Лига 1 (Франција) 2020-2021

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лига 1 2020-2021
Сезона2020-2021

Лига 1 2020-2021 е 83-тата сезона на првата фудбалска лига на Франција. Сезоната започнала на 21 август 2020, а ќе заврши на 23 мај 2021.[1]

Општо[уреди | уреди извор]

Откако претходната сезона била прекината поради пандемијата на коронавирусот и првенството не било завршено до крај, во оваа сезона има две нови екипи кој доаѓаат од понизок ранг место досегашните три. Двете нови екипи се Лорјан и Ланс, кој ги замениле испаднатите Амjен и Тулуза. Иако првичниот план бил првенството да почне со 22 екипи,[2] подоцна било објавено дека Амјен и Тулуза ќе испаднат и ќе играат во Лига 2 2020-2021, по гласањето на ЛФП.[3]

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипи по региони[уреди | уреди извор]

Екипа Регион Екипи
3  Голем Исток Мец, Ремс и Стразбур
 Бретања Брест, Лорјан и Рен
2  Оверњ-Рона-Алпи Олимпик Лион и Сент Етјен
 Горна Франција Ланс и Лил
 Окситанија Монпелје и Ним
 Лоарски Крај Анже и Нант
 Прованса-Алпи-Азурен Брег Олимпик Марсеј и Ница
1  Бургундија-Франш Конте Дижон
 Монако Монако
 Ил де Франс Париз Сен Жермен
 Нова Аквитанија Бордо

Стадионите на екипите и нивните локации[уреди | уреди извор]

Екипа Град Стадион Капацитет сезона 2019–2020
Анже Анже Анже Стад Рајмонд Копа 18,752 11-то
Бордо Бордо Бордо Нов стадион во Бордо 42,115 12-то
Брест Брест Брест Стад Франсис Ле Бле 15,931 14-то
Дижон Дижон Дижон Стад Гастон Жерар 15,995 16-то
Ланс Ланс Ланс Стад Болар-Делелис 37,705 Лига 2, 2-ро
Лил Лил Вилнев д’Аск Стад Пјер-Моруа 50,186 4-то
Лорјан Лорјан Лорјан Стад дју Мустуар 18,890 Лига 2, 1-во
Олимпик Лион Олимпик Лион Лион Парк Олимпик Лион 59,186 7-мо
Марсеј Олимпик Марсеј Марсеј Велодром 67,394 2-ро
Мец Мец Мец Стад Сен-Симфорен 25,636 15-то
Монако Монако Кнежевство Монако Стадион Луј Втори 18,523 9-то
Монпелје Монпелје Монпелје Стад де ла Мосон 32,900 8-то
Нант Нант Нант Стад де ла Божуар 35,322 13-то
Ница Ница Ница Алијанц Ривиера 35,624 6-то
Ним Ним Ним Стад де Костер 18,482 18-то
Париз Сен Жермен Париз Сен Жермен Париз Парк на принцовите 48,583 1-во
Ремс Ремс Рем Стад Огуст Делон 21,684 5-то
Рен Рен Рен Роазон Парк 29,778 3-то
Сент Етјен Сент Етјен Сент-Етјен Стад Жофроа-Гишар 41,965 17-то
Стразбур Стразбур Стразбур Стад де ла Мено 29,230 10-то

Личности и спонзори[уреди | уреди извор]

