Саму Кастиљехо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Саму Кастиљехо
Лични податоци
Полно име Саму Кастиљехо
Роден на 18 јануари 1995(1995-01-18)(29 г.)
Роден во Малага, Шпанија
Висина 1.82 м (6 ст 0 ин)[1]
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Валенсија
Младинска кариера
2004–2006 ФК Експланада Explanada
2006–2007 ФК Мортадело
2007–2012 Малага Малага Ц
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2011–2014 Малага Малага Б 75 (22)
2014–2015 Малага Малага 34 (1)
2015– Виљареал Виљареал 91 (9)
2018–2022 Милан Милан 86 (7)
2022 Валенсија Валенсија 1 (0)
Репрезентација
2011 Шпанија U16 6 (2)
2011–2012 Шпанија U17 9 (0)
2015 Шпанија U21 4 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 14 август 2022

Саму Кастиљехо (роден на 18 јануари 1995 во Малага, Шпанија) — шпански фудбалер кој натстапува во ФК Валенсија.

Кастиљехо има настапувано за Фудбалската репрезентација на Шпанија до 16, 17 и 21 година.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Роден во Малага, Андалусија, Кастиљехо дипломирал во младата школа на Малага[2]. На 16 години дебитирал за ФК Малага Б.

На 29 август 2014 година, Кастиљехо го имал своето официјално деби со првиот тим, влегувајќи на теренот во 57 минута при поразот на Малага од ФК Валенсија со резултат од 3:0[3]. Тој го постигнал својот прв професионален гол на 2 февруари во победата над ФК Валенсија од 2:0 на домашен терен[4].

На 18 јуни 2015 година потпишал петгодишен договор со Виљареал[5], за која екипа имал 91 одигран натпревар и 9 постигнати голови.

На 14 август 2018 година, Кастиљехо потпишал со ФК Милан како позајмен играч на една година, со можност за негово купување во износ од 15 милиони евра, а Карлос Бака бил вклучен во трансферот[6].

На 12 јули 2022 година, Кастиљехо потпишал тригодишен договор со Валенсија[7].

Статистика[уреди | уреди извор]

Обновено на 14 август 2022[8]
Клуб Сезони Лига Куп Континентален Останато Вкупно
Лига Натпревари Голови Натпревари Голови Натпревари Голови Натпревари Голови Натпревари Голови
Малага 2014–15 Ла Лига 34 1 5 0 39 1
Вилјареал 2015–16 Ла Лига 28 1 4 0 13 1 45 2
2016–17 Ла Лига 33 2 3 1 8 0 44 3
2017–18 Ла Лига 30 6 3 0 5 0 38 6
Вкупно 91 9 10 1 26 1 0 0 127 12
Милан 2018–19 Серија А 31 4 4 0 4 0 1 0 40 4
2019–20 Серија А 22 2 3 1 25 3
2020–21 Серија А 28 1 2 0 13 2 43 3
2021–22 Серија А 5 0 0 0 0 0 5 0
Вкупно 86 7 9 1 17 2 1 0 113 10
Валенсија 2022–23 Ла Лига 1 0 0 0 0 0 1 0
Вкупно 212 17 24 2 43 3 1 0 280 22

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „S. Castillejo“. Villarreal CF. Архивирано од изворникот на 2018-04-07. Посетено на 7 April 2018.
  2. „Meet Diego Simeone's favourite player in La Liga (who doesn't play for Atletico)“. FourFourTwo. 11 March 2015. Посетено на 15 June 2017.
  3. „Alcácer se da un homenaje“ [Alcácer pays tribute to himself]. Marca (шпански). 29 August 2014. Посетено на 30 August 2014.
  4. „Samu Castillejo clinches win for Malaga over Valencia“. ESPN FC. 2 February 2015. Посетено на 3 February 2015.
  5. „El Villarreal CF ficha a los 'Samus' [Villarreal CF sign the 'Samus'] (шпански). Villarreal CF. 18 June 2015. Архивирано од изворникот на 19 June 2015. Посетено на 18 June 2015.
  6. „MILAN, ACCORDO PER CASTILLEJO: Bacca nell'operazione, i dettagli“ [MILAN, AGREEMENT ON CASTILLEJO: Bacca in the operation, the details] (италијански). Calcio Mercato. 14 August 2018. Посетено на 14 August 2018.
  7. „Official statement | Samu Castillejo“. Valencia CF. 12 July 2022. Посетено на 12 July 2022.
  8. „Samu Castillejo“. Soccerway. Посетено на 23 January 2018.