ФК Емполи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Емполи
Empoli FC 1920.png
Целосно име Фудбалски клуб Емполи С.п.А.
Прекар Аѕури (плави)
Основан 3 мај 1920
Стадион Стадион Карло Кастелани
Емполи, Италија
Капацитет 16,800
Претседател Италија Фабрицио Корси
Тренер Италија Аурелио Андреацоли
Лига Серија А Серија А
2017-18 Серија Б, 1-ви (промоција)
Мреж. место Официјално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

ФК Емполи е професионален италијански фудбалски клуб со седиште во градот Емполи, провинцијата Фиренца. Во моментов се натпреварува во Серија А.

Клубот е основан во 1920 година со спојување на Фудбал клуб Емполи и Унионе Спортива Емполи, а првиот официјален натпревар го одиграле една година подоцна. Вклучувајќи ја и тековната сезона, Емполи има учествувано во 79 национални првенства, од кој 50 сезони во третото ниво на италијанскиот фудбал, 19 во Серија Б и 10 во Серија А.[1] Во Европа, најдобар резултат им е учество во Купот на УЕФА за сезоната 2007-2008.[2]

Боите на клубот се сината и белата.

Успеси[уреди | уреди извор]

Домашни[уреди | уреди извор]

2004-2005
1995-1996

Регионални натпреварувања[уреди | уреди извор]

1928-1929
1982-1983
1960-1961, 1962-1963

Младински натпреварувања[уреди | уреди извор]

1998-1999
1991-1992
2000

Европски[уреди | уреди извор]

2007-2008

Играчи[уреди | уреди извор]

Бр. Позиција Играч
1 Италија ГМ Иван Проведел
2 Италија ОД Џовани Ди Лоренцо
4 Италија СР Матео Бриги
5 Албанија ОД Фредерик Весели
6 Словенија СР Миха Зајц
7 Грузија НП Леван Мхедлидзе
8 Брег на Слоновата Коска СР Хамед Траоре
9 Шпанија НП Алехандро Родригес
10 Алжир СР Исмаел Бенасер
11 Италија НП Франческо Капуто
13 Италија ОД Лука Антонели
15 Италија ОД Лоренцо Полвани
17 Италија СР Лоренцо Лоло
18 Гана СР Афри Аква
Бр. Позиција Играч
19 Австрија НП Арнел Јакуповиќ
20 Италија НП Антонио Ла Гумина
21 Италија ГМ Пјетро Терачино
22 Италија ОД Доменико Мајета
23 Италија ОД Мануел Пасквал
26 Аргентина ОД Матијас Силвестре
27 ЈАР ОД Јоел Унтерзе
28 Италија СР Леонардо Капеци
29 Полска ОД Михал Марцјаник
32 Данска СР Јакоб Расмусен
33 Босна и Херцеговина СР Раде Круниќ
48 Турција СР Салих Уџан
77 Словачка НП Самуел Мраз
99 Италија ГМ Андреа Фулињати

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Storia“. empolicalcio.net. http://www.empolicalcio.net/storia.htm. посет. 8 ноември 2014 г. 
  2. „2000-2009“. empolicalcio.net. http://www.empolicalcio.net/2000-2009.htm. посет. 8 ноември 2014 г.