Суперкуп на Италија 2018

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Суперкуп на Италија 2018
ПрвенствоСуперкуп на Италија
Датум16 јануари 2019
СтадионКинг Абдула Спортс Сити, Џеда, Саудиска Арабија
СудијаЛука Банти
Гледачи61,235
2017
2019

Суперкупот на Италија за 2018 година било 31-вото издание на Суперкупот на Италија, традиционален фудбалски натпревар во кој се среќаваат победниците од претходната сезона во Серија А и Купот на Италија. Бидејќи Јувентус ги освоил двете натпреварувања Серија А 2017-2018 и Купот на Италија 2017-2018, противник во натпреварот му бил вицешампионот на Купот на Италија, екипата на Милан.

Натпреварот се одиграл на 16 јануари 2019 година на Кинг Абдула Спортс Сити стадионот во Џеда, Саудиска Арабија.[1] Саудиска Арабија станала шестата земја која била домаќин на Суперкупот на Италија. Јувентус победил со 1-0, а стрелец на единствениот гол бил Кристијано Роналдо во 61-вата минута; Со тоа Јувентус станал првата екипа со 8 титули во Суперкупот на Италија.[2]

Преглед на натпреварот[уреди | уреди извор]

Ова бил трет натпревар помеѓу Јувентус и Милан во Суперкупот на Италија. Јувентус го добил првиот дуел во 2003 во Ист Ратерофрд на пенали, а Милан, исто така на пенали, победил во 2016 во Катар. Двата тима пред натпреварот имале рекордни седум титули во Суперкупот и овде дошле да се борат за осмата.

Веќе на самиот почеток се видени неколку солидни обиди за гол на двете страни, но топката не завршила во мрежата. Тоа се случило во 34-тата минута кога погодил фудбалерот на Јувентус Матуиди, меѓутоа, голот бил поништен поради офсајд. Нешто подоцна одлична шанса за гол за Јувентус имал и Кристијано Роналдо кога одлично шутирал од волеј, но топката која ја нафрлил Даглас Коста завршила над голот. На другата страна морал да реагира и Шченсни по ударот на Чалханоглу. Сепак, гол не паднал и на полувреме се отишло со почетниот резултат 0-0.

На стартот на второто полувреме дошла најдобрата шанса за Милан кога Кутроне по еден противнапад ја погодил пречката од голот на Јувентус. И набргу потоа после нешто повеќе од еден час игра паднал и првиот гол со кој Јувентус стигнал до водство, по додавањето на Пјаниќ, Роналдо се нашол сам на пет метри од голот на Милан и со глава ја сместил топката во мрежата. До крајот на натпреварот работите за Милан станале уште полоши, кога во 73-тата минута директен црвен картон заради еден остар старт добил Франк Кесие. Резултатот до крајот не се променил и Јувентус победил со 1-0. Ова била 8-мата титула за Јувентус во Суперкупот на Италија, со што поставиле нов рекорд во ова натпреварување со една титула повеќе од нивниот противник во овој натпревар Милан кој останал на 7.

Детали од натпреварот[уреди | уреди извор]

16 јануари 2019 (2019-01-16)
20:30 AST
Јувентус Јувентус 1–0 Милан Милан Кинг Абдула Спортс Сити, Џеда
Гледачи: 61,235
Судија: Лука Банти
Роналдо гол 61' Извештај
Јувентус
Милан
GK 1 Полска Војќех Шченсни
RB 20 Португалија Жоао Кансело
CB 19 Италија Леонардо Бонучи
CB 3 Италија Џорџо Кјелини Captain sports.svg
LB 12 Бразил Алекс Сандро добил жолт картон во 26-тата минута 26'
CM 30 Уругвај Родриго Бентанкур заменет 86'
CM 5 Босна и Херцеговина Миралем Пјаниќ добил жолт картон во 44-тата минута 44' заменет 64'
CM 14 Франција Блез Матуиди
RW 10 Аргентина Пауло Дибала добил жолт картон во 90+4-тата минута 90+4'
CF 7 Португалија Кристијано Роналдо
LW 11 Бразил Даглас Коста заменет 89'
Замени:
GK 21 Италија Карло Пинсољо
GK 22 Италија Матија Перин
GK 32 Италија Матија Дел Фаверо
DF 2 Италија Матија Де Шиљо
DF 24 Италија Даниеле Ругани
DF 37 Италија Леонардо Спинацола
MF 6 Германија Сами Хедира влегол во игра 89'
MF 23 Германија Емре Џан влегол во игра 64'
FW 18 Италија Моизе Кен
FW 33 Италија Федерико Бернардески влегол во игра 86'
Тренер:
Италија Масимилијано Алегри
Juventus vs Milan 2019-01-16.svg
GK 99 Италија Џанлујџи Донарума
RB 2 Италија Давиде Калабрија добил жолт картон во 82-рата минута 82'
CB 17 Колумбија Кристијан Сапата
CB 13 Италија Алесио Ромањоли Captain sports.svg добил жолт картон во 74-тата минута 74'
LB 68 Швајцарија Рикардо Родригес добил жолт картон во 87-мата минута 87'
CM 79 Брег на Слоновата Коска Франк Кесие Red card 74'
CM 14 Франција Тимуе Бакајоко
CM 39 Бразил Лукас Пакета заменет 71'
RW 7 Шпанија Саму Кастилехо добил жолт картон во 45+2-тата минута 45+2' заменет 71'
CF 63 Италија Патрик Кутроне заменет 79'
LW 10 Турција Хакан Чалханоглу добил жолт картон во 21-вата минута 21'
Замени:
GK 25 Шпанија Пепе Реина
GK 90 Италија Антонио Донарума
DF 12 Италија Андреја Конти влегол во игра 79'
DF 20 Италија Игнацио Абате
DF 22 Аргентина Матео Мусакио
DF 23 Хрватска Иван Стриниќ
DF 93 Уругвај Диего Лаксалт
MF 4 Италија Хосе Маури
MF 16 Италија Андреја Бертолачи
MF 18 Италија Рикардо Монтоливо
FW 9 Аргентина Гонсало Игуаин влегол во игра 71'
FW 11 Италија Фабио Борини влегол во игра 71'
Тренер:
Италија Џенаро Гатузо

Помошни судии:
Фабијано Прети
Матео Пасери
Четврти судија:
Марко Ди Бело
Резервен помошен судија:
Даниеле Биндон
Video assistant referee:
Марко Гвида
Помошен video assistant referees:
Џанлука Вуото

Правила на натпреварот

  • 90 минути
  • 30 минути продолженија ако е потребно
  • Изведување пенали ако резултатот е нерешен
  • Најмногу дванаесет замени се дозволени, од кој три можат да бидат искористени.

Екипа победник[уреди | уреди извор]

Nero e Bianco (Strisce).svg
Јувентус
Победник на Суперкупот на Италија 2018
8. титула
Supercoppaitaliana.png

Погледнете исто така[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Italian Supercup to be played in Saudi Arabia“. Juventus. Посетено на 18 July 2018.
  2. „Supercoppa: Juve squeeze past Milan“. Football Italia. 16 January 2019.