Екипа Тренер Капитен Опрема Спонзор на дресот
Анже Франција Мулан, СтефанСтефан Мулан Брег на Слоновата Коска Траоре, ИсмаелИсмаел Траоре Капа Scania, Bodet
Бордо Франција Гасет, Жан-ЛујЖан-Луј Гасет Франција Косиелни, ЛоранЛоран Косиелни Адидас Bistro Régent, Winamax
Брест Франција Дал'Ољо, ОливјеОливје Дал'Ољо Франција Дуверн, Жан-КеванЖан-Кеван Дуверн Адидас Quéguiner, Yaourts Malo
Дижон Франција Жобард, СтефанСтефан Жобард Зелен ’Рт Таварес, ЖулиоЖулио Таварес Лото Roger Martin, Suez
Ланс Франција Франк Хаисе Франција Каузак, ЈаникЈаник Каузак Макрон Auchan
Лил Франција Галтје, КристофКристоф Галтје Португалија Фонте, ЖозеЖозе Фонте New Balance Boulanger
Лорјан Франција Пелисије, КристофКристоф Пелисије Франција Лемуан, ФабиенФабиен Лемуан Капа Jean Floc'h
Олимпик Лион Франција Гарсија, РудиРуди Гарсија Холандија Депај, МемфисМемфис Депај Адидас Emirates, Veolia
Олимпик Марсеј Португалија Виљаш-Боаш, АндреАндре Виљаш-Боаш Франција Манданда, СтивСтив Манданда Пума Uber Eats
Монако Хрватска Ковач, НикоНико Ковач Франција Бен Једер, ВисамВисам Бен Једер Капа Fedcom
Мец Франција Оњон, ВенсанВенсан Оњон Франција Коад, РеноРено Коад Капа Car Avenue
Монпелје Ерменија Мишел Дер Закаријан Бразил Хилтон, ВиториноВиторино Хилтон Најк PasinoBet
Нант Франција Гуркуф, КристијанКристијан Гуркуф Франција Туре, АбдулајеАбдулаје Туре Макрон Synergie
Ница Франција Виера, ПатрикПатрик Виера Бразил , ДантеДанте Макрон Ineos
Ним Франција Арпинон, ЖеромЖером Арпинон Франција Бријансон, АнтониАнтони Бријансон Пума Hectare
Париз Сен Жермен Германија Тухел, ТомасТомас Тухел Бразил , МаркињосМаркињос Најк Accor
Ремс Франција Жион, ДавидДавид Жион Мароко Абделхамид, ЈунисЈунис Абделхамид Умбро Maisons France Confort, Hexaom
Рен Франција Стефан, ЖиленЖилен Стефан Франција Да Силва, ДамиенДамиен Да Силва Пума Samsic
Сент Етјен Франција Пуел, КлодКлод Пуел TBA Le Coq Sportif Aesio
Стразбур Франција Лори, ТјериТјери Лори Србија Митровиќ, СтефанСтефан Митровиќ Адидас ÉS Énergies, CroisiEurope

Табела[уреди | уреди извор]

Ажурирано на 28 септември 2020

Поз. Екипа Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1. Рен Рен 13 5 4 1 0 12 5 +7
2. Лил Лил 11 5 3 2 0 6 2 +4
3. Монпелје Монпелје 10 5 3 1 1 12 7 +5
4. Сент Етјен Сент Етјен 10 5 3 1 1 8 5 +3
5. Монако Монако 10 5 3 1 1 9 7 +2
6. Ланс Ланс 10 5 3 1 1 8 6 +2
7. Париз Сен Жермен Париз Сен Жермен 9 5 3 0 2 6 2 +4
8. Анже Анже 9 5 3 0 1 6 8 -2
9. Марсеј Олимпик Марсеј 8 5 3 1 1 6 6 0
10. Ница Ница 7 5 2 1 2 5 7 -2
11. Олимпик Лион Олимпик Лион 6 5 1 3 1 6 4 +2
12. Бордо Бордо 6 5 1 3 1 3 2 +1
13. Брест Брест 6 5 2 0 3 9 12 -3
14. Нант Нант 5 5 1 2 2 5 7 -2
15. Ним Ним 5 5 1 2 2 8 7 +1
16. Лорјан Лорјан 4 5 1 1 3 8 10 -2
17. Мец Мец 4 5 1 1 3 3 5 -2
18. Стразбур Стразбур 3 5 1 0 4 4 10 -6
19. Ремс Ремс 1 5 0 1 4 3 8 -5
20. Дижон Дижон 1 5 0 1 4 3 10 -7

Легенда:

      Шампион на Франција и се квалификува за групната фаза на УЕФА Лига на шампиони 2021-2022.
      Се квалификува за групната фаза на УЕФА Лига на шампиони 2021-2022.
      Се квалификува за третото квалификациско коло на УЕФА Лига на шампиони 2021-2022.
      Се квалификува за групната фаза на УЕФА Лига Европа 2021-2022.
      Се квалификува за баражот на UEFA Europa Conference League 2021-2022
Се квалификува за Баражот промоција/испаѓање против победникот на плејофот на Лига 2 2021-2022.
      Испаѓа во Лига 2 2021-2022.

