Лука Антонели

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лука Антонели
LucaAntonelli.jpg
Лични податоци
Полно име Лука Антонели
Роден на 11 февруари 1987 (1987-02-11) (34 г.)
Роден во Монца, Италија
Држава  Италија
Висина &100000000000001840000001,84 м
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Емполи Емполи
Број 31
Младинска кариера
2003–2004 Монца Монца
2004–2007 Милан Милан
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2006-2008 Милан Милан 1 (0)
2007-2008Бари Бари 17 (1)
2008-2011 Парма Парма 58 (1)
2011-2015 Џенова Џенова 104 (8)
2015-2018 Милан Милан 53 (4)
2018– Емполи Емполи 0 (0)
Репрезентација
2005 Италија Италија U9 1 (0)
2007 Италија Италија 20 1 (1)
2010– Италија Италија 13 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 10 август 2018.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 5 септември 2016

Лука Антонели (роден на 11 февруари 1987 во Монца, Италија) — италијански професионален фудбалер кој настапува за Емполи во италијанската Серија А. Лука Антонели игра на позиција одбрана, најчесто на левата страна.

Антонели има натапувано за Фудбалската репрезентација на Италија до 19 години и до 20 години, а има одиграно и 13 натпревари за Италија.

Својата фудбалска кариера ја започнал во младинската школа на ФК Монца и ФК Милан, за да во 2008 година потпише за ФК Парма, но најголемиот дел од својата кариера го поминал во ФК Џенова, за која екипа има 104 настапи и има постигнато 8 голови. Антонели во 2015 година се вратил во ФК Милан за сума од 4,5 милиони[1], потпишувајќи 3,5 годишен договор[2], каде по три поминати години потпишал за ФК Емполи.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Genoa C.F.C. S.p.A. bilancio (financial report and accounts) on 31 December 2015 (in Italian), PDF purchased from Italian C.C.I.A.A.
  2. „AC Milan official statement“. acmilan.com. Associazione Calcio Milan. 2 February 2015. Посетено на 2 February 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]