al Mondiale…" (италијански). Il Posticipo. Архивирано од изворникот на 2019-02-03. Посетено на 1 February 2019.
 24. Donato Bulfon (31 January 2019). „Zaccardo, niente ritiro: ha firmato per il Tre Fiori“ (италијански). www.pianetamilan.it. Архивирано од изворникот на 2 February 2019. Посетено на 1 February 2019.
 25. „Zaccardo si ritira, Barza in stand by, 6 in panchina e solo Buffon resiste in campo“. La Gazzetta dello Sport (италијански). 9 July 2019. Посетено на 10 July 2019.
 26. „Life“. cristianzaccardo.it. Архивирано од изворникот на 20 October 2006. Посетено на 16 March 2015.
 27. „Life“. cristianzaccardo.it. Архивирано од изворникот на 6 May 2006. Посетено на 16 March 2015.
 28. „FINALE EUROPEO UNDER 21: L'ULTIMA VITTORIA 9 ANNI FA CON 3 MILANISTI“. acmilan.com (италијански). A.C. Milan. 18 June 2013. Архивирано од изворникот на 2 April 2015. Посетено на 16 March 2015.
 29. 29,0 29,1 „Auguri a Cristian Zaccardo che compie 34 anni!“ (италијански). VivoAzzurro.it. 21 December 2015. Посетено на 25 July 2016.
 30. 30,0 30,1 „Esordio azzurro con la Finlandia“. repubblica.it (италијански). La Repubblica. 24 May 2006. Посетено на 16 March 2015.
 31. Diego Antonelli (8 October 2005). „Zaccardo gol, Italia al Mondiale“. gazzetta.it (италијански). La Gazzetta dello Sport. Посетено на 16 March 2015.
 32. „Lippi ha fiducia, nonostante tutto Convocato Buffon: "E' sereno" (италијански). La Repubblica. 15 May 2006. Посетено на 20 January 2017.
 33. 33,0 33,1 33,2 „Zaccardo, Cristian: Convocazioni e presenze in campo“. figc.it. FIGC. Архивирано од изворникот на 2 April 2015. Посетено на 16 March 2015.
 34. „BBC SPORT | Football | World Cup 2006 | Italy 2–0 Ghana“. BBC News. 12 June 2006. Посетено на 28 June 2012.
 35. „Italia-Usa: la guerra che non si voleva Pari con 3 espulsi. Qualificazione rinviata“. repubblica.it (италијански). La Repubblica. 17 June 2006. Посетено на 16 March 2015.
 36. „La difesa era perfetta, ora anche l'attacco Doppietta Toni, Ucraina sconfitta“. repubblica.it (италијански). La Repubblica. 30 June 2006. Посетено на 16 March 2015.
 37. „Italia-Sudafrica: 2-0“. italia1910.com (италијански). 17 October 2007. Посетено на 16 March 2015.
 38. „Zaccardo: da Formigine alla Champions, passando per Berlino“ (италијански). ParmaOnline. 25 January 2013. Посетено на 25 July 2016.
 39. „Guidolin, "obiettivo salvezza" soddisfazione per il mercato“ (италијански). La Repubblica. 3 September 2009. Архивирано од изворникот на 2022-12-04. Посетено на 25 July 2016.
 40. Simone Lo Giudice (25 January 2019). „Zaccardo: "LinkedIn per cercare squadra? L'Italia non è pronta. Se non avessi fatto l'autogol al Mondiale…" (италијански). www.ilposticipo.it. Архивирано од изворникот на 2019-02-03. Посетено на 26 January 2019.
 41. Radogna, Fiorenzo (20 December 2018). „Mezzo secolo senza Vittorio Pozzo, il mitico (e discusso) c.t. che cambiò il calcio italiano: Ritiri e regista“. Il Corriere della Sera (италијански). стр. 8. Посетено на 15 April 2020.
 42. 42,0 42,1 Barbara Carere (2 June 2011). „... Cristian Zaccardo“. tuttomercatoweb.com (италијански). Tutto Mercato. Посетено на 25 February 2013.
 43. 43,0 43,1 „Cristian Zaccardo“. informazione.it (италијански). Архивирано од изворникот на 22 December 2013. Посетено на 25 February 2013.
 44. „Italy – C. Zaccardo“. soccerway.com. Посетено на 26 September 2012.
 45. „C. Zaccardo“. Soccerway. Посетено на 19 December 2015.
 46. „Coni: Consegna dei Collari d'Oro e dei Diplomi d'Onore. Premia il Presidente del Consiglio Romano Prodi. Diretta Tv su Rai 2“. Coni.it (италијански). Comitato Olimpico Nazionale Italiano. 16 October 2006. Посетено на 23 December 2016.
 47. „Zaccardo Sig. Cristian - Ufficiale Ordine al Merito della Repubblica Italiana“. quirinale.it (италијански). Посетено на 25 January 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]