Нотес:

Три бода за победа, еден за нерешено, нула за пораз.
Во случај на еднаков број на бодови помеѓу две или повеќе екипи, позицијата на табелата на екипата ќе биде одредена по следниве критериуми:
* Вкупна гол-разлика
* Одвоена табела
* Освоени бодови во меѓусебните двобои
* Гол-разлика во меѓусебните двобои
* Вкупен број постигнати голови во меѓусебните двобои
* Постигнати голови во гости во меѓусебните двобои
* Вкупен број постигнати голови
* Вкупен број постигнати голови во гости
* Најголем број на постигнати голови на натпревар во првенството
* Фер-плеј.

Резултати[уреди | уреди извор]

Табеларен приказ[уреди | уреди извор]

АНЖ БОР БРЕ ДИЖ ЛАН ЛИЛ ЛОР МЕЦ МОН МОП НАН НИМ НИЦ ОЛИ ОМА ПСЖ РЕН СЕТ РЕМ СТР
Анже ––––
Бордо –––– 0-0
Брест ––––
Дижон 0-1 ––––
Ланс ––––
Лил –––– 1-1
Лорјан –––– 3-1
Мец ––––
Монако –––– 2-2
Монпелје ––––
Нант ––––
Ним 4-0 ––––
Ница 2-1 ––––
Олимпик Лион ––––
Олимпик Марсеј ––––
Париз Сен Жермен ––––
Рен ––––
Сент-Етјен ––––|
Ремс ––––
Стразбур ––––

Календар[уреди | уреди извор]

1. коло
21 авг. Бордо-Нант 0-0
22 авг. Дижон-Анже 0-1
Лил-Рен 1-1
23 авг. Лорјан-Стразбур 3-1
Монако-Ремс 2-2
15 сеп.[4] Монпелје-Олимпик Лион 2-1
23 авг. Ним-Брест 4-0
17 сеп.[5] Олимпик Марсеј-Сент Етјен 0-2
23 авг. Ница-Ланс 2-1
16 сеп.[6] Париз Сен Жермен-Мец 1-0
2. коло
30 авг. Анже-Бордо 0-2
Брест-Олимпик Марсеј 2-3
10 сеп.[7] Ланс-Париз Сен Жермен 1-0
30 авг. Мец-Монако 0-1
Нант-Ним 2-1
28 авг. Олимпик Лион-Дижон 4-1
29 авг. Рен-Монпелје 2-1
30 авг. Сент Етјен-Лорјан 2-0
Ремс-Лил 0-1
Стразбур-Ница 0-2


3. коло
13 сеп. Анже-Ремс 1-0
11 сеп. Бордо-Олимпик Лион 0-0
13 сеп. Дижон-Брест 0-2
Лил-Мец 1-0
Лорјан-Ланс 2-3
Монако-Нант 2-1
12 сеп. Монпелје-Ница 3-1
13 сеп. Ним-Рен 2-4
Париз Сен Жермен-Олимпик Марсеј 0-1
12 сеп. Сент Етјен-Стразбур 2-0
4. коло
20 сеп. Брест-Лорјан 3-2
Ланс-Бордо 2-1
Мец-Ремс 2-1
Монпелје-Анже 4-1
Нант-Сент Етјен 2-2
Ница-Париз Сен-Жермен 0-3
Олимпик Лион-Ним 0-0
Олимпик Марсеј-Лил 1-1
Рен-Монако 2-1
Стразбур-Дижон 1-0


5. коло
27 сеп. Анже-Брест 3-2
Бордо-Ница 0-0
Дижон-Монпелје 2-2
25 сеп. Лил-Нант 2-0
27 сеп. Лорјан-Олимпик Лион 1-1
Монако-Стразбур 3-2
Ним-Ланс 1-1
26 сеп. Олимпик Марсеј-Мец 1-1
27 сеп. Ремс-Париз Сен-Жермен 0-2
26 сеп. Сент Етјен-Рен 0-3
6. коло
4 окт. Бордо-Дижон 3-0
Брест-Монако 1-0
3 окт. Ланс-Сент Етјен 2-0
4 окт. Мец-Лорјан 3-1
Монпелје-Ним 0-1
3 окт. Ница-Нант 2-1
4 окт. Олимпик Лион-Олимпик Марсеј 1-1
2 окт. Париз Сен-Жермен-Анже 6-1
4 окт. Рен-Ремс 2-2
Стразбур-Лил 0-3


