Беневенто Калчо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Беневенто
Benevento Calcio logo.png
Целосно имеБеневенто Калчо С.р.л.
ДржаваИталија Италија
ПрекарGli Stregoni (Волшебниците)
Основан1929; пред 94 години (1929)
ЛокацијаБеневенто, Италија
СтадионЧиро Вигорито
Капацитет16,867
ПретседателИталија Оресте Вигорито
ТренерИталија Филипо Инѕаги
ЛигаСерија Б Серија Б
2018-19Серија Б, 3-ти
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Беневенто Калчо, или познат како Беневенто, е италијански фудбалски клуб со седиште во градот Беневенто, Кампанија. Моментално се натпреварува во Серија Б, второто ниво на италијанскиот фудбал.

Клубот е основан во 1929 година, а потоа бил и ре-основан во 2005 година. Најголемиот успех Беневенто го оствариле во сезоната 2017-2018 кога за првпат и до денес единствен се натпреварувале во Серија А, највисокото ниво на италијанскиот фудбал, но веќе истата сезона претрпеле испаѓање и враќање во Серија Б.

Својте домашни натпревари ги играат на стадионот Чиро Вигорито, кој е со капацитет од 16,867 седечки места. Најчесто играат во пругасти црвено-жолти дресови.

Познати поранешни играчи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]