Лука Тони

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лука Тони
Лични податоци
Роден на 26 мај 1977(1977-05-26)(46 г.)
Роден во Павуло нел Фрињано, Италија
Држава Италија Италија
Висина &100000000000001930000001,93 м
Позиција Напад
Младинска кариера
1991–1994 Модена Модена
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1994–1996 Модена Модена 32 (7)
1996–1997 Емполи Емполи 3 (1)
1997–1998 Фјоренцуола Фјоренцуола 26 (2)
1998–1998 Лодиџиани Лодиџиани 31 (15)
1999–2000 Тревизо Тревизо 35 (15)
2000–2001 Виченца Виченца 31 (9)
2001–2003 Бреша Бреша 44 (15)
2003–2005 Палермо Палермо 80 (50)
2005–2007 Фјорентина Фјорентина 67 (47)
2007–2010 Бајерн Минхен Бајерн Минхен 60 (38)
2010Рома Рома (заем) 15 (5)
2009 Бајерн Минхен II Бајерн Минхен II 2 (0)
2010–2011 Џенова Џенова 16 (3)
2011–2012 Јувентус Јувентус 14 (2)
2012 Предлошка:Fb team Al Nasr 7 (3)
2012–2013 Фјорентина Фјорентина 27 (8)
2013–2016 Верона Верона 95 (48)
2004-2009 Италија Италија 47 (16)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Лука Тони (итал. Luca Toni, 26 мај 1977) е италијански поранешен репрезентативен фудбалер кој играше како централен напаѓач.

Роден е во Павуло нел Фријано. Важна пресвртница во неговата кариера беше освојувањето на Светското првенство во 2006 година.