ФК Карпи 1909

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Италија Карпи
Carpi FC 1909 logo.png
Целосно име Карпи Фудбал Клуб 1909 С.р.л.
Основан 1909
Терен Стадион Алберто Бралја
Карпи, Италија
(Сместивост: 21,151)
Сопственик Џорџо Сквинци
Претседател Италија Клаудио Калиуми
Тренер Италија Фабрицио Кастори
Лига Серија А
2014–15 Серија Б, 1-ви (промоција)
Мреж. место Официјално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Фудбалски клуб Карпи 1909 е италијански фудбалски клуб кој се наоѓа во Карпи, Емилија-Ромања.

Клубот моментално се натпреварува во својата дебитантска сезона во Серија А, откако во сезоната 2014-2015 како победници во Серија Б избориле историска промоција.

Најголем ривал на Карпи им е екипата на Модена. Официјални бои на клубот се црвената и белата. Својте домашни натпревари Карпи ги игра на стадионот Алберто Бралја.

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Обновено на 1 September 2015
Бр. Нац. Позиција Играч
1 Србија ГМ Жељко Бркиќ
2 Бразил ОД Валас
3 Италија ОД Гаетано Летиција
4 Гана СР Ајзак Кофи
5 Италија ОД Кристијан Ѕакардо
6 Италија ОД Рикардо Галјиоло
7 Бразил НП Ридер Матос
8 Италија СР Рафаеле Бјанко
9 Полска НП Камил Вичек
10 Италија СР Андреа Лаѕари
11 Италија СР Антонио Ди Гаудио
12 Италија НП Марко Бориело
14 Уругвај СР Федерико Џино
15 Италија НП Кевин Ласања
Бр. Нац. Позиција Играч
18 Хрватска ОД Игор Бубњиќ
19 Италија СР Лоренцо Пашиути
20 Италија СР Лоренцо Лољо
21 Италија ОД Симоне Ромањоли
22 Италија ГМ Франческо Бенуси
27 Словенија ГМ Вид Белец
29 Бразил СР Рафаел Мартињо
33 Аргентина ОД Николас Споли
34 Бразил ОД Габриел Силва
39 Италија СР Лука Мароне
58 Швајцарија СР Матео Феделе
94 Аргентина СР Гаспар Ињигуес
99 Нигерија НП Џери Мбакогу

Познати поранешни играчи[уреди | уреди извор]

Статистика и скор[уреди | уреди извор]

Учество во првенства[уреди | уреди извор]

Ниво Категорија Учества Деби Последна сезона Вкупно
Прима Категорија 3 1919-1920 1921-1922 4
Серија А 1 2015-2016
Секонда Дивизионе 4 1922-1923 1925-1926 8
Прима Дивизионе 2 1926-1927 1927-1928
Серија Б 2 2013-2014 2014-2015
Прима Дивизионе 7 1928-1929 1934-1935 32
Серија Ц 13 1936-1937 1974-1975
Серија Ц1 10 1989-1990 1998-1999
Лега Про Прима Дивизионе 2 2011-2012 2012-2013
Серија Д 13 1950-1951 1977-1978 26
Серија Ц2 3 1978-1979 1999-2000
Лега При Секонда Дивизионе 1 2010-2011
Интеррегионално првенство 7 1981-1982 1987-1988 16
Серија Д 9 1980-1981 2009-2010

Вкупно 81 фудбалска професионална сезона, почнувајќи од почетокот на националната фудбалска лига во 1922:

Надворешни врски[уреди | уреди извор]