УС Лече

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лече
Us lecce.png
Целосно имеУнионе Спортива Лече СпА
ПрекарЏалороси
Основанмарт 15, 1908; пред 113 години (1908-03-15)
СтадионВиа дел Маре
Лече, Италија
Капацитет36,285
ПретседателИталијаСавино Тесоро
ТренерИталијаФранко Лерда
ЛигаСерија А Серија А
2018-19Серија Б, 2-ри (промоција)
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Унионе Спортива Лече е италијански фудбалски клуб од градот Лече, кој моментално се натпреварува во Серија А.

Историја[уреди | уреди извор]

Клубот е основан како Спортинг Клуб Лече во 1908 година, а сегашното име го носи од 1927. Во највисокиот ранг на италијанскиот фудбал, за првпат настапиле во сезоната 1985-86, и оттогаш наваму неколкупати испаѓале во Серија Б, и повторно се враќале Серија А. Најголемите успеси на клубот се три наслови првак во Серија Ц, и еден наслов во Серија Б. Својте домашни натпревари ги играат на стадионот Виа дел Маре, и традиционално настапуваат во црвено-жолти дресови.

Титули[уреди | уреди извор]

Домашни[уреди | уреди извор]

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Бр. Позиција Играч
2 Италија ОД Давиде Рикарди
3 Колумбија ОД Брајан Вера
4 Италија СР Јакопо Петриконе
5 Италија ОД Фабио Лучони
6 Романија ОД Ромарио Бензар
8 Италија СР Марко Манкозу Captain sports.svg
9 Италија НП Џанлука Лападула
10 Италија НП Филипо Фалко
11 Украина СР Евгени Шахов
13 Италија ОД Лука Росетини
14 Хрватска ОД Лука Думанчиќ
16 Италија ОД Бјаџо Мечарело
17 Бразил НП Диего Фаријас
18 Италија ОД Роберто Пјерино
19 Италија НП Андреа Ла Мантија
20 Литванија НП Едгардас Дубицкас
Бр. Позиција Играч
21 Бразил ГМ Габриел
22 Италија ГМ Мауро Вигорито
23 Италија СР Андреа Табанели
25 Италија ОД Антонио Гало
27 Италија ОД Марко Калдерони
28 Италија ОД Рикардо Фјамоци
29 Италија ОД Андреа Рисполи
30 Сенегал НП Кума Бабакар
32 Италија НП Симоне Ло Фасо
37 Словенија ОД Жан Мајер
39 Италија ОД Кристијан Дел'Орко
77 Грција СР Панајотис Тахтсидис
85 Демократска Република Конго СР Џанели Имбула
95 Италија ГМ Марко Блеве
97 Италија ГМ Џанмарко Кјирони

Познати бивши играчи[уреди | уреди извор]

Најдобри стрелци во историјата на клубот[уреди | уреди извор]

Играч Голови
Италија Анселмо Бисленги 87
Италија Франко Кардинали 66
Аргентина Педро Паскули 54
Италија Аурелио Де Марко 50
Италија Гаетано Монтенегро 49
Уругвај Хавиер Шевантон 45
Италија Лујџи Силвестри 45
Италија Пиетро Де Сантис 43
Италија Енио Фијаски 40
Италија Џанкарло Ферари 36

Надворешни врски[уреди | уреди извор]