Јасин Адли

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јасин Адли
Lens - Girondins de Bordeaux (19-09-2020) 30.jpg
Лични податоци
Полно име Јасин Адли[1]
Роден на 29 јули 2000 (2000-07-29) (22 г.)
Роден во Витри сир Сен, Франција
Висина 1.86 m
Позиција среден ред[2]
Клупски податоци
Сегашен клуб Милан
Број 7
Младинска кариера
2006–2013 ФК Вилжиф
2013–2018 ПСЖ Б
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2017–2019 ПСЖ Б 20 (4)
2018–2019 Париз Сен Жермен Париз Сен Жермен 1 (0)
2019–2021 Бордо Бордо 67 (5)
2021– Милан Милан 0 (0)
2021–2022Бордо Бордо (п) 32 (1)
Репрезентација
2015–2016 Франција 16 10 (4)
2016–2017 Франција 17 16 (6)
2017–2018 Франција 18 7 (3)
2018–2019 Франција 19 11 (2)
2018–2019 Франција 20 5 (1)
 • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 16
26, 29 јуни 2022 (UTC).
† Учества (Голови).

Јасин Адли (роден на 29 јули 2000 година во Витри сир Сен) — француски фудбалер кој настапува за екипата на ФК Милан на позиција играч за врска.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Париз Сен Жермен[уреди | уреди извор]

Адли го направил своето професионално деби за Париз Сен Жермен (ПСЖ) на 19 мај 2018 година во последниот натпревар во Лига 1 од сезоната против Каен. Тој го заменил Кристофер Нкунку во 83 минута во ремито 0–0 на гости[3]. На 2 јули 2018 година, Адли го потпишал својот прв професионален договор со ПСЖ[4].

Бордо[уреди | уреди извор]

На 31 јануари 2019 година, последниот ден од зимскиот преоден рок 2018–19, Адли му се придружил на лигашкиот ривал Бордо со договор од 4+1⁄2 години. Трансферот, наводно, вклучувал надомест од 5,5 милиони евра и клаузула за продажба од 40%.[5][6]

Адли постигнал гол против неговиот поранешен тим Париз Сен Жермен во ремито 2–2 на Паркот на принцовите на 28 ноември 2020 година[7].

Милан[уреди | уреди извор]

На 31 август 2021 година, било објавено дека Адли потпишал за гигантот од Серија А, Милан на петгодишен договор[8]. Надоместокот платен на Бордо изнесувал 8 милиони евра[9]. Тој бил позајмен назад во клубот до крајот на сезоната 2021–22.

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Адли е роден во Франција[10] Тој е младински интернационалец за Франција и ја претставувал Франција до 17 години на Европското првенство за играчи до 17 години во 2017 година[11] и на Светското првенство за играчи до 17 години во 2017 година[12].

Статистика[уреди | уреди извор]

Обновено на 1 јули 2022[13]
Настапи и голови по клуб, сезона и натпреварување
Клуб Сезона Лига Национален куп Лига куп Европа Останато Вкупно
Лига Нзтпр. Голови Нзтпр. Голови Нзтпр. Голови Нзтпр. Голови Нзтпр. Голови Нзтпр. Голови
ПСЖ Б 2017–18 Државно првенство 2 9 3 9 3
2018–19 Државно првенство 2 11 1 11 1
Вкупно 20 4 20 4
Париз Сен Жермен 2017–18 Лига 1 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0
2018–19 Лига 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Вкупно 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0
Бордо 2018–19 Лига 1 7 0 0 0 0 0 7 0
2019–20 Лига 1 21 3 2 0 2 0 25 3
2020-21 Лига 1 35 2 1 0 36 2
2021-22 Лига 1 36 1 0 0 36 1
Вкупно 99 6 3 0 2 0 104 6
Милан 2022-2023 Серија А 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Вкупно 120 10 3 0 2 0 0 0 0 0 125 10

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „FIFA U-20 World Cup Poland 2019: List of Players: France“ (PDF). FIFA. 13 June 2019. стр. 4. Архивирано од изворникот (PDF) на 6 February 2020.
 2. Јасин Адли на WorldFootball.net
 3. „Caen vs. PSG - 19 May 2018 - Soccerway“. soccerway.com. Посетено на 19 May 2018.
 4. „Yacine Adli signe son premier contrat professionnel“ [Yacine Adli signs his first professional contract] (француски). Paris Saint-Germain F.C. 2 July 2018. Посетено на 11 June 2022.
 5. Margueritte, Matthieu (31 January 2019). „Officiel : Yacine Adli file à Bordeaux“. Footmercato (француски). Посетено на 1 February 2019.
 6. „PSG youngster Adli joins Bordeaux“. FOX Sports Asia. 31 January 2019. Архивирано од изворникот на 2019-02-01. Посетено на 1 February 2019.
 7. „Paris Saint-Germain vs. Bordeaux“. ESPN. 28 November 2020.
 8. „Official Statement: Yacine Adli“. A.C. Milan. 31 August 2021. Посетено на 11 June 2022.
 9. Möller, Isak (31 August 2021). „Official: AC Milan announce signing of Yacine Adli from Bordeaux plus subsequent loan“. SempreMilan. Посетено на 11 June 2022.
 10. „Yacine Adli : La pépite franco-algérienne affole l'Europe“. 28 February 2018.
 11. „Ten to watch from U17 EURO in Croatia“. UEFA.com. May 22, 2017.
 12. „FIFA U-17 World Cup 2017: Heavyweights France take on debutants New Caledonia in Group E opener - Sports News , Firstpost“. Firstpost. October 8, 2017.
 13. Јасин Адли на soccerway

Надворешни врски[уреди | уреди извор]