Прејди на содржината

Марко Бориело

Од Википедија — слободната енциклопедија
Италија Марко Бориело
Лични податоци
Роден на 18 јуни 1982
Роден во Неапол, Италија
Висина &100000000000001850000001,85 м
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб СПАЛ СПАЛ
Број 22
Младинска кариера
Милан Милан
Тревизо Тревизо
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2001-2002 Тревизо Тревизо 27 (10)
2001Триестина Триестина 9 (1)
2002-2007 Милан Милан 16 (2)
2003Емполи Емполи 11 (2)
2004-2005Реџина Реџина 29 (4)
2005-2006Сампдорија Сампдорија 12 (2)
2006Тревизо Тревизо 20 (7)
2007-2008 Џенова Џенова 35 (19)
2008-2010 Милан Милан 29 (4)
2010-2015 Рома Рома 41 (11)
2012Јувентус Јувентус 13 (2)
2012-2013Џенова Џенова 28 (12)
2014Вест Хем Јунајтед Вест Хем Јунајтед 2 (0)
2015 Џенова Џенова 8 (0)
2015- 2016 Карпи Карпи 12 (4)
2016 Аталанта Аталанта 15 (4)
2016–2017 Каљари Каљари 31 (16)
2017- СПАЛ СПАЛ 15 (1)
Репрезентација
2001-2003 Италија Италија 21 12 (6)
2004- Италија Италија 7 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 25 април 2012
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 6 септември 2011

Марко Бориело — (роден на 18 јуни 1982) — италијански фудбалер, напаѓач на СПАЛ.

Во текот на неговата кариера, Бориело играл за неколку италијански клубови, вклулувајќи ги Милан, Самдорија, Тревизо, Реџина Калчо, Емполи, Триестина, Јувентус, Рома, Карпи, Аталанта како и за премиерлигашот Вест Хем Јунајтед.

На репрезентативно ниво, тој бил дел од италијанската репрезентација на Евро 2008 година.

Италија Јувентус

[уреди | уреди извор]