ФК Милан сезона 2022-2023

Од Википедија — слободната енциклопедија
Милан
сезона 2022-2023
ПретседателПаоло Скарони
ТренерСтефано Пиоли
СтадионСан Сиро
Серија А1-во
Куп на Италија16-финале
Лига на шампионигрупна фаза
Најдобар стрелецЛига:

Анте Ребиќ (2)
Вкупно:

Анте Ребиќ (2)
Домаќин
Гост
2021-22

Сезоната 2022-2023 година — 124-ра сезона во историјата на ФК Милан и нивната 89-та во најсилното италијанско фудбалско првенство. Милан се натпреварува во Серија А и во Купот на Италија. Милан исто така се квалификувал во Лигата на шампиони.

Играчи[уреди | уреди извор]

Број Име Нац. Позиција Дата на раѓање (години) Потпишал
во
Крај на
договор
Потпишал од Цена
на трансфер
Заб. Натп. Голови
Голмани
1 Чиприан Татарушану Романија GK 9 февруари 1986 (1986-02-09) (37 г.) 2020 2023 Франција Лион €500,000 14 0
16 Мајк Мењан Франција GK 3 јули 1995 (1995-07-03) (27 г.) 2021 2026 Франција Лил €13,000,000 40 0
83 Антонио Миранте Италија GK 8 јули 1983 (1983-07-08) (39 г.) 2021 2023 Италија Рома слободно 0
Одбрана
2 Давиде Калабрија (C.) Италија RB / LB / CM 6 декември 1996 (1996-12-06) (26 г.) 2015 2025 Италија Милан Примавера слободно Од Примавера 185 7
5 Фоде Бало-Туре Сенегал LB / LM 3 јануари 1997 (1997-01-03) (26 г.) 2021 2025 Франција Монако €4,200,000 11 0
19 Тео Ернандес (V.C.) Франција LB / LM 6 октомври 1997 (1997-10-06) (25 г.) 2019 2026 Шпанија Реал Мадрид €20,000,000 122 20
20 Пјер Калулу Франција RB / CB 5 јуни 2000 (2000-06-05) (22 г.) 2020 2025 Франција Лион II €480,000 55 3
21 Сержињо Дест САД RB / LB / RW 3 ноември 2000 (2000-11-03) (22 г.) 2022 2023 Шпанија Барселона Free позајмица 0 0
23 Фикајо Томори Англија CB / RB 19 декември 1997 (1997-12-19) (25 г.) 2021 2027 Англија Челси €28,500,000 62 2
24 Симон Кјер Данска CB 26 март 1989 (1989-03-26) (33 г.) 2020 2024 Шпанија Севиља €2,500,000 72 1
25 Алесандро Флоренци Италија RB / RM / RW 11 март 1991 (1991-03-11) (32 г.) 2021 2025 Италија Рома €3,700,000 29 2
28 Малик Тао Германија CB / RB / DM 8 август 2001 (2001-08-08) (21 г.) 2022 2027 Германија Шалке 04 €5,000,000 0 0
46 Матео Габија Италија CB / RB / DM 21 октомври 1999 (1999-10-21) (23 г.) 2017 2026 Италија Милан Примавера слободно Од Примавера 33 0
Среден ред
4 Исмаел Бенасер Алжир DM / CM 1 декември 1997 (1997-12-01) (25 г.) 2019 2024 Италија Емполи €16,000,000 105 3
7 Јасин Адли Франција AM / CM 29 јули 2000 (2000-07-29) (22 г.) 2022 2026 Франција Бордо €8,000,000 0 0
8 Сандро Тонали Италија CM / DM 8 мај 2000 (2000-05-08) (22 г.) 2020 2026 Италија Бреша €20,000,000 82 5
10 Брахим Дијаз Шпанија AM / RW / LW 3 август 1999 (1999-08-03) (23 г.) 2020 2023 Шпанија Реал Мадрид €3,000,000 позајмица 67 8
14 Тимуе Бакајоко Франција DM / CM 17 август 1994 (1994-08-17) (28 г.) 2021 2023 Англија Челси слободно позајмица 49 1
32 Томасо Побега Италија CM / DM 15 јули 1999 (1999-07-15) (23 г.) 2022 2027 Италија Милан Примавера слободно Од Примавера 1 0
33 Раде Круниќ Босна и Херцеговина AM / CM / LM 7 октомври 1993 (1993-10-07) (29 г.) 2019 2024 Италија Емполи €8,000,000 91 2
40 Астер Вранкс Белгија CM / DM 4 октомври 2002 (2002-10-04) (20 г.) 2022 2023 Германија Wolfsburg €2,000,000 позајмица 0 0
90 Шарл де Кателаре Белгија AM / ST / RW 10 март 2001 (2001-03-10) (22 г.) 2022 2027 Белгија Клуб Бриж €32,000,000 1 0
Напад
9 Оливје Жиру Франција ST 30 септември 1986 (1986-09-30) (36 г.) 2021 2023 Англија Челси €1,000,000 38 14
11 Златан Ибрахимовиќ Шведска ST 3 октомври 1981 (1981-10-03) (41 г.) 2020 2023 САД Ла Галакси слободно 159 92
12 Анте Ребиќ Хрватска LW / ST / SS 21 септември 1993 (1993-09-21) (29 г.) 2019 2025 Германија Ајнтрахт неоткриено 93 28
17 Рафаел Леао Португалија LW / ST / RW 10 јуни 1999 (1999-06-10) (23 г.) 2019 2024 Франција Лил €28,000,000 116 28
22 Марко Лазетиќ Србија ST 22 јануари 2004 (2004-01-22) (19 г.) 2022 2026 Србија Црвена Ѕвезда €4,000,000 1 0
27 Дивок Ориги Белгија ST / LW / RW 18 април 1995 (1995-04-18) (27 г.) 2022 2026 Англија Ливерпул слободно 1 0
30 Жуниор Месијас Бразил AM / RW / SS 13 мај 1991 (1991-05-13) (31 г.) 2021 2024 Италија Кротоне €7,100,000 34 6
56 Алексис Салемакерс Белгија RW / LW / RB 27 јуни 1999 (1999-06-27) (23 г.) 2020 2026 Белгија Андерлехт €7,200,000 101 6

