ФК Милан сезона 2021-2022

Од Википедија — слободната енциклопедија
Милан
сезона 2021-2022
ПретседателПаоло Скарони
ТренерСтефано Пиоли
СтадионСан Сиро
Серија А1-во
Куп на Италија'полуфинале
Лига на шампионигрупна фаза
Најдобар стрелецЛига:

Рафаел Леао (11)
Вкупно:

Рафаел Леао (14)
Домаќин
Гост
Трети
2020-21

Сезоната 2021-2022 година — 123-ра сезона во историјата на ФК Милан и нивната 88-та во најсилното италијанско фудбалско првенство. Милан се натпреварува во Серија А и во Купот на Италија. Милан исто така се квалификувал во Лигата на шампиони.

Милан во последното коло од сезоната ја обезбедил 19-та шампионска титула во Италија, со клупски рекорд од 86 бодови. Тоа била нивната прва титула во лигата од сезоната 2010-11.

Играчи[уреди | уреди извор]

Број Име Нац. Позиција Дата на раѓање (години) Потпишал
во
Крај на
договор
Потпишал од Цена на трансфер Забелешка Натпревари Голови
Голмани
1 Чиприан Татарушану Романија GK 9 февруари 1986 (1986-02-09) (36 г.) 2020 2023 Франција Лион €500,000 14 0
16 Мајк Мењан Франција GK 3 јули 1995 (1995-07-03) (27 г.) 2021 2026 Франција Лил €13,000,000 39 0
77 Алесандро Плицари Италија GK 12 март 2000 (2000-03-12) (22 г.) 2021 2023 Италија Милан Примавера слободно од Примавера 0 0
Одбрана
2 Давиде Калабрија Италија RB / LB 6 декември 1996 (1996-12-06) (26 г.) 2015 2025 Италија Милан Примавера Слободен од Милан Примавера 169 7
5 Фоде Бало-Туре Сенегал LB / LM 3 јануари 1997 (1997-01-03) (26 г.) 2021 2025 Франција Monaco €4,200,000 11 0
13 Алесио Ромањоли Италија CB / LB 12 јануари 1995 (1995-01-12) (28 г.) 2015 2022 Италија Рома €25,000,000 Капитен 246 10
19 Тео Ернандес Франција LB / LM 6 октомври 1997 (1997-10-06) (25 г.) 2019 2026 Шпанија Реал Мадрид €20,000,000 121 19
20 Пјер Калулу Франција CB 5 јуни 2000 (2000-06-05) (22 г.) 2020 2025 Франција Лион II €480,000 54 3
23 Фикајо Томори Англија CB / RB 19 декември 1997 (1997-12-19) (25 г.) 2021 2025 Англија Челси €28,500,000 61 2
24 Симон Кјер Данска CB 26 март 1989 (1989-03-26) (33 г.) 2020 2022 Шпанија Севиља €2,500,000 72 1
25 Алесандро Флоренци Италија RB / |RM / 11 март 1991 (1991-03-11) (31 г.) 2021 2022 Италија Рома €1,000,000 Позајмица 28 2
46 Матео Габија Италија CB / DM 21 октомври 1999 (1999-10-21) (23 г.) 2017 2023 Италија Милан Примавера Слободен од Милан Примавера 33 0
Среден ред
4 Исмаел Бенасер Алжир DM / CM 1 декември 1997 (1997-12-01) (25 г.) 2019 2024 Италија Емполи €16,000,000 104 3
8 Сандро Тонали Италија CM / DM 8 мај 2000 (2000-05-08) (22 г.) 2020 2026 Италија Бреша €20,000,000 82 5
10 Брахим Дијаз Шпанија AM / LW / RW 3 август 1999 (1999-08-03) (23 г.) 2021 2023 Шпанија Реал Мадрид €3,000,000 Позајмица 66 7
27 Даниел Малдини Италија RW / AM 11 октомври 2001 (2001-10-11) (21 г.) 2020 2024 Италија Милан Примавера Слободен од Милан Примавера 25 1
30 Жуниор Месијас Бразил AM / RW 13 мај 1991 (1991-05-13) (31 г.) 2021 2022 Италија Кротоне €2,600,000 Позајмица 33 6
33 Раде Круниќ Босна и Херцеговина CM / AM 7 октомври 1993 (1993-10-07) (29 г.) 2019 2024 Италија Емполи €8,000,000 90 2
41 Тимуе Бакајоко Франција DM / CM 17 август 1994 (1994-08-17) (28 г.) 2021 2023 Англија Челси Free Позајмица 49 1
79 Франк Кесие Брег на Слоновата Коска CM / DM 19 декември 1996 (1996-12-19) (26 г.) 2017 2022 Италија Аталанта €28,000,000 222 37
Напад
7 Саму Кастилјехо Шпанија RW / SS 18 јануари 1995 (1995-01-18) (28 г.) 2018 2023 Шпанија Вилареал €25,000,000 113 10
9 Оливје Жиру Франција ST 30 септември 1986 (1986-09-30) (36 г.) 2021 2023 Англија Челси €1,000,000 37 14
11 Златан Ибрахимовиќ Шведска ST 3 октомври 1981 (1981-10-03) (41 г.) 2020 2022 САД ЛА Галакси Слободен 158 92
12 Анте Ребиќ Хрватска LW / ST 21 септември 1993 (1993-09-21) (29 г.) 2019 2025 Германија Ајнтрахт неоткриено 92 26
17 Рафаел Леао Португалија ST / LW 10 јуни 1999 (1999-06-10) (23 г.) 2019 2024 Франција Лил €28,000,000 115 28
56 Алексис Салемакерс Белгија RW 27 јуни 1999 (1999-06-27) (23 г.) 2020 2024 Белгија Андерлехт €7,000,000 100 6

