Антонио Донарума

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Антонио Донарума
Лични податоци
Полно име Антонио Донарума
Роден на 7 јули 1990 (1990-07-07) (30 г.)
Роден во Касталамаре ди Стабија, Италија
Висина &100000000000001950000001,95 м[1]
Позиција голман
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Милан
Број 90
Младинска кариера
1999–2005 ФК Јуве Стабија
2005–2009 Милан Милан
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2009–2012 Милан Милан 0 (0)
2010–2011Пјаченца Пјаченца (п) 2 (0)
2011–2012Губио Губио (п) 37 (0)
2012–2016 Џенова Џенова 1 (0)
2014–2015Бари Бари (п) 25 (0)
2016–2017 ФК Астерас Триполи 21 (0)
2017– Милан Милан 0 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 10 април 2017.
† Учества (Голови).

Антонио Донарума (роден на 7 јули 1990 во Касталамаре ди Стабија , Италија) — италијански професионален фудбалер кој настапува за ФК Милан, во италијанската Серија А, на позиција голман. Антонио е постар брат на голманот Џанлуиџи Донарума.[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. http://gianlucadimarzio.com/it/rassegna-stampa-intervista-antonio-donnarumma-corriere-della-sera
  2. Pietro Mazzara (1 July 2013). „Esclusiva MN - Colpo Milan: ha firmato Gianluigi Donnarumma“. milannews.it (италијански). Посетено на 31 July 2015.