Трансфери[уреди | уреди извор]

Летен прозорец[уреди | уреди извор]

Купени[уреди | уреди извор]

Дата Поз. Играч Воз. Трансфер од Износ Забелешка Извор
1 јули 2022 c DF Италија Алесандро Флоренци 31 Италија Рома €2.7M Од позајмица до дефинитивно купување [1]
5 јули 2022 FW Белгија Дивок Ориги 27 Англија Ливерпул слободно [2]
7 јули 2022 FW Бразил Жуниор Месијас 31 Италија Кротоне €4.5M Од позајмица до дефинитивно купување [3]
2 август 2022 MF Белгија Шарл де Кателаре 21 Белгија Клуб Бриж €32M + 3M бонуси [4][5]
29 август 2022 DF Германија Малик Тао 21 Германија Шалке 04 €5M [6]
1 септември 2022 MF Полска Дариуш Сталмак 16 Полска Горник Забрзе €0.7M Ќе се приклучат на Примавера [7]

Позајмени[уреди | уреди извор]

Дата Поз. Играч Воз. Трансфер од Износ Забелешка Извор
19 јули 2021 MF Шпанија Брахим Дијаз 21 Шпанија Реал Мадрид €3.0M обнова на договорот + опција за купување [8]
1 септември 2022 MF Белгија Астер Вранкс 19 Германија Волфсбург €2M [9]
1 септември 2022 DF САД Сержињо Дест 21 Шпанија Барселона слободно [10]

Вратени од позајмица[уреди | уреди извор]