Трансфери[уреди | уреди извор]

Летен прозорец[уреди | уреди извор]

Зделките официјализирани претходно стапиле на сила од 1 јули 2021 година.

Купени[уреди | уреди извор]

Дата Поз. Играч Воз. Купен од Износ Забелешка Извор
27 мај 2021 GK Франција Мајк Мењан 25 Франција Лил €13M [1]
16 јуни 2021 DF Англија Фикајо Томори 23 Англија Челзи €28,5M Од заем до конечно купување [2]
8 јули 2021 MF Италија Сандро Тонали 21 Италија Бреша €10.0M Од заем до конечно купување [3]
17 јули 2021 FW Франција Оливје Жиру 34 Англија Челзи €1.0M [4]
18 јули 2021 DF Сенегал Фоде Бало-Туре 24 Франција Монако €4.2M [5]
30 август 2021 MF Брег на Слоновата Коска Шака Траоре 16 Италија Парма €0.6M во Примавера [6][7]
13 октомври 2021 GK Италија Антонио Миранте 38 Италија Рома слободно слободен играч [8]

На позајмица[уреди | уреди извор]

Дата Поз. Играч Воз. Купен од Износ Забелешка Извор
19 јули 2021 MF Шпанија Брахим Дијаз 21 Шпанија Реал Мадрид €3.0M продолжена позајмица + опција за купување [9]
21 август 2021 c DF Италија Алесандро Флоренци 30 Италија Рома €1.0M позајмица со опција за купување [10]
25 август 2021 c FW Италија Пјетро Пелегри 20 Франција Монако €1.0M позајмица со опција за купување [11]
30 август 2021 MF Франција Тимуе Бакајоко 27 Англија Челзи €2.0M позајмица со опција за купување [12]
31 август 2021 MF Бразил Жуниор Месијас 30 Италија Кротоне €2.6M позајмица со опција за купување [13]

Вратени од позајмица[уреди | уреди извор]

Дата Поз. Играч Воз. Купен од Износ Забелешка Извор
30 јуни 2021 GK Италија Алесандро Плицари 21 Италија Реџина
30 јуни 2021 DF Германија Лени Бордес 20 Германија Бајерн Минхен II
30 јуни 2021 DF Италија Андреја Конти 27 Италија Парма
30 јуни 2021 MF Хрватска Италија Емир Мурати 21 Италија Вибонезе
Вкупно : 74.9M

Напуштиле[уреди | уреди извор]

Дата Поз. Играч Воз. Трансфер во Износ Забелешка Извор
24 мај 2021 FW Хрватска Марио Манџукиќ 35 Unattached Слободно крај на договор [14]
25 мај 2021 GK Италија Антонио Донарума 30 Италија Падова Слободно крај на договор [15]
25 мај 2021 GK Италија Џанлујџи Донарума 22 Франција ПСЖ Слободно крај на договор [16]
22 јуни 2021 MF Турција Хакан Чалханоглу 26 Италија Интер Слободно крај на договор [17]
22 јуни 2021 DF Уругвај Диего Лаксалт 28 Русија Динамо Москва €3,5M по враќање од позајмица [18]
9 јули 2021 MF Италија Џакомо Олзер 20 Италија Бреша €3.0M со опција за откуп [19]
28 јули 2021 DF Италија Габриеле Галарди 19 Италија Флорида Неоткриено по враќање од позајмица [20]
31 јули 2021 MF Италија Алесио Брамбила 20 Италија Чезена неоткриено од Примавера [21]

