Антонио Конте

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Италија Антонио Конте
Лични податоци
Роден на 31 јули 1969 (1969-07-31) (воз. 47 г.)
Роден во Лече, Италија
Висина &100000000000001780000001,78 м
Позиција Среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Челси Челси (тренер)
Повлекување 2004 (35 години) - како играч
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1985-1991 Лече Лече 89 (1)
1991–2004 Јувентус Јувентус 419 (44)
Репрезентација
1993-2001 Италија Италија 35 (3)
Раководител на екипите
2006–2007 600px Amaranto con cavallo rampante.png Арецо
2007–2009 Бари Бари
2009–2010 Аталанта Аталанта
2010-2011 Сиена Сиена
2011-2014 Јувентус Јувентус
2014-2016  Италија
2016- Челси Челси
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 2 јануари 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 2 јануари 2012

Антонио Конте (роден во Лече, на 31 јули 1969) е италијански поранешен фудбалер, моментален менаџер на екипата на Челси. Во својата фудбалска кариера играл на средината на теренот. Професионалната кариера ја започнал во 1985. година во клубот од родниот град Лече, а во 1991. прејде во редовите на Јувентус каде и ја завршува својата кариера во 2004 година. Во својата кариера освои 15 трофеј и сите со екипата на Јувентус меѓу кој:5 титули во Серија А, еден Куп на Италија, 4 Суперкупа, еден наслов во Лигата на шампионите, а истотака по еднаш ги освојуваше и Купот на УЕФА, Интерконтиненталниот Куп, Суперкупот на Европа и Интертото Купот.

Во 2006-та година станува тренер и првата екипа која што ја води е второлигашот Арецо. На 27 декември 2007-ма Конте седнува на клупата на уште еден второлигаш Бари со кого веќе во втората сезона како негов тренер обезбедува промоција и го враќа во Серија А. Следуваше трансфер во една веќе утврдениот тим во Серија А, Аталанта каде поднесува оставка на половина од сезоната. По некое време без работа ја превзема екипата на Сиена со која во истата сезона се враќа во Серија А, а преку Сиена во летото 2011-та година добива понуда да го води тимот каде помина цели 13 години како играч Јувентус.

Во својата прва сезона на клупата на Јувентус ја освои Серија А и избори место со клубот во финалето на купот на Италија во кој Јувентус е поразен од Наполи со 2-0. По првпат во историјата на на италијанскиот фудбал од кога лигата број 20 клубови еден тим успеа да стигне до титулата без пораз, и тоа го стори токму Конте како тренер на Јувентус во сезоната 2011-2012.

Титули[уреди | уреди извор]

Играч[уреди | уреди извор]

Италија Јувентус[уреди | уреди извор]

Италија Италија[уреди | уреди извор]

Европско првенство: 2000 (вицешампион)

Тренер[уреди | уреди извор]

Италија Бари[уреди | уреди извор]

Италија Јувентус[уреди | уреди извор]

Coppacampioni.png
Јувентус - Шампион на Европа 1996.
Coppacampioni.png

1 Перуци | 2 Ферара | 3 Торичели | 5 Порини | 6 Соуса | 7 Ди Ливио | 8 Конте | 9 Вијали | 10 Дел Пјеро | 11 Раванели | 12 Рампуља | 14 Дешам | 18 Југовиќ | 20 Вјерховод | 21 Падовано | 22 Песото | тренер Липи

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Претходник
Џанлука Вијали
Капитен на Јувентус
1996–2001
Наследник
Алесандро Дел Пиеро