7. коло
18 окт. Анже-Мец 1-1
16 окт. Дижон-Рен 1-1
18 окт. Лил-Ланс 4-0
Монако-Монпеље 1-1
Нант-Брест 3-1
16 окт. Ним-Париз Сен-Жермен 0-4
17 окт. Олимпик Марсеј-Бордо 3-1
18 окт. Сент Етјен-Ница 1-3
17 окт. Ремс-Лорјан 1-3
18 окт. Стразбур-Олимпик Лион 2-3
8. коло
25 окт. Бордо-Ним
Брест-Стразбур
Ланс-Нант
24 окт. Лорјан-Олимпик Марсеј
25 окт. Мец-Сент Етјен
Монпелје-Ремс
Ница-Лил
Олимпик Лион-Монако
24 окт. Париз Сен-Жермен-Дижон
23 окт. Рен-Анже


Статистика[уреди | уреди извор]

Екипна[уреди | уреди извор]

Лидери на табелата[уреди | уреди извор]

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
10ª11ª12ª13ª14ª15ª16ª17ª18ª19ª20ª21ª22ª23ª24ª25ª26ª27ª28ª29ª30ª31ª32ª33ª34ª35ª36ª37ª38ª

Создавање на пласманот[уреди | уреди извор]

10ª 11ª 12ª 13ª 14ª 15ª 16ª 17ª 18ª 19ª 20ª 21ª 22ª 23ª 24ª 25ª 26ª 27ª 28ª 29ª 30ª 31ª 32ª 33ª 34ª 35ª 36ª 37ª 38ª
Анже 3 3 6
Бордо 1 4 5
Брест 0 0 3
Дижон 0 0 0
Ланс 0 3 6
Лил 1 4 7
Лорјан 3 3 3
Мец 0 0
Монако 1 4 7
Монпелје 0 3
Нант 1 4 4
Ним 3 3 3
Ница 3 6 6
Олимпик Лион 3 4
Олимпик Марсеј 3 6
Париз Сен Жермен 0 0
Рен 1 4 7
Ремс 1 1 1
Сент-Етјен 3 6
Стразбур 0 0 0

Освоени бодови во сооднос[уреди | уреди извор]

Поединечна[уреди | уреди извор]

Список на стрелци[уреди | уреди извор]

Гол Играч Клуб

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ligue 1 Uber Eats et Ligue 2 BKT: nouvelle saison, nouvelle histoire, nouvelle identité!“ (француски). lfp.fp. 19 јуни 2020.
  2. „Ligue 1 relegation overruled for Amiens and Toulouse but Lyon appeal dismissed“. Sky Sports. Посетено на 16 June 2020.
  3. „LFP : l'assemblée générale vote à 74,49 % le maintien d'une Ligue 1 à vingt clubs“. L'Équipe. Посетено на 23 June 2020.
  4. Првично закажан за 23 август, натпреварот бил одложен поради истовременото учество на Лион во завршницата на УЕФА Лигата на шампионите 2019-2020, cfr. „Matchs reportés : Reprogrammation TV, J1“ (француски). Занемарен непознатиот параметар |pubblicazione= (help); Занемарен непознатиот параметар |data= (се препорачува |date=) (help)
  5. Првично закажан за 21 август, натпреварот бил одложен поради неколку позитивни играчи на COVID-19, cfr. „Matchs reportés : Reprogrammation TV, J1“ (француски). ligue1.fr. 19 август 2020.
  6. Првично закажан за 23 август, натпреварот бил одложен поради истовременото учество на Париз Сен Жермен во финалето на УЕФА Лигата на шампионите 2019-2020, cfr. „Matchs reportés : Reprogrammation TV, J1“ (француски). ligue1.fr. Занемарен непознатиот параметар |data= (се препорачува |date=) (help)
  7. Првично закажан за 29 август, натпреварот бил одложен на барање на Париз Сен Жермен, cfr. „Programmation modifiée pour Lens-PSG et Strasbourg-Nice“ (француски). ligue1.fr. 25 август 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]