Суперкуп на Италија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Италијанскиот Супер куп во фудбал ( италијански: Supercoppa Italiana ) е предсезонско фудбалско натпреварување што се одржува една недела пред почетокот на секоја сезона во Италија . Натпреварот се игра помеѓу победникот на Серија А и освојувачот на купот од претходната сезона. Се игра еден натпревар, кој најчесто се игра на стадионот на победниците во Серија А.Во 1993 и 2003 година натпреварот се одиграл во САД, во градовите Вашингтон и Источен Радерфорд . Финалето во 2002 година се играло во Триполи, Либија, во 2009, 2011 и 2012 година на стадионот „Птичјо гнездо“ во Пекинг, во 2014 и 2016 година во Доха, Катар и во 2015 година на стадионот „Шангај“ во градот кое го носи истото име.

Доколку истиот тим победи и во Серија А и во Купот на Италија, дуелот се игра помеѓу шампионот во Серија А и губитникот во финалето на Купот. Оваа ситуација се случила досега 7 пати, во 1995, 2015, 2016, 2017 и 2018 година ( Јувентус ), 2000 година ( Лацио ), 2006 и 2010 година. ( Интер ).

Јувентус е најуспешната со по освоени титули уште од формирањето на натпреварот во 1988 година.

Година Победниик Резултат Финалист Стадион Гледалаци
1988. Милан

3 : 1 Сампдорија

Сан Сиро, Милано 19.412
1989. Интер

2 : 0 Сампдорија

Сан Сиро, Милано 7.221
1990. Наполи

5 : 1 Јувентус

Сан Паоло, Неапол 62.404
1991. Сампдорија

1 : 0 Рома

Стадион Лујџи Ферарис, Ђенова 21.120
1992. Милан

2 : 1 Парма

Сан Сиро, Милано 30.102
1993. Милан

1 : 0 Торино

Роберт Ф. Кенеди, Вашингтон, САД 25.268
1994. Милан

1 : 1

(пен. 4 : 3)
Сампдорија

Сан Сиро, Милано 26.767
1995. Јувентус

1 : 0 Парма*

Деле Алпи, Торино 5.289
1996. Фиорентина

2 : 1 Милан

Сан Сиро, Милано 29.582
1997. Јувентус

3 : 0 Виченца

Деле Алпи, Торино 16.157
1998. Лацио

2 : 1 Јувентус

Деле Алпи, Торино 16.500
1999. Парма

1 : 0 Милан

Сан Сиро, Милано 25.000
2000. Лацио

4 : 3 Интер*

Стадион Олимпико, Рим 61.446
2001. Рома

3 : 0 Фиорентина

Стадион Олимпико, Рим 61.050
2002. Јувентус

2 : 1 Парма

Триполи, Либија 40.000
2003. Јувентус

1 : 1

(пен. 5 : 3)
Милан

Стадион Џајантс, Њу Џерси, САД 54.128
2004. Милан

3 : 0 Лацио

Сан Сиро, Милано 33.274
2005. Интер

1 : 0

Јувентус

Деле Алпи, Торино 35.246
2006. Интер

4 : 3 Рома*

Сан Сиро, Милано 45.528
2007. Рома

1 : 0

Интер

Сан Сиро, Милано 45.000
2008. Интер

2 : 2

(пен. 6 : 5)
Рома

Сан Сиро, Милано 43.400
2009. Лацио

2 : 1

Интер

Птичје гнездо, Пекинг, Кина 68.961
2010. Интер

3 : 1 Рома*

Сан Сиро, Милано 65.860
2011. Милан

2 : 1 Интер

Птичје гнездо, Пекинг, Кина 70.000
2012. Јувентус

4 : 2

прод.
Наполи

Птичје гнездо, Пекинг, Кина 60.000
2013. Јувентус

4 : 0

Лацио

Стадион Олимпико, Рим 57.000
2014. Наполи

2 : 2

(пен. 6 : 5)
Јувентус

Хасим Бин Хамад, Доха, Катар 14.000
2015. Јувентус

2 : 0

Лацио*

Шангај, Шангај, Кина 30.000
2016. Милан*

1 : 1

(пен. 4 : 3)
Јувентус

Хасим Бин Хамад, Доха, Катар 11.356
2017. Лацио*

3 : 2

Јувентус

Стадион Олимпико, Рим 52.000
2018. Јувентус

1 : 0

Милан*

Кинг Абдулах Спортс Сити, Џеда, Саудијска Арабија 60.000
2019. Лацио

3 : 1

Јувентус

Универзитет „Крал Сауд”, Ријад, Саудијска Арабија 55.000

Вкупен биланс[уреди | уреди извор]

Клуб Број на титули Години
Јувентус
8
1995, 1997, 2002, 2003, 2012, 2013, 2015, 2018 година
Милан
7
1988, 1992, 1993, 1994, 2004, 2011, 2016 година
Интер
5
1989, 2005, 2006, 2008, 2010 година
Лацио
5
1998, 2000, 2009, 2017, 2019 година
Рома
2
2001, 2007 година
Наполи
2
1990, 2014 година
Сампдорија
1
1991 година
Фиорентина
1
1996 година
Парма
1
1999 година

Надворешни врски[уреди | уреди извор]