Прејди на содржината

Симон Кјер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Симон Кјер
Симон Кјер во 2017 година
Лични податоци
Полно име Симон Торуп Кјер[1]
Роден на 26 март 1989(1989-03-26)(35 г.)[2]
Роден во Хорсенс, Данска
Висина 1.91 m[3]
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Милан Милан
Број 24
Младинска кариера
ФК Мидтјиланд
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2007–2008 ФК Мидтјиланд 19 (0)
2008–2010 Палермо Палермо 62 (5)
2010–2013 Волфсбург Волфсбург 57 (3)
2011–2012Рома Рома (п) 22 (0)
2013–2015 Лил Лил 66 (1)
2015–2017 Фенербахче Фенербахче 54 (3)
2017– Севиља Севиља 46 (2)
2019Аталанта Аталанта (п) 5 (0)
2020Милан Милан (п) 15 (0)
2020– Милан Милан 56 (0)
Репрезентација
2006 Данска U18 1 (0)
2006–2008 Данска U19 10 (1)
2008 Данска U20 1 (0)
2008–2011 Данска U21 2 (0)
2009– Данска 126 (5)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 21 мај 2023
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 19 јуни 2023

Симон Кјер (роден на 26 март 1989) — дански фудбалер кој настапува за екипата на Милан и на Данската репрезентацијата. Кјер игра на позиција одбрана.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Simon Kjær i FCM til 2012“ (дански). FC Midtjylland. 14 September 2007. Посетено на 2 June 2010.
  2. „List of Players“ (PDF). FIFA. Архивирано од изворникот (PDF) на 2010-06-16. Посетено на 8 November 2010.
  3. „2018 FIFA World Cup Russia – List of Players“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 4 June 2018. Архивирано од изворникот (PDF) на 2019-12-06. Посетено на 20 June 2018. Укажано повеќе од еден |accessdate= и |access-date= (help)