Клаудио Раниери

Од Википедија — слободната енциклопедија
Клаудио Раниери
Лични податоци
Роден на 20 октомври 1951(1951-10-20)(72 г.)
Роден во Рим, Италија
Држава Италија Италија
Висина &100000000000001820000001,82 м
Позиција одбранбен
Клупски податоци
Сегашен клуб Сампдорија Сампдорија (тренер)
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1973-1974 Рома Рома 6 (0)
1989-1994 Катанцаро Катанцаро 225 (8)
1982-1984 Катанија Катанија 92 (1)
1984-1986 Палермо Палермо 40 (0)
Тренер на екипи
1986-1987 Вигор Ламеција Вигор Ламеција
1987-1988 Путеолана Путеолана
1988-1991 Каљари Каљари
1991-1993 Наполи Наполи
1993-1997 Фјорентина Фјорентина
1997-1999 Валенсија Валенсија
1999-2000 Атлетико Мадрид Атлетико Мадрид
2000-2004 Челси Челси
2004-2005 Валенсија Валенсија
2007 Парма Парма
2007-2009 Јувентус Јувентус
2009-2011 Рома Рома
2011-2012 Интер Интер
2012-2014 Монако Монако
2014 Грција Грција
2015-2017 Лестер Сити Лестер Сити
2017-2018 Нант Нант
2018-2019 Фулам Фулам
2019- Сампдорија Сампдорија
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 6 јануари 2011
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 ноември 2010

Клаудио Раниери (р. 20 октомври 1951 година во Рим) — италијански фудбалски тренер и поранешен играч. Тој во моментов ја води екипата на Сампдорија.

Тој претходно водел многу други познати европски клубови, како Наполи, Фјорентина, Валенсија, Атлетико Мадрид, Челси, Парма, Јувентус, Рома (веќе еднаш претходно), Интер, Монако, Лестер Сити, Нант и Фулам како и на грчката репрезентација.

Тренерска статистика[уреди | уреди извор]

Клуб Нац. Од До Успешност
Н Поб Н Пор Победи %
Каљари Италија 1988 1991 &1000000000000007200000072 &1000000000000002300000023 &1000000000000003000000030 &1000000000000001900000019 &1000000000000319400000031,94
Наполи Италија 1991 1993 &1000000000000006800000068 &1000000000000002500000025 &1000000000000002400000024 &1000000000000001900000019 &1000000000000367600000036,76
Фјорентина Италија 1993 1997 &10000000000000140000000140 &1000000000000005600000056 &1000000000000005000000050 &1000000000000003400000034 &1000000000000400000000040,00
Валенсија Шпанија 1997 1999 &1000000000000007600000076 &1000000000000003500000035 &1000000000000001500000015 &1000000000000002600000026 &1000000000000460500000046,05
Атлетико М. Шпанија 1999 2000 &1000000000000003800000038 &100000000000000090000009 &1000000000000001100000011 &1000000000000001800000018 &1000000000000236800000023,68
Челзи Англија 18 септ. 2000 31 мај 2004 &10000000000000199000000199 &10000000000000107000000107 &1000000000000004600000046 &1000000000000004600000046 &1000000000000537700000053,77
Валенсија Шпанија 16 јуни 2004 25 фев. 2005 &1000000000000003600000036 &1000000000000001500000015 &100000000000000090000009 &1000000000000001200000012 &1000000000000416700000041,67
Парма Италија 12 фев. 2007 31 мај 2007 &1000000000000001600000016 &100000000000000070000007 &100000000000000030000003 &100000000000000060000006 &1000000000000437500000043,75
Јувентус Италија 1 јули 2007 18 мај 2009 &1000000000000009400000094 &1000000000000004600000046 &1000000000000003000000030 &1000000000000001800000018 &1000000000000489400000048,94
Рома Италија 1 септ. 2009 21 фев. 2011 &1000000000000009000000090 &1000000000000005000000050 &1000000000000001700000017 &1000000000000002300000023 &1000000000000555600000055,56
Интер Италија 22 септ. 2011 26 март 2012 &1000000000000003500000035 &1000000000000001700000017 &100000000000000050000005 &1000000000000001300000013 &1000000000000485700000048,57
Монако Франција 30 мај 2012 20 мај 2014 &1000000000000007500000075 &1000000000000004300000043 &1000000000000002300000023 &100000000000000090000009 &1000000000000573300000057,33
Грција Грција 25 јули 2014 15 ное. 2014 &100000000000000040000004 &100000000000000000000000 &100000000000000010000001 &100000000000000030000003 &0&100000000000000000000000,00
Лестер Сити Англија 13 јули 2015 23 фев. 2017 &1000000000000008100000081 &1000000000000003600000036 &1000000000000002200000022 &1000000000000002300000023 &1000000000000444400000044,44
Нант Франција 13 јуни 2017 19 мај 2018 &1000000000000004100000041 &1000000000000001500000015 &1000000000000001000000010 &1000000000000001600000016 &1000000000000365900000036,59
Фулам Англија 14 ное. 2018 28 фев. 2019 &1000000000000001700000017 &100000000000000030000003 &100000000000000030000003 &1000000000000001100000011 &1000000000000176500000017,65
Рома Италија 8 март 2019 26 мај 2019 &1000000000000001200000012 &100000000000000060000006 &100000000000000040000004 &100000000000000020000002 &1000000000000500000000050,00
Сампдорија Италија 12 октомври 2019 денес &1000000000000001500000015 &100000000000000040000004 &100000000000000050000005 &100000000000000060000006 &1000000000000266700000026,67
Вкупно &100000000000010860000001.086 &10000000000000486000000486 &10000000000000297000000297 &10000000000000303000000303 &1000000000000447500000044,75

Титули[уреди | уреди извор]

Како тренер[уреди | уреди извор]

Италија Фјорентина[уреди | уреди извор]

Шпанија Валенсија[уреди | уреди извор]

Англија Лестер Сити[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]