Антонио Касано

Од Википедија — слободната енциклопедија
Антонио Касано
Antonio Cassano Euro 2012 vs England.jpg
Лични податоци
Полно име Антонио Касано
Роден на 12 јули 1982 (1982-07-12) (40 г.)
Роден во Бари, Италија
Висина &100000000000001750000001,75 м
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Сампдорија Сампдорија
Број 99
Младинска кариера
Бари
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1999–2001 Бари 48 (6)
2001–2005 Рома 118 (39)
2006–2008 Реал Мадрид 19 (2)
2007–2008Сампдорија (позајмица) 22 (10)
2008–2010 Сампдорија 74 (25)
2011–2012 Милан 33 (7)
2012–2013 Интер 28 (8)
2013–2015 Парма 53 (17)
2015– Сампдорија 24 (2)
Репрезентација
1998 Италија U-15 9 (2)
1998 Италија U-16 2 (0)
1999 Италија U-18 2 (0)
2000 Италија U-20 8 (2)
2000–2002 Италија 21 9 (3)
2003– Италија 35 (10)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 13 мај 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 1 јули 2012

Антонио Касано (роден на 12 јули 1982) — италијански фудбалер кој игра на позиција напаѓач и во моментов настапува за екипата на ФК Сампдорија во Серија А.