СПАЛ

Од Википедија — слободната енциклопедија
СПАЛ
Club crest
Целосно имеСосиета Полиспортива Арс ет Лабор 2013 (скр. СПАЛ 2013)
ПрекарСпалини; Бјанкоаѕури;
Основан1907
2005 (реоснован)
2012 (реоснован)
СтадионСтадион Паоло Маца,
Ферара, Италија
Капацитет13,020
ПретседателИталија Валтер Матиоли
МенаџерИталија Леонардо Семпличи
ЛигаСерија А Серија А
2017–18Серија A, 17-ти
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

СПАЛ 2013 (италијански: Società Polisportiva Ars et LaborСочиета Полиспортива Арс ет Лабор) или подобро познат само како СПАЛ е италијански фудбалски клуб од Ферара, Емилија-Ромања. Клубот се натпреварува во Серија А, највисокото ниво на италијанскиот фудбал.

СПАЛ е основан во 1907 година. Моментално ја игра својата 22-ра сезона во најсилната лига на Италија, а најдобриот пласман им е 5-тото место во сезоната 1959-1960. Во сезоната 2016-2017 клубот го освоил првото место во Серија Б, со што избориле директна промоција во Серија А за првпат од сезоната 1967-1968.

Својте домашни натпревари СПАЛ ги игра на Стадионот Паоло Маца кој има капацитет од 13,020 седечки места, а името го добил по некогашниот претседател на клубот Паоло Маца (во периодот 1946-1977).

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Обновено на 6 септември 2019.[1][2]
Бр. Позиција Играч
3 Бразил ОД Игор
4 Полска ОД Тијаго Чонек
6 Италија СР Мирко Валдифјори
7 Италија СР Симоне Мисириоли
8 Италија СР Матија Валоти
9 Италија НП Габриеле Мончини
10 Италија НП Серџо Флокари Captain sports.svg
13 Полска ОД Аркадиуш Река
19 Словенија СР Јасмин Куртиќ
21 Бразил СР Габриел Стрефеца
22 Сенегал ГМ Демба Тијам
23 Италија ОД Франческо Викари
Бр. Позиција Играч
25 Хрватска ГМ Карло Летица
27 Бразил ОД Фелипе
31 Италија СР Федерико Ди Франческо
37 Италија СР Андреа Петања
40 Италија СР Ненад Томовиќ
43 Италија НП Алберто Палоски
66 Полска ОД Бартош Саломон
77 Италија СР Д'Алесандро
93 Алжир СР Мохамед Фарес
95 Црна Гора СР Марко Јанковиќ
99 Албанија ГМ Етрит Бериша

Титули[уреди | уреди извор]

Вицешампион (1): 1961–1962
Победник (2): 1950–1951, 2016–2017
Промоција (1): 1964–1965
Победник (3): 1937–1938, 1972–1973, 1977–1978
Вицешампион (4): 1941–1942, 1942–1943 , 1969–1970 , 1970–1971
Победник (1): 1991–1992
Победник (1): 2015–2016
Победник (1): 1997–1998
Промоција (1): 1990–1991
Победник (1): 1998–1999
Вицешампион (1): 1988–1989
Победник (1): 2016

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Società Polisportiva Ars et Labor - Squadra“. spalferrara.it. Посетено на 26 March 2018.
  2. „I numeri di maglia della stagione 2019/2020“. spalferrara.it. Архивирано од изворникот на 2019-08-14. Посетено на 14 August 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]