ФК Асколи Калчо 1898

Од Википедија — слободната енциклопедија
Асколи
Ascoli Calcio 1898 logo.svg.png
Целосно имеАколи Пикио Фудбал Клуб 1898 С.п.А.
ПрекарБјанконери (црно-бели)
Основан1898
СтадионСтадион Чино е Лило Дел Дука
Асколи Пичено, Италија
Капацитет20,550
ПретседателИталија Франческо Белини
ТренерИталија Алфредо Алјети
ЛигаСерија Б
2017-2018Серија Б, 18-ти
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

ФК Асколи Калчо 1898 е италијански фудбалски клуб со седиште во градот Асколи Пичено, Марке. Моментално се натпреварува во Серија Б, второто ниво на италијанскиот фудбал.

Клубот е основан во 1898 година како "Кандидо Аугусто Веки". Досега во клупската историја Асколи има одиграно 16 сезони во Серија А - каде најдобриот резултат им е 4-тото место освоено во сезоната 1979-1980 - и 20 во Серија Б. Најголемиот успех на клубот е освојувањето на Митропа купот во сезоната 1986-1987.

Боите на клубот се црна и бела и игра во дресови со вертикални риги испреплетени со овие две бои. Својте домашни натпревари ги игра на стадионот Чино е Лило Дел Дука кој е со капацитет од 20,550 седечки места.

Стадион[уреди | уреди извор]

Асколи ги игра својте домашни натпревари на стадионот Чино е Лило Дел Дука кој е со капацитет од 20,550 седечки места и се наоѓа во периферијата на Асколи Пичено. Стадионот е отворен во 1962 година и бил реновиран во 1975 година.

Пред тоа, од 1925 до 1962 година клубот играл на стадионот Феручо Корадино Скварчија.

Соперници[уреди | уреди извор]

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Бр. Позиција Играч
1 Италија ГМ Иван Лани
2 Италија ОД Симоне Пекорини
3 Полска ОД Блажеј Аугустин
5 Италија ОД Андреа Менгони
6 Италија СР Томазо Бјанки
7 Мароко НП Наби Жади
8 Италија СР Џанлука Карпани
9 Италија НП Леонардо Перес
10 Италија СР Лујџи Џорџи
11 Италија НП Рикардо Орсолини
12 Италија ГМ Винченцо Вендити
13 Франција ОД Гилиом Гилјоти
14 Италија ОД Џан Филипо Филиколи
Бр. Позиција Играч
19 Гана СР Брајт Адае
20 Италија НП Флавио Лазари
21 Италија НП Даниеле Кача
22 Италија ГМ Рикардо Рањи
23 Италија ОД Давиде Чиналја
24 Шведска СР Мелкер Халберг
26 Гамбија НП Сулајман Џалоу
27 Италија ОД Лука Јоти
28 Италија НП Леонардо Гато
29 Италија СР Франческо Касата
30 Италија НП Андреа Фавили
33 Италија ОД Даниеле Мињанели
39 Италија ОД Алберто Алмичи

Познати играчи[уреди | уреди извор]

Титули[уреди | уреди извор]

Домашни[уреди | уреди извор]

1977–1978, 1985–1986
2001-2002 (група Б)

Меѓународни[уреди | уреди извор]

1986-1987

Надворешни врски[уреди | уреди извор]