Прејди на содржината

Лече

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лече ноќе
Плоштад во Лече
Лече снимен од авион

Лече (италијански Lecce) — град во јужна Италија, главен град на регионот Апулија и на истоимената провинција, сместен во областа Саленто. Овој град е особено важен поради бројните културно-уметнички знаменитости од периодот на барокот

Географска местоположба

[уреди | уреди извор]

Лече се наоѓа на 11 км оддалеченост од јадранскиот брег и на 23 км од јонскиот.

Растојанието од другите поголеми градови во Апулија е следново:

Римскиот амфитеатар во Лече

Климата во Лече е генерално средоземна, со понекои влијанија кои се должат на континенталната клима.

Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Просек
Максимална средна температура (°C) 13 13 16 19 24 28 31 31 27 22 17 14 21,2
Минимална средна температура (°C) 5 5 6 9 12 16 19 19 17 13 9 6 11,3

Збратимени градови

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]