Трани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трани
општина
Città di Trani
Поглед на Трани
Поглед на Трани
Трани во рамките на покраината Барлета-Андрија-Трани
Трани во рамките на покраината Барлета-Андрија-Трани
ЗемјаИталија
Регион Апулија
ПокраинаБарлета-Андрија-Трани
ПоделоциКапиро
Управа
 • ГрадоначалникАмедео Ботаро (ДП)
Површина
 • Вкупна102,08 км2 (3,941 ми2)
Надм. вис.&100000000000000070000007 м
Население (1 јануари 2016)
 • Вкупно56.112
 • Густина5,5/км2 (14/ми2)
ДемонимТранезијци
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.76125
Повик. бр.0883
Светец-заштитникСвети Никола Поклоникот
Слава2 јуни
Мреж. местоМатична страница

Трани [ˈtraːni] — пристаништен град и општина на Јадранското Море, во регионот Апулија на југот на Италија. Градот во 2009 година станал еден од главните градови на новата покраина Барлета-Андрија-Трани. На почетокот на 2016 година во градот живееле 56,112 жители.

Знаменитости[уреди | уреди извор]

Трани ги загубил своите градски ѕидини и бастиони, но тврдината која датира од 13. век била значително обновена како музеј и е отворена за јавноста. Некои од улиците во и околу гето областа останале исти такви какви што биле во средновековниот период, и голем дел од куќите имаат декорации од норманска архитектура.

Главна црква е градската катедрала, посветена на Свети Никола Поклоникот, грчки поклоник кој починал во Трани во 1094 година одејќи кон поклонението во Рим, и години подоцна бил канонизиран од Папата Урбан II. Таа се наоѓа на отворено издигнато место близу морето, и била осветена, пред нејзиното завршување, во 1143 година. Тоа е базилика со три апсиди, изградена од карактеристичен бел варовник. Таа исто така има голема крипта и висока кула, која била изградена во периодот 1230-1239 од архитект чие име се појавува на амвонот во катедралата во Битонто, Никола Сасердос. Под неа се наоѓа лак, поддржуван делумно од страничниот дел на црквата, и делумно од огромен столб. Лаковите од романските портали се прекрасно украсени, на начин кој сугерира на арапско влијание; бронзените врати, изработени од Барисанус од Трани во 1175 година, се вбројуваат меѓу најдобрите од овој период во Јужна Италија.[1] Капителите на столбовите во криптата се одлични примери на романска архитектура. Внатрешноста на архитектурата била нашироко модернизирана, но криптата останува слична на првичната и била познато складиште на мошти, меѓу кои и телото на маченичката Св. Февронија Нисибиска.

Значајни личности[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. David A. Walsh, "The Iconography of the Bronze Doors of Barisanus of Trani" Gesta 21.2 (1982:91-106).
  • Public Domain Оваа статија вклучуват текст од дело кое сега е во јавна сопственостChisholm, Hugh, уред. (1911). Encyclopædia Britannica (11. изд.). Cambridge University Press. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: ref=harv (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]