Турнир Вијареџо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Viareggio cup logo.jpg
СпортФудбал
Основана1949
Број на екипи48
ДржаваИталија
Тековен првакИталија Јувентус
ПорталOfficial Website (italian)

Вијареџо фудбалскиот турнир или официјалното име Вијареџо куп Светски фудбалски турнир е еден од најважните фудбалски турнири за млади играчи. Тој е официјално признаен од страна на КОНИ, ФИГЦ, УЕФА и ФИФА. Се одржува секоја година во Вијареџо, Тоскана и неговата околина. Турнирот трае две недели, и завршува во последната недела на карневалот. Заради оваа причина, тој е исто така познат како Куп на Карневалот (Coppa Carnevale).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]