Крај на позајмица[уреди | уреди извор]

Дата Поз. Играч Воз. Се префрлил во Износ Забелешка Извор
30 јуни 2021 DF Португалија Диогу Далот 22 Англија Манчестер Јунајтед
30 јуни 2021 MF Франција Суалио Мејте 26 Италија Торино

Loans out[уреди | уреди извор]

Date Pos. Player A. Moving to Fee Notes Source
10 јуни 2021 MF Италија Марко Брешанини 21 Италија Монца слободно по враќање од позајмица [22]
14 јули 2021 DF Грција Никос Микелис 20 Холандија Вилем II слободно од Примавера [23]
14 јули 2021 FW Италија Камерун Франк Цаџут 21 Италија Порденоне слободно по враќање од позајмица [24]
16 јули 2021 MF Италија Алесандро Сала 20 Италија Ренате слободно по враќање од позајмица [25]
21 јули 2021 DF Италија Рикардо Оти 19 Италија Тренто слободно од Примавера [26]
26 јули 2021 FW Италија Габриеле Капани 20 Италија Тернана слободно по враќање од позајмица [27]
27 јули 2021 GK Италија Леонардо Молери 19 Италија Ренате слободно од Примавера [28]
29 јули 2021 FW Италија Рикардо Торин 20 Италија Чезена слободно од Примавера [29]
30 јули 2021 FW Бразил Луан Капани 21 Италија Витербесе слободно по враќање од позајмица [30]
31 јули 2021 FW Италија Лоренцо Коломбо 19 Италија ФК СПАЛ слободно по враќање од позајмица [31]
9 август 2021 DF Италија Матија Калдара 27 Италија Венеција слободно по враќање од позајмица [32]
10 август 2021 FW Норвешка Јенс Петер Хауге 21 Германија Ајнтрахт слободно [33]
12 август 2021 MF Италија Марко Фригерио 20 Италија Лукезе слободно од Примавера [34]
20 август 2021 FW Италија Сабино Сигнориле 19 Италија Серегно слободно од Примавера [35]
27 август 2021 MF Италија Томасо Побега 22 Италија Торино слободно по враќање од позајмица [36]
29 август 2021 MF Хрватска Антонио Миониќ 20 Италија Монтеварчи слободно од Примавера [37]
31 август 2021 DF Франција Камерун Лерој Абанда 21 Франција Булоњ слободно од Примавера [38]
31 август 2021 MF Франција Јасин Адли 21 Франција Бордо слободно Позајмен по негов откуп [39]
Вкупно: €6.5M

Зимски прозорец[уреди | уреди извор]

Купени[уреди | уреди извор]

Дата Поз. Играч Воз. Купен од Износ Забелешка Извор
14 ноември 2021 FW Италија Нигерија Боб Марфи Оморегбе 18 Италија Боргосесисија €0.1M Ќе се приклучи на Примавера [40]
26 јануари 2022 FW Србија Марко Лазетиќ 18 Србија ФК Црвена ѕвезда €4M [41]

Продадени[уреди | уреди извор]

Дата Поз. Играч Воз. Купен од Износ Забелешка Извор
10 јануари 2022 DF Италија Андреја Конти 27 Италија Сампдорија слободно [42]
21 јануари 2021 MF Италија САД Кевин Брајт 17 Италија Кремонезе неоткриено од Примавера [43]
22 јануари 2021 MF Италија Алесандро Сала 19 Италија Про Сесто неоткриено По враќање од наем [44]
28 јануари 2021 DF Унгарија Милош Керкез 17 Холандија АЗ Алкмар €2M од Примавера [45]
31 јануари 2021 MF Италија Џордан Аморе 17 Италија Пескара неоткриено од Примавера [46]

Крај на позајмица[уреди | уреди извор]