Дата Поз. Играч Воз. Трансфер во Износ Забелешка Извор
1 јули 2022 MF Франција Јасин Адли 21 Франција Бордо
1 јули 2022 MF Хрватска Антонио Миониќ 21 Италија Монтеварчи
1 јули 2022 MF Италија Томасо Побега 22 Италија Торино
Вкупен трошок: 39.2M

Напуштиле[уреди | уреди извор]

Дата Поз. Играч Воз. Трансфер во Износ Забелешка Извор
29 март 2022 MF Брег на Слоновата Коска Франк Кесие 25 Шпанија Барселона слободно крај на договор [11][12]
28 мај 2022 FW Норвешка Јенс Петер Хауге 22 Германија ФК Ајнтрахт Франкфурт €10.0M Од позајмица до дефинитивно купување [13]
30 јуни 2022 DF Италија Габриеле Галарди 20 Unattached слободно по враќање од позајмица
30 јуни 2022 DF Италија Алесио Ромањоли 27 Италија Лацио слободно крај на договор [14]
30 јуни 2022 MF Хрватска Италија Емир Мурати 22 Unattached слободно крај на договор
2 јули 2022 DF Италија Марко Босисио 20 Италија Бари слободно Од Примавера [15]
8 јули 2022 DF Бразил Лео Дуарте 25 Турција Истанбул Башакшехир €2.0M Од позајмица до дефинитивно купување [16]
12 јули 2022 FW Шпанија Саму Кастилјехо 27 Шпанија Валенсија слободно [17]
15 јули 2022 FW Италија Камерун Франк Цаџут 22 Италија Кремонезе €0.85M по враќање од позајмица [18]
17 јули 2022 DF Италија Рикардо Оди 20 Италија Фјоренцола слободно по враќање од позајмица [19]
19 јули 2022 FW Италија Рикардо Тонин 21 Италија Фоџа неоткриено по враќање од позајмица [20]
22 јули 2022 MF Италија Марко Фрегерио 21 Италија Фоџа слободно по враќање од позајмица [21]
25 јули 2022 FW Италија Сабино Сигнориле 19 Италија Аудаче Керигнола неоткриено по враќање од позајмица [22]
26 јули 2022 GK Италија Алесандро Плицари 22 Италија Пескара €0.2M по враќање од позајмица [23]
26 јули 2022 FW Италија Габриеле Капани 21 Италија Тернана неоткриено Од позајмица до дефинитивно купување [24]
28 јули 2022 DF Франција Камерун Лерој Абанда 22 Белгија Сераинг слободно по враќање од позајмица [25]
30 јули 2022 DF Грција Никос Микелис 21 Шпанија Мирандес слободно по враќање од позајмица [26]
1 август 2022 DF Италија Лука Станга 20 Италија Леко неоткриено Од Примавера [27]
9 август 2022 DF Германија Боргес 21 Unattached слободно Од Примавера

Крај на позајмица[уреди | уреди извор]

Дата Поз. Играч Години Трансфер во Износ Забелешка Извор

Позајмени[уреди | уреди извор]

Дата Поз. Играч Години Трансфер во Износ Забелешка Извор
7 јули 2022 FW Италија Лоренцо Коломбо 20 Италија Лече слободно по враќање од позајмица [28]
16 јули 2022 FW Италија Марко Насти 18 Италија Козенца слободно Од Примавера squad [29]
17 јули 2022 DF Италија Габриела Белоди 21 Италија Олбија слободно по враќање од позајмица [30]
17 јули 2022 DF Италија Матија Калдара 28 Италија Специја слободно по враќање од позајмица [31]
20 јули 2022 FW Бразил Луан Капани 22 Португалија Амадора слободно по враќање од позајмица [32]
29 јули 2022 MF Италија Даниел Малдини 20 Италија Специја слободно [33]
7 август 2022 MF Италија Марко Брешанини 22 Италија Косенца слободно по враќање од позајмица [34]
Вкупно income: €13.05M

Зимски прозорец[уреди | уреди извор]

Пријателски натпревари[уреди | уреди извор]

      Победа       Нерешено       Пораз       Fixtures

Натпреварувања[уреди | уреди извор]

