ФК Парма

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
ФК Парма
Parma FC
Целосно име Parma Football Club
Прекар(и) Млекари
Основан јули 27, 1913; пред 102 години (1913-07-27) (како Верди Фудбал Клуб)
Терен Енио Тардини Стадион
Парма, Италија
(Капацитет: 27,906)
Сопственик Томазо Џирарди
Претседател ИталијаТомазо Џирарди
Тренер ИталијаРоберто Донадони
Лига Серија А
2011–12 Серија, 8-ми
Мреж. место Официјално мрежно место
Kit left arm parma1112h.png
Team colours
Kit body parma1112h.png
Team colours
Kit right arm parma1112h.png
Team colours
Kit shorts parma1112h.png
Team colours
Kit socks parma1112h.png
Team colours
Домашни бои
Kit left arm parma1112a.png
Team colours
Kit body parma1112a.png
Team colours
Kit right arm parma1112a.png
Team colours
Kit shorts parma1112a.png
Team colours
Kit socks parma1112a.png
Team colours
Гостински бои
Kit left arm parma1112t.png
Team colours
Kit body parma1112t.png
Team colours
Kit right arm parma1112t.png
Team colours
Kit shorts parma1112t.png
Team colours
Kit socks parma1112t.png
Team colours
Резервни бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Фудбалски клуб Парма (претходно Parma Associazione Calcio) е италијански фудбалски клуб од градот Парма. Тимот се натпреварува во Серија А, а својте домашни мечеви ги игра на стадионот Енио Тардини Стадио. Основан e како Верди Фудбал Клуб во јули 1913 година, но клубот го промени своето име во декември истата година.

Иако Парма никогаш не го освои домашното првенство и никогаш не се натпреваруваа за големите трофеи до 1990-тите, тие освоија три италијански купови, еден Суперкуп на Италија, два УЕФА Купа, еден Европски супер куп и еден Куп на Победниците на Куповите. Финансирани од страна на Калисто Танци, клубот ги освои овие осум трофеи во периодот помеѓу 1992 и 2002 година, период во кој го постигна својот најдобар некогаш финиш во лигата - како второпласирани во сезоната 1996-97 во Серија А - и им се закани на доминацијата на воспоставените сили во лигата: Јувентус, Милан и Интер, кој беа единствени италијански клубови кој имаа повеќе успех во европската конкуренција од Парма.

Титули[уреди | уреди извор]

Домашни[уреди | уреди извор]

  • Куп на Италија:
    • Победници (3): 1991–92, 1998–99, 2001–02
    • Финалисти (2): 1994–95, 2000–01

Европски[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]