Марко Спортиело

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марко Спортиело
Марко Спортиело на тренинг со Аталанта во 2014 година
Лични информации
Целосно име Марко Спортиело
Датум на раѓање 10 мај 1992(1992-05-10)(32 г.)
Место на раѓање Десио, Италија
Висина 1.92 м (6 ст 4 ин)[1]
Положба голман
Клупски информации
Тековен клуб
Милан Милан
Број 57
Младинска кариера
1998–1999 Сибидо Сан Џакомо
1999–2010 Аталанта Аталанта
Возрасна кариера*
Години Екипа Наст. (Гол.)
2010–2011 Серењо Серењо 28 (0)
2011–2012 Поџибонси Поџибонси 34 (0)
2012–2013 Карпи Карпи 30 (0)
2013–2023 Аталанта Аталанта 125 (0)
2017–2018Фјорентина Фјорентина (п) 39 (0)
2018–2019Фрозиноне Фрозиноне (п) 35 (0)
2023– Милан Милан 0 (0)
*Клупски домашни лигашки настапи и голови, точно согласно 4 јуни 2023

Марко Спортиело (роден на 10 мај 1992 година) — италијански професионален фудбалер кој игра како голман за клубот од Серија А, Милан.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Marco Sportiello“. Atalanta B.C. Архивирано од изворникот на 19 January 2021.