Тео Ернандес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тео Ернандес
FC Salzburg vs. AC Mailand (UEFA Championsleague 2022-09-06) Théo Hernandez.jpg
Тео Ернандес со Милан во 2022 година
Лични податоци
Полно име Тео Бернард Франкоис Ернандес [1]
Роден на 6 октомври 1997 (1997-10-06) (25 г.)[2]
Роден во Марсеј, Франција
Висина 1.84 m[2]
Позиција лев бек
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Милан
Број 19
Младинска кариера
2006–2007 Рајо Мајадахонда
2007–2015 Атлетико Мадрид Атлетико Мадрид
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2015–2017 Атлетико Мадрид Атлетико Мадрид Б 9 (0)
2016–2017Алавес Алавес (п) 32 (1)
2017–2019 Реал Мадрид Реал Мадрид 13 (0)
2018–2019 Реал Сосиедад Реал Сосиедад (п) 24 (1)
2019- Милан Милан 99 (19)
Репрезентација
2015 Франција 18 4 (0)
2015–2016 Франција 19 9 (0)
2016 Франција 7 (1)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 13 август 2022.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 10 јуни 2022

Тео Ернандес — (6 октомври 1997 година) познат едноставно како Тео, е француски професионален фудбалер кој игра за италијанскиот клуб ФК Милан како лев бек.

Роден во Марсеј, Тео се приклучил на младинската постава на Атлетико Мадрид во 2008 година, на возраст од десет години. Откако напредувал низ младинските категории, тој бил промовиран во резервите во Терцера Дивизион во летото 2015 година.

Тео го имал своето деби на 30 август 2015 година, почнувајќи со победата од 4:3 против ЦД Пуерта Бонита. На 3 февруари следната година, тој го обновил договорот, два дена подоцна тој бил повикан во главниот состав за натпреварот во Ла Лига против С.Д. Еибар, но поради повреди останал неискористена замена во 3-1 на домашната победа.

На 5 јули 2017 година, Тео се преселил во Реал Мадрид за сезоната 2017-18, потпишувајќи договор за следните шест години. Тој го имал своето деби за клубот на 16 август, заменувајќи го Марко Асенсио во победата од 2-0 против Барселона во натпреварот од шпанскиот Супер Куп.

На 7 јули 2019 година, Ернандес се приклучил ФК Милан во договор вреден максимум 20 милиони евра[3][4].

Таткото на Тео, Жан-Франсоа, исто така бил фудбалер. Централен дефанзивец, тој исто така играл за Атлетико Мадрид. Неговиот постар брат Лукас, исто така дефанзивец, се развил како играч во Атлетико Мадрид.

Статистика[уреди | уреди извор]

Настапи и голови по клуб, сезона и натпреварување
Клуб Сезона Лига Куп Европа Останато Вкупно
Лига Натпревари Голови Натпревари Голови Натпревари Голови Натпревари Голови Натпревари Голови
Атлетико Мадрид Б 2015–16 Tercera División 9 0 1[б 1] 0 10 0
Алавес (п) 2016–17 Ла лига 32 1 6 1 38 2
Реал Мадрид 2017–18 Ла лига 13 0 6 0 3[б 2] 0 1[б 3] 0 23 0
Реал Сосиедад (п) 2018–19 Ла лига 24 1 4 0 28 1
Милан 2019–20 Серија А 33 6 3 1 36 7
2020–21 Серија А 33 7 2 0 10[б 4] 1 45 8
2021–22 Серија А 32 5 3 0 5[б 2] 0 40 5
2022–23 Серија А 1 1 0 0 0 0 0 0 1 1
Вкупно 99 19 8 1 15 1 0 0 122 21
Вкупно 177 21 24 2 18 1 2 0 221 26

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Hernández, Theo Bernard François“ (шпански). FFMadrid. Посетено на 5 August 2016.
  2. 2,0 2,1 „FIFA Club World Cup UAE 2017: List of players: Real Madrid CF“ (PDF). FIFA. 16 December 2017. стр. 5. Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-12-23. Посетено на 23 December 2017.
  3. „Official Announcement: Theo Hernández“. Real Madrid CF. 6 July 2019. Посетено на 6 July 2019.
  4. „Theo Hernandez is Rossonero“. A.C. Milan. 6 July 2019. Посетено на 6 July 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „б“, но нема соодветна ознака <references group="б"/>.