Натпреварување Прв натпревар Последен натпревар Почетна рунда Скор
ОН П Н И ДГ ПГ ГР Победи %
Серија А 13 август 2022 4 јуни 2023 1 &100000000000000010000001 &100000000000000010000001 &100000000000000000000000 &100000000000000000000000 &100000000000000040000004 &100000000000000020000002 +2 &10000000000000100000000100,00
Куп на Италија 10–12 јануари 2023 TBD 8-финале &100000000000000000000000 &100000000000000000000000 &100000000000000000000000 &100000000000000000000000 &100000000000000000000000 &100000000000000000000000 +0 !
Суперкуп на Италија 18 јануари 2023 Финале &100000000000000000000000 &100000000000000000000000 &100000000000000000000000 &100000000000000000000000 &100000000000000000000000 &100000000000000000000000 +0 !
Лига на шампиони 6–7 септември 2022 TBD Групна фаза &100000000000000000000000 &100000000000000000000000 &100000000000000000000000 &100000000000000000000000 &100000000000000000000000 &100000000000000000000000 +0 !
Вкупно &100000000000000010000001 &100000000000000010000001 &100000000000000000000000 &100000000000000000000000 &100000000000000040000004 &100000000000000020000002 +2 &10000000000000100000000100,00

Последно ажурирање: 13 август 2022

Извор: Soccerway

Серија А[уреди | уреди извор]

Табела[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Квалификација или испаѓање
1 Наполи 15 13 2 0 37 12 +25 41 Се квалификува во УЕФА Лига на шампиони 2022-2023
2 Милан 15 10 3 2 29 15 +14 33
3 Јувентус 15 9 4 2 24 7 +17 31
4 Лацио 15 9 3 3 26 11 +15 30
5 Интер 15 10 0 5 34 22 +12 30 Се квалификува во Лига Европа 2022-2023
Updated to match(es) played on 13 ноември 2022. Извор: Serie A
Правила за класификација: 1) Points; 2) Head-to-head points; 3) Head-to-head goal difference; 4) Goal difference; 5) Goals scored; 6) Draw.

Натпревари[уреди | уреди извор]

Куп на Италија[уреди | уреди извор]

Суперкуп на Италија[уреди | уреди извор]

УЕФА Лига на шампиони[уреди | уреди извор]

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
Челси Челси 6 4 1 1 10 4 +6 13
Милан Милан 6 3 1 2 12 7 +5 10
Салцбург Салцбург 6 1 3 2 5 9 -4 6
Динамо Загреб Динамо Загреб 6 1 1 4 4 11 -7 4
6 септември 2022 (2022-09-06)
21:00
Ред Бул Салцбург Австрија 1–1 Италија Милан Арена Ред Бул, Салцбург
Гледачи: 29,520
Судија: Срѓан Јовановиќ
Окафор гол 28' Извештај Салемакерс гол 40'
14 септември 2022 (2022-09-14)
18:45
Милан Италија 3–1 Хрватска Динамо Загреб Сан Сиро, Милано
Гледачи: 61,341
Жиру гол 45' (пен..)
Салемакерс гол 47'
Побега гол 77'
Извештај Оршиќ гол 56'
5 октомври 2022 (2022-10-05)
21:00 (20:00 BST)
Челси Англија 3-0 Италија Милан Стемфорд Бриџ, Лондон
Гледачи: 39,537
Фофана гол 24'
Обамејанг гол 56'
Рис Џејмс гол 61'
Извештај
11 октомври 2022 (2022-10-11)
21:00
Милан Италија 0–2 Англија Челси Сан Сиро, Милано
Гледачи: 75,051
Извештај Жоржињо гол 21' (pen.)
Обамејанг гол 34'
25 октомври 2022 (2022-10-25)
21:00
Динамо Загреб Хрватска 0–4 Италија Милан Стадион Максимир, Загреб
Гледачи: 20,572
Извештај Габија гол 39'
Леао гол 49'
Жиру гол 59' (пен..)
Љубичиќ гол 69' (o.g.)
2 ноември 2022 (2022-11-02)
21:00
Милан Италија 4-0 Австрија Ред Бул Салцбург Сан Сиро, Милано
Гледачи: 74,292
Жиру гол 14'57'
Круниќ гол 46'
Месијас гол 90+1'
Извештај
Осминафинале[уреди | уреди извор]

