Фудбалска репрезентација на Франција под 20 години

Од Википедија — слободната енциклопедија
 Франција
СојузФранцуска фудбалска асоцијација
КонфедерацијаУЕФА (Европа)
СелекторФранција Лудовик Батели
КапитенПол Погба
Најмногу настапиСедрик Бакамбу
Геида Фофана (17)
Најдобар стрелецДавид Трезеге (12)
ФИФА кодFRA
Домашни бои
Гостински бои
Прв меѓународен натпревар
Шпанија Шпанија 2 - 1 Франција Франција
(Радес, Тунис; 28 јуни, 1977)
Најголема победа
Франција Франција 5 - 0 Ирак Ирак
(Париз, Франција; 18 јуни, 2011)
Најлош пораз
 Колумбија 4 - 1 Франција Франција
(Богота, Колумбија; 30 јули, 2011)

Фудбалската репрезентација на Франција до 20 години е фудбалска репрезентација на Франција за играчи на возраст до и под 20 години.

Тие во моментов се актуелни светски шампиони во оваа категорија, по освојувањето на светското првенство 2013 во Турција, нивна прва титула во историјата на оваа возрасна група.

Натпреварувања[уреди | уреди извор]

Достигнувања и скор на светските првенства за играчи до 20 години[уреди | уреди извор]

Година Резултат ОН П Н И ДГ ПГ
Тунис 1977 Фаза по групи 3 1 1 1 3 3
Јапонија 1979 Не се пласирале
Австралија 1981
Мексико 1983
СССР 1985
Чиле 1987
Саудиска Арабија 1989
Португалија 1991
Австралија 1993
Катар 1995
Малезија 1997 Четврт-финале 5 3 1 1 10 8
Нигерија 1999 Не се пласирале
Аргентина 2001 Четврт-финале 5 2 2 1 11 7
ОАР 2003 Не се пласирале
Холандија 2005
Канада 2007
Египет 2009
Колумбија 2011 4.место 7 4 0 3 11 12
Турција 2013 Шампиони 7 4 2 1 15 6
Вкупно 1 титула 27 14 6 7 50 36

Надворешни врски[уреди | уреди извор]