Крипта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Криптата во црквата Свети Ѓорѓи на Опленац

Крипта[1][2] (грчки: κρυπτη, kryptē) — подземна просторија, под храм или јавна зграда, која служи како гробница или за чување мошти. Криптата може да се користи и за богослужба и како простор за одржување на културни содржини.[3]

Првично, зборот крипта означувал посебна просторија во катакомбите каде што се вршеле ритуали и биле погребувани мачениците. За христијаните, криптата била подземен коридор каде луѓето доаѓале и слушале богослужба.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „крипта“Дигитален речник на македонскиот јазик
  2. „крипта“Официјален дигитален речник на македонскиот јазик
  3. „Pogledajte neverovatne slike kripte Hrama Svetog Save“ (Telegraf). 18. april 2017. Посетено на 9. 7. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
  4. „Šta znači kripta“. Посетено на 9. 7. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)