Џанлука Лападула

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џанлука Лападула
Лични податоци
Полно име Џанлука Лападула
Роден на 7 февруари 1990(1990-02-07)(34 г.)
Роден во Торино, Италија
Држава Италија Италија
Висина &100000000000001780000001,78 м
Позиција напад
Клупски податоци
Сегашен клуб Лече Лече
Број 9
Младинска кариера
1996–2004 Јувентус Јувентус
2004–2007 Риволи Колегно
2006–2007Тревизо Тревизо
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2007–2008 Про Верчели Про Верчели 4 (0)
2008–2009 ФК Ивреја Калчо 18 (0)
2009–2012 Парма Парма 0 (0)
2010–2011ФК Атлетико Рома 0 (0)
2011Равена Равена 7 (1)
2011–2012 Сан Марино 35 (24)
2012–2013 Чезена Чезена 9 (0)
2013Фрозиноне Фрозиноне 6 (0)
2013–2015 Парма Парма 0 (0)
2013–2014ФК Горица 28 (11)
2014–2015Терамо Терамо 38 (21)
2015–2016 Пескара Пескара 40 (27)
2016–2017 Милан Милан 27 (8)
2017–2019 Џенова Џенова 36 (7)
2019- Лече Лече 10 (4)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 17 декември 2016

Џанлука Лападула (роден на 7 февруари 1990 во Торино, Италија) — италијански фудбалер, напаѓач на Џенова, на заем од Милан.

Својата фудбалска кариера ја започнал во младинската школа на Јувентус во 1996 година, додека како професионален играч своето деби го имал за екипата на Про Верчели.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]