Рафаел Мартињо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бразил Рафаел Мартињо
Лични податоци
Полно име Рафаел Мартињо Алвес де Лима
Роден на 22 јануари 1988 (1988-01-22) (32 г.)
Роден во Кампо Гранде, Бразил
Висина &100000000000001790000001,79 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Карпи Карпи
Број 29
Младинска кариера
Паулиста
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2009–2010 Паулиста 6 (0)
2010- Катанија 11 (0)
2011-Чезена (позајмен) 18 (0)
2012-Верона (позајмен) 0 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 17 ноември 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2011

Рафаел Мартињо Алвес де Лима или попознат како Рафаел Мартињо е бразилски фудбалер којшто игра во Италија за Серија Б тимот Верона како позајмен од екипата на ФК Катанија.

Доаѓањето во Италија[уреди | уреди извор]

Катанија[уреди | уреди извор]

Мартињо потпиша за Катанија на 21 мај 2010 година откако му беше издаден европски пасош.Цената на трансферот изанесувала скромни 200 илјади евра.

Своето деби за тимот од Сицилија го имал на 24 октомври 2010 во рамките на 8-то коло од Серија А против Џенова.Тој беше стартер и во сицилијанското дерби против Палермо,но неговиот тим загуби со 3:1.Својот прв гол во професионалната кариера го постигнал на 25-ти ноември 2010 во победата на Катанија од 5:1 над Бреша во купот на Италија.На крајот од сезоната одиграл 11 меча во Серија А и 2 во купот на Италија.

Чезена[уреди | уреди извор]

На 23-ти август 2011 Мартињо дојде во Чезена на едногодишна позајмица.Тој дебитираше за својот нов тим против Лацио во четвртото коло од првенството влегувајќи во 76-тата минута како замена за Маурицио Лауро.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]