Дата Поз. Играч Воз. Купен од Износ Забелешка Извор
5 јануари 2022 FW Италија Камерун Франк Цаџут 22 Италија Асколи слободно По очекуваното враќање од наем [47]
25 јануари 2022 c FW Италија Пјетро Пелегри 20 Франција Монако слободно крај на наем [48]

Пријателски натпревари[уреди | уреди извор]

Натпреварувања[уреди | уреди извор]

Серија A[уреди | уреди извор]

Табела[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Квалификација или испаѓање
1 Милан (C) 38 26 8 4 69 31 +38 86 Се квалификува во УЕФА Лига на шампиони 2022-2023
2 Интер 38 25 9 4 84 32 +52 84
3 Наполи 38 24 7 7 74 31 +43 79
4 Јувентус 38 20 10 8 57 37 +20 70
5 Лацио 38 18 10 10 77 58 +19 64 Се квалификува во Лига Европа 2022-2023
First match(es) will be played on 4 октомври 2021. Извор: Serie A
Правила за класификација: 1) Points; 2) Head-to-head points; 3) Head-to-head goal difference; 4) Goal difference; 5) Goals scored; 6) Draw.
(C) Првак.

Натпревари[уреди | уреди извор]

Куп на Италија[уреди | уреди извор]

Лига на шампиони[уреди | уреди извор]

Табела[уреди | уреди извор]

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
Ливерпул Ливерпул 6 6 0 0 17 6 +11 18
Атлетико Мадрид Атлетико Мадрид 6 2 1 3 7 8 -1 7
Порто Порто 6 1 2 3 4 11 -7 5
Милан Милан 6 1 1 4 6 9 -3 4

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Статистики[уреди | уреди извор]

Натпревари и голови[уреди | уреди извор]

Обновено на 23 мај 2022
Бр. Поз Нац Играч Вкупно Серија А Куп ЛШ
Натп. Голови Натп. Голови Натп. Голови Натп. Голови
Голмани
1 ГМ Романија Чиприан Татарушану 9 0 6 0 0 0 3 0
16 ГМ Франција Мајк Мењан 39 0 32 0 4 0 3 0
77 ГМ Италија Антонио Миранте 0 0 0 0 0 0 0 0
Одбрана
2 ОД Италија Давиде Калабрија 33 2 24+2 2 2+1 0 4 0
5 ОД Сенегал Фоде Бало-Туре 12 0 5+5 0 0 0 2 0
13 ОД Италија Алесио Ромањоли 26 1 16+3 1 2 0 4+1 0
19 ОД Франција Тео Ернандес 41 5 30+2 5 4 0 5 0
20 ОД Франција Пјер Калулу 37 1 21+7 1 3+1 0 2+3 0
23 ОД Англија Фикајо Томори 40 1 30+1 0 3+1 0 5 1
24 ОД Данска Симон Кјер 14 0 10+1 0 0 0 3 0
25 ОД Италија Алесандро Флоренци 30 2 12+12 2 1+1 0 0+4 0
46 ОД Италија Матео Габија 10 0 6+2 0 1+1 0 0 0
91 ОД Италија Лука Станга 1 0 0+1 0 0 0 0 0
Среден ред
4 СР Алжир Исмаел Бенасер 40 2 15+16 2 2+1 0 4+2 0
7 СР Шпанија Саму Кастилјехо 5 0 1+4 0 0 0 0 0
8 СР Италија Сандро Тонали 45 5 31+5 5 3 0 5+1 0
10 СР Шпанија Брахим Дијаз 40 4 25+6 3 1+3 0 5 1
27 СР Италија Даниел Малдини 13 1 2+6 1 1+1 0 0+3 0
33 СР Босна и Херцеговина Раде Круниќ 35 0 15+13 0 2+1 0 3+1 0
41 СР Франција Тимуе Бакајоко 18 0 5+9 0 0+1 0 0+3 0
56 СР Белгија Алексис Салемакерс 46 2 22+14 1 2+2 1 5+1 0
79 СР Брег на Слоновата Коска Франк Кесие 39 7 25+6 6 3 1 4+1 0
Forwards
9 НП Франција Оливје Жиру 38 14 22+7 11 4 3 3+2 0
11 НП Шведска Златан Ибрахимовиќ 27 8 11+12 8 0 0 1+3 0
12 НП Хрватска Анте Ребиќ 29 3 6+18 2 1+2 0 2 1
17 НП Португалија Рафаел Леао 42 14 31+3 11 3+1 2 4 1
22 НП Србија Марко Лазетиќ 1 0 0 0 0+1 0 0 0
30 НП Бразил Жуниор Месијас 32 6 14+12 5 2+2 0 1+1 1
91 НП Шведска Емил Робак 1 0 0 0 0+1 0 0 0
Играчи кои потпишале за друг клуб во текот на сезоната
14 ОД Италија Андреја Конти 1 0 0+1 0 0 0 0 0
26 СР Италија Томасо Побега 0 0 0 0 0 0 0 0
64 НП Италија Пјетро Пелегри 6 0 1+5 0 0 0 0 0
77 ГМ Италија Алесандро Плицари 0 0 0 0 0 0 0 0