Статистика[уреди | уреди извор]

Најдобри стрелци[уреди | уреди извор]

Обновено на 2 ноември 2022
Место Број Поз Нац Име Серија А Куп Лига на шампиони Суперкуп Вкупно
1 9 FW Франција Оливје Жиру 4 0 4 0 8
17 FW Португалија Рафаел Леао 5 0 1 0 6
3 10 MF Шпанија Брахим Дијаз 4 0 0 0 4
4 12 FW Хрватска Анте Ребиќ 3 0 0 0 3
5 30 FW Бразил Жуниор Месијас 2 0 1 0 3
56 MF Белгија Алексис Салемакерс 0 0 2 0 2
7 4 MF Алжир Исмаел Бенасер 1 0 0 0 1
5 DF Сенегал Фоде Бало-Туре 1 0 0 0 1
8 MF Италија Сандро Тонали 1 0 0 0 1
19 DF Франција Тео Ернандес 1 0 0 0 1
23 DF Англија Фикајо Томори 1 0 0 0 1
27 FW Белгија Дивок Ориги 1 0 0 0 1
32 MF Италија Томасо Побега 0 0 1 0 1
46 DF Италија Матео Габија 0 0 1 0 1
33 MF Босна и Херцеговина Раде Круниќ 0 0 1 0 1
Сопствени голови 1 0 1 0 2
Вкупно 25 0 12 0 37

Асистенции[уреди | уреди извор]

Обновено на 2 ноември 2022
Место Број Поз Нац Име Серија А Куп на Италија Лига на шампиони Суперкуп Вкупно
1 17 FW Португалија Рафаел Леао 4 0 2 0 6
2 2 DF Италија Давиде Калабрија 1 0 0 0 1
8 MF Италија Сандро Тонали 1 0 2 0 3
9 FW Франција Оливје Жиру 2 0 2 0 4
10 MF Шпанија Брахим Дијаз 1 0 0 0 1
56 MF Белгија Алексис Салемакерс 1 0 0 0 1
90 FW Белгија Шарл де Кателаре 1 0 0 0 1
19 DF Франција Тео Ернандес 1 0 2 0 3
12 FW Хрватска Анте Ребиќ 2 0 0 0 2
33 MF Босна и Херцеговина Раде Круниќ 1 0 0 0 1
1 GK Романија Чиприан Татарушану 1 0 0 0 1
Вкупно 16 0 8 0 24

„Чиста мрежа“[уреди | уреди извор]

Обновено на 2 ноември 2022
Место Број Поз Нац Име Серија А Куп на Италија Лига на шампиони Суперкуп Вкупно
1 1 GK Романија Чиприан Татарушану 1 0 2 0 3
16 GK Франција Мајк Мењан 2 0 0 0 2
Вкупно 3 0 2 0 3

