ФК Ница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Франција Ница
Целосно имеОлимпик Жимнастик Клуб Ница
ПрекариОрлите
Основан1904
СтадионАлијанц Ривиера
Ница, Франција
(Капацитет: 35,624)
СопственикИнтернешнл Инвеститор Груп (80%)
ПретседателЧиен Ли
ТренерШвајцарија Лусиен Фавре
ЛигаЛига 1
2015–16Лига 1, 4-ти
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

ОЖК Ница, или ФК Ница е француски фудбалски клуб од Ница кој моментално се натпреварува во највисокото ниво на францускиот фудбал, Лига 1. Клубот е основан во 1904 година.

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

[1]


Бр. Позиција Играч
1 Франција ГМ Муз Асен
2 Франција ОД Арно Суке
3 Франција ОД Готје Лорис
4 Франција ОД Пол Бајс (капитен)
5 Мароко СР Јунес Белханда
6 Брег на Слоновата Коска СР Жан Сери
7 Белгија СР Жилиен Веркорен
8 Франција СР Арно Лусамба
9 Италија НП Марио Балотели
10 Франција НП Микае Ле Биан
12 Мадагаскар СР Алберт Рафетраниаина
13 Франција СР Валентин Ејзерик
14 Франција НП Аласан Плеа
15 Франција ОД Патрик Бурне
16 Франција ГМ Симон Пуплен
Бр. Позиција Играч
18 Франција СР Реми Валтер
19 Франција НП Брајан Констант
20 Франција ОД Максим Ле Маршан
21 Португалија ОД Рикардо Переира
22 Грција НП Анастасиос Донис
23 Франција НП Алекси Босети
25 Франција СР Вилан Сиприен
26 Франција СР Венсан Козиело
28 Франција ОД Оливје Боскалји
29 Бразил ОД Далберт Енрике
30 Франција ГМ Јоан Кардинале
31 Бразил ОД Данте
32 Франција ОД Маланг Сар
33 Франција СР Венсан Марсел
40 Аргентина ГМ Валтер Бенитес

Титули[уреди | уреди извор]

1951, 1952, 1956, 1959
1948, 1965, 1970, 1994
1985, 1989
1952, 1954, 1997

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Effectif pros“. ogcnice.com. Посетено на 11 November 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]