Најдобри стрелци[уреди | уреди извор]

Обновено на 23 May 2022
Место Број Поз Нац Име Серија А Куп Лига на шампиони Вкупно
1 17 FW Португалија Рафаел Леао 11 2 1 14
9 FW Франција Оливје Жиру 11 3 0 14
3 11 FW Шведска Златан Ибрахимовиќ 8 0 0 8
4 79 MF Брег на Слоновата Коска Франк Кесие 6 1 0 7
5 30 FW Бразил Жуниор Месијас 5 0 1 6
6 8 MF Италија Сандро Тонали 5 0 0 5
19 DF Франција Тео Ернандес 5 0 0 5
8 10 MF Шпанија Брахим Дијаз 3 0 1 4
9 12 FW Хрватска Анте Ребиќ 2 0 1 3
10 2 DF Италија Давиде Калабрија 2 0 0 2
4 MF Алжир Исмаел Бенасер 2 0 0 2
56 MF Белгија Алексис Салемакерс 1 1 0 2
25 DF Италија Алесандро Флоренци 2 0 0 2
14 13 DF Италија Алесио Ромањоли 1 0 0 1
20 DF Франција Пјер Калулу 1 0 0 1
23 DF Англија Фикајо Томори 0 0 1 1
27 MF Италија Даниел Малдини 1 0 0 1
Сопствени голови 3 0 1 4
Вкупно 69 7 6 82

