Алесандро Дијаманти

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алесандро Дијаманти
Лични податоци
Роден на 3 мај 1983(1983-05-03)(41 г.)
Роден во Прато, Италија
Држава Италија Италија
Висина &100000000000001800000001,80 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Ливорно Ливорно
Број 23
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1999-2004 Прато Прато 23 (4)
2000-2001Емполи Емполи 0 (0)
2001-2002Фучечо 24 (3)
2003Фјорентина Фјорентина 0 (0)
2004-2006 Албинолефе Албинолефе 26 (0)
2006-2007 Прато Прато 49 (19)
2007-2009 Ливорно Ливорно 63 (24)
2009-2010 Вест Хем Јунајтед Вест Хем Јунајтед 28 (7)
2010-2011 Бреша Бреша 32 (6)
2011-2014 Болоња Болоња 83 (19)
2014-2016 Гвангжу Евергранде Гван. Евергранде 24 (4)
2015Фјорентина Фјорентина 11 (2)
2015-2016Вотфорд Вотфорд 3 (0)
2016Аталанта Аталанта 16 (1)
2016-2017 Палермо Палермо 31 (1)
2018 Перуџа Перуџа 13 (1)
2018- Ливорно Ливорно 2 (0)
Репрезентација
2010-2013 Италија Италија 17 (1)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 6 јануари 2011
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 ноември 2010

Алесандро Дијаманти (роден на 2 мај 1983) — италијански фудбалер, играч од средниот ред на Ливорно.