Бреша Калчо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Италија Бреша
Bresciacalcio new.png
Целосно име Бреша Калчо С.п.а.
Основан 1911
Стадион Стадион Марио Ригамонти
Бреша, Италија
(Капацитет: 16,308)
Претседател Италија Алесандро Триболди
Тренер Италија Роберто Боскалја
Лига Серија Б
2014–15 Серија Б, 20-ти
Мреж. место Официјално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Бреша Калчо е италијански фудбалски клуб со седиште во градот Бреша, Ломбардија. Во моментов се натпреварува во втората лига по ранг во Италија, Серија Б.

Клубот е основан во 1911 година и го држи рекордот по бројот на одиграни сезони во Серија Б со вкупно 53, вклучувајќи ги и 18-те по ред во периодот од 1947 до 1965, и биле победници три пати. Бреша има одиграно и 22 сезони во Серија А, каде најдобар пласман им е 7-мото место во сезоната 2001-2002, предводени од легендата на италијанскиот фудбал Роберто Баџо, исто така се квалификувале за Интертото купот за следната сезона и за прв пат во својата историја клубот заиграл во некое од европските натпреварувања. Во Интертото Бреша стигнала до финалето, но загубила од Париз Сен Жермен поради правилото гол во гости, откако во двата натпревари резултатот бил нерешен.

Боите на клубот се сината и белата. Својте домашни натпревари Бреша ги игра на стадионот Марио Ригамонти кој е со капацитет од 16,308 седечки места.

Успеси[уреди | уреди извор]

Домашни натпреварувања[уреди | уреди извор]

1964-1965, 1991-1992, 1996-1997
1938-1939 (група Ц)
1984-1985 (група A)

Меѓународни натпреварувања[уреди | уреди извор]

1993-1994

Младински натпреварувања[уреди | уреди извор]

1974-1975
1996

Останати пласмани[уреди | уреди извор]

2000-2001
Финале : 2001
Полуфинале: 2001-2002

Познати играчи[уреди | уреди извор]

Познати тренери[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]