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. https://www.acmilan.com/it/news/articoli/media/2021-05-27/comunicato-ufficiale-mike-maignan
 2. „Comunicato Ufficiale: Fikayo Tomori“. AC Milan.
 3. „OFFICIAL STATEMENT: SANDRO TONALI“. acmilan.com.
 4. „OFFICIAL STATEMENT: OLIVIER GIROUD“. acmilan.com.
 5. „OFFICIAL STATEMENT: FODÉ BALLO-TOURÉ“. acmilan.com.
 6. https://www.milannews.it/calciomercato-milan/mn-fatta-per-chaka-traore-al-milan-domani-la-firma-421176
 7. https://m.milannews.it/news/focus-mn-chi-e-chaka-traore-che-ha-preso-il-milan-fu-il-primo-2004-a-debuttare-in-serie-a-421192/
 8. „OFFICIAL STATEMENT: ANTONIO MIRANTE“. acmilan.com.
 9. „OFFICIAL STATEMENT: BRAHIM DÍAZ“. acmilan.com.
 10. „OFFICIAL STATEMENT: ALESSANDRO FLORENZI“. acmilan.com.
 11. „OFFICIAL STATEMENT: PIETRO PELLEGRI“. acmilan.com.
 12. „OFFICIAL STATEMENT: TIÉMOUÉ BAKAYOKO“. acmilan.com.
 13. „OFFICIAL STATEMENT: MESSIAS JUNIOR“. acmilan.com.
 14. „UFFICIALE: Mandzukic saluta il Milan: "Auguro a questo club solo il meglio per il futuro" - TUTTOmercatoWEB.com“. www.tuttomercatoweb.com.
 15. „UFFICIALE: Maldini annuncia l\'addio di Donnarumma: "Le strade si dividono, gli auguro il meglio". www.tuttomercatoweb.com.
 16. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име auto.
 17. „Hakan Calhanoglu joins Inter“. Inter Milan. Архивирано од изворникот на 2021-06-22. Посетено на 2021-10-03.
 18. https://www.tuttomercatoweb.com/serie-a/ufficiale-milan-ceduto-laxalt-alla-dinamo-mosca-a-titolo-definitivo-1550440
 19. „OFFICIAL STATEMENT: GIACOMO OLZER“. acmilan.com.
 20. „TEAM NUOVA FLORIDA, dal Milan arriva Gabriele Galardi“. tuttocampo.it.
 21. „Calcio C, Alessio Brambilla è un giocatore del Cesena“. corriereromagna.it.
 22. „UFFICIALE: Milan, saluta Brescianini. Il centrocampista va in prestito al Monza - TUTTOmercatoWEB.com“. www.tuttomercatoweb.com.
 23. „Mercato Milan – Ufficiale: Michelis è un nuovo giocatore del Willem II“. pianetamilan.it.
 24. „OFFICIAL STATEMENT: FRANK TSADJOUT“. acmilan.com.
 25. „Milan, Alessandro Sala ceduto in prestito al Renate“. tuttomercatoweb.com.
 26. „AC Trento, ufficiale l'arrivo di Riccardo Oddi dal Milan: il comunicato“. pianetamilan.it.
 27. „Dal Milan arriva l'esterno offensivo Gabriele Capanni“. ternanacalcio.com.
 28. „UFFICIALE - Renate, arriva il portiere Moleri in prestito dal Milan“. tuttoc.com.
 29. „DAL MILAN ARRIVA RICCARDO TONIN“. calciocesena.com.
 30. „Viterbese, dal Milan arriva Luan Capanni“. tusciaweb.eu.
 31. „OFFICIAL STATEMENT: LORENZO COLOMBO“. acmilan.com.
 32. „OFFICIAL STATEMENT: MATTIA CALDARA“. acmilan.com.
 33. „OFFICIAL STATEMENT: JENS PETTER HAUGE“. acmilan.com.
 34. https://www.luccaindiretta.it/sport/calcio/serie-c/2021/08/12/lucchese-altri-quattro-innesti-preso-lattaccante-gibilterra-dal-milan-arriva-frigerio/248676/
 35. https://www.mbnews.it/2021/08/seregno-calcio-signorile-milan/
 36. „OFFICIAL STATEMENT: TOMMASO POBEGA“. acmilan.com.
 37. https://www.tuttoc.com/ufficialita/ufficiale-montevarchi-arriva-mionic-in-prestito-dal-milan-292585
 38. US Boulogne CO [@usbco_officiel] (31 August 2021). „🚨 𝗥𝗘𝗖𝗥𝗨𝗧𝗘𝗠𝗘𝗡𝗧 ✍🏼 LEROY ABANDA EST BOULONNAIS! Le secteur défensif de l'USBCO se renforce ce jour avec l'arrivée en prêt pour une saison de Leroy Abanda Mfomo (21 ans) ! Pour en savoir plus sur notre nouveau numéro 3 👇 t.co/KLWrY42bkL t.co/OYoSMAgU75“ (Tweet) (француски). Архивирано од изворникот на 31 August 2021. Посетено на 1 September 2021 – преку Twitter.
 39. „OFFICIAL STATEMENT: YACINE ADLI“. acmilan.com.
 40. „Milan, altro colpo per il futuro: è fatta per il 2003 Omoregbe, rinforzerà la Primavera“. Calciomercato.com | Tutte le news sul calcio in tempo reale.
 41. https://www.tuttomercatoweb.com/serie-a/ufficiale-milan-arriva-dalla-serbia-l-erede-di-pellegri-preso-marko-lazetic-1638320
 42. https://www.tuttomercatoweb.com/serie-a/ufficiale-samp-preso-andrea-conti-dal-milan-l-esterno-arriva-a-titolo-definitivo-1631494
 43. https://www.cuoregrigiorosso.com/cremo-preso-il-giovane-bright-dal-milan/
 44. „Serie C Girone A. Il Pro Sesto acquista a titolo definitivo dal Milan Alessandro Sala“.
 45. https://www.tuttomercatoweb.com/serie-a/ufficiale-milan-il-giovane-kerkez-passa-a-titolo-definitivo-all-az-alkmaar-1639572
 46. https://www.pianetamilan.it/calciomercato/news-calciomercato/calciomercato-milan-empoli-jordan-amore-pescara-29-01-2022/
 47. https://www.tuttomercatoweb.com/serie-b/ufficiale-ascoli-arriva-l-attaccante-tsadjout-dal-milan-prestito-con-opzione-e-contro-opzione-1629339
 48. https://www.pianetamilan.it/calciomercato/news-calciomercato/calciomercato-milan-pellegri-torino-ultime-news-24-01-2022/