Прејди на содржината

Чиро Ферара

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чиро Ферара
Лични податоци
Роден на 11 февруари 1967(1967-02-11)(57 г.)
Роден во Неапол, Италија
Држава Италија Италија
Висина &100000000000001800000001,80 м
Позиција одбрана
Младинска кариера
Наполи Наполи
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1984-1994 Наполи Наполи 247 (12)
1994-2005 Јувентус Јувентус 253 (15)
Репрезентација
1985-1987 Италија Италија 6 (1)
1987-2000 Италија Италија 49 (0)
Тренер на екипи
2005–2006 Италија Италија (Асистент)
2008–2009 Италија Италија (Асистент)
2009–2010 Јувентус Јувентус
2009–2011 Италија Италија
2012 Сампдорија Сампдорија
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 15 мај 2012

Чиро Ферара (роден на 11 февруари 1967) — италијански фудбалски тренер, и поранешен играч од одбраната. Моментално е без клуб.

Неговата играчка кариера ја поминал играјќи главно на позицијата централен одбранбен играч за само два клуба: Наполи (1984-1994) и Јувентус (1994-2005). Тој е исто така поранешен тренер на Јувентус, а покрај екипата од Торино ги водел и Сампдорија и италијанската репрезентација под 21 година.

Играчка кариера[уреди | уреди извор]

Наполи[уреди | уреди извор]

Ферара со Наполи за време на сезоната 1987–1988.

Роден во Неапол, Ферара ја започна својата кариера во младите системи на клубот од родниот град, Наполи во 1980-тата година. Ферара завршува со настапите во Примавера - тимот на младите во 1984-тата година, и почнува да се бори да заработи повик во првиот тим таа сезона. Тој направи вкупно 14 настапи со клубот во неговата прва целосна сезона. Следната сезона, тој стана редовен дел од почетните XI, и италијански набрзо потоа Италијанските селектори почнуваат да го повикуваат и во репрезентацијата, а дури беше повикан и за настап на Светското првенство 1990-тата. Тој, исто така постигна и неколку од целите во Наполи откако го освои Купот на УЕФА во 1989, а триумфираше претходно и во Серија А во сезоните 1986-87 и 1989-90.

Јувентус[уреди | уреди извор]

Во летото 1994 година, Ферара направи трансфер во Торино во тимот на Јувентус, под водство на тренерот Марчело Липи, и брзо станува редовен член во почетните единаесет, па така настапи на повеќе од 40 меча за клубот во сите натпреварувања во својата прва сезона, и постигна 1 гол. Тој се смета за еден од најдобрите централни дефанзивци на неговата генерација, и неговата позиција во почетната постава на клубот не е загрозена во следните близу 10 години. Тој, исто така беше капитен на тимот во 1995-1996 и стана еден од најискусните и украсени играчи на изминатите две децении, освојувајќи осум Серија А првенства, од кои шест беа со Јувентус. Ферара, исто така, освои две титули во Coppa Italia (по еден со двата тим), три Суперкупа на Италија (две со Јувентус, еден со Наполи) и неколку европски натпреварувања, вклучувајќи го и насловот во Лигата на Шампионите, Куп на УЕФА, Интерконтиненталниот куп и Европскиот суперкуп). Неговата улога како капитен, сепак, беше преземена од страна на италијанскиот сонародник Алесандро Дел Пјеро во 1996 година. Во текот на неговата кариера во Јувентус Ферара одигра важна улога во последната линија за клубот, со неговото огромно искуство и доминантен дефанзивен стил. Во текот на неговиот 12 годишен мандат со клубот, Ферара формира импресивни дефанзивни партнерства со фудбалери како Марк Јулиано, Морено Торичели, Паоло Монтеро, Џанлука Песото, Лилијан Тирам, Алесандро Бириндели, Игор Тудор, Џанлука Ѕамброта, Никола Легротаље и Фабио Канаваро. Јувентус го имале она што се сметаше за најдобра одбрана во светот во тоа време. Сезоната 1996-1997, беше една од неговите сезони, тој постигна четири гола во 32 натпревари во Серија А, а во исто време тој одигра осум натпревари за репрезентацијата. Иронично, својот прв професионален натпревар, но во Неапол, тој го одигра против Јувентус во ремито без голови 0-0. По освојувањето на Скудетото во сезоната 2004-2005 во Серија А, Ферара, заедно со соиграчите исто така ветерани Марк Јулиано и Паоло Монтеро поднесоа оставка со нивните кариери во Јувентус. И додека Монтеро се врати во Уругвај а Јулиано одлучи да им се приклучи на некој од помалите клубови за да ја заклучи неговата кариера, Ферара се повлече од фудбалот во мај 2005 година на возраст од 38 години. Ферара направи само 4 Серија А настапи во неговата последна сезона со клубот.

Тренерска кариера[уреди | уреди извор]

Својата тренерска кариера ја започна како асистент во репрезентацијата на Италија. Во 2006 година го презема Јувентус, но се чинеше дека нема доволно тренерско искуство за да се носи со притисокот којшто постои кога се води една од најголемите екипи во Италија. По една нецела сезона врачен му е отказ од клубот, па тој продолжува со работа во млдата репрезентација на Италија до 21-на година. Пред почетокот на сезоната 2012-2013 во Серија А, ново-промовираниот тим од Серија Б, Сампдорија го назначи Ферара за свој нов тренер. Ферара образложил дека ги напушта обврските во младата репрезентација со цел да му се посвети на клупскиот фудбал кој е негов приоритет.

Титули[уреди | уреди извор]

Италија Наполи[уреди | уреди извор]

Италија Јувентус[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]