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „OFFICIAL STATEMENT: ALESSANDRO FLORENZI“. acmilan.com.
 2. „OFFICIAL STATEMENT: DIVOCK ORIGI“. acmilan.com.
 3. „OFFICIAL STATEMENT: MESSIAS JUNIOR“. acmilan.com.
 4. „OFFICIAL STATEMENT: CHARLES DE KETELAERE“. acmilan.com.
 5. „де Кателаре al Милан in tarda serata. Al Bruges 32 milioni + 3: record per Малдини-Massara“. tuttomercatoweb.com.
 6. „Malick Thiaw, nuovo acquisto del calciomercato AC Milan: Il comunicato ufficiale“. acmilan.com.
 7. „Milan: Ufficiale, preso Stalmach“. calciomercato.com.
 8. „Official Statement: Брахим Дијаз“. A.C. Милан. 19 јули 2021.
 9. „OFFICIAL STATEMENT: ASTER VRANCKX“. acmilan.com.
 10. „OFFICIAL STATEMENT: SERGIÑO DEST“. acmilan.com.
 11. „Kessie "ufficializzato" dal Barcellona: l'Annuncio di Laporta“. МиланNews24. 29 март 2022.
 12. „UFFICIALE: Barcellona, ecco Franck Kessie dopo l'addio al Милан. Contratto fino al 2026“. TUTTOmercatoWEB.com. 2022-07-04. Посетено на 2022-07-10.
 13. „Official Statement: Jens Petter Hauge“. A.C. Милан. 28 мај 2022.
 14. „UFFICIALE: Lazio, arriva Romagnoli. Ha firmato un contratto di cinque anni“. TUTTOmercatoWEB.com. 2022-07-12. Посетено на 2022-07-19.
 15. „UFFICIALE: Bari, dal Милан ecco Bosisio: arriva a titolo definitivo e firma fino al 2025“. TUTTOmercatoWEB.com. Посетено на 2022-07-10.
 16. „UFFICIALE: Милан, ceduto Leo Duarte al Basaksehir a titolo definitivo. Il comunicato“. TUTTOmercatoWEB.com. Посетено на 2022-07-10.
 17. „OFFICIAL STATEMENT: SAMUEL CASTILLEJO“. A.C. Милан. 12 јули 2022.
 18. „UFFICIALE: Cremonese, dal Милан arriva Tsadjout a titolo definitivo“. TUTTOmercatoWEB.com. Посетено на 2022-07-19.
 19. „Calciomercato - Fiorenzuola: Ufficiale gli arrivi di Oddi e Sorzi. Domenica test contro la Cremonese“.
 20. „Dal rossonero del Милан a quello del Foggia, ecco Tonin: Arriva a titolo definitivo“.
 21. „Marco Frigerio È del Foggia“. 22 јули 2022.
 22. „Mercato Милан, ceduto Signorile al Cerignola: è ufficiale“. 22 јули 2022.
 23. „UFFICIALE: Pescara, colpo fra i pali: dal Милан arriva Plizzari a titolo definitivo“. TUTTOmercatoWEB.com. 2022-07-26. Посетено на 2022-08-02.
 24. „MERCATO - Ternana, sorpresa all'alleИмеnto: C'è Capanni“.
 25. „Милан, Leroy Abanda rescinde il contratto: Giocherà per il Seraing“.
 26. Redazione DDD (2020-01-05). „Michelis liberato dal Милан: il difensore greco al Mirandes fino al 2025 - DerbyDerbyDerby“. Derbyderbyderby.it. Посетено на 2022-08-02.
 27. „Calcio Lecco 1912 Ufficiale: Luca Stanga è un nuovo giocatore bluceleste“. Calciolecco1912.com. Посетено на 2022-08-02.
 28. „Ufficiale: Милан, Colombo al lecce in prestito“. tuttomercatoweb.com.
 29. „UFFICIALE: Cosenza, arriva Marco Nasti in prestito annuale dal Милан“. TUTTOmercatoWEB.com. Посетено на 2022-07-19.
 30. „Bentornato Gabriele“. 16 јули 2022.
 31. „Ufficiale | Матија Калдара è un nuovo giocatore dello Spezia | Spezia Calcio - Sito ufficiale“. Acspezia.com. Посетено на 2022-07-19.
 32. „Estrela da Amadora anuncia Luan Capanni como 13.º reforço para 2022/23“.
 33. „UFFICIALE: Spezia, ecco Даниел Малдини. Arriva dal Милан in prestito per una stagione“. TUTTOmercatoWEB.com. Посетено на 2022-08-02.
 34. „Ufficiale Cosenza: depositato il contratto di Brescianini, arriva in prestito“ [Official Cosenza: Brescianini's contract stored, he arrives on loan]. tuttomercatoweb.com (Italian). 7 август 2022.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)