Фабио Борини

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фабио Борини
FabioBoriniMilan (cropped).jpg
Фабио Борини во дресот на Милан во 2017 година
Лични податоци
Полно име Фабио Борини [1]
Роден на 29 март 1991 (1991-03-29) (29 г.)
Роден во Бентивоглио, Италија
Висина 1.80 м (5 ст 11 ин)[2]
Позиција напад
Клупски податоци
Сегашен клуб Милан Милан
Број 11
Младинска кариера
2001–2007 Болоња Болоња
2007–2009 Челси Челси
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2009–2011 Челси Челси 4 (0)
2011Свонзи Сити Свонзи Сити (п) 9 (6)
2011–2012 Парма Парма 0 (0)
2011–2012Рома Рома (п) 24 (9)
2012–2015 Ливерпул Ливерпул 25 (2)
2013–2014Сандерленд Сандерленд (п) 32 (7)
2015–2018 Сандерленд Сандерленд 50 (7)
2017–2018Милан Милан (п) 28 (2)
2018– Милан Милан 20 (2)
Репрезентација
2008–2009 Италија U17 7 (1)
2009–2010 Италија U19 5 (3)
2009–2013 Италија U21 18 (6)
2012 Италија 1 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 27 мај 2019.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 29 февруари 2012

Фабио Борини (роден на 29 март 1991 во Бентивоглио, Италија) — италијански професионален фудбалер кој настапува за ФК Милан во италијанската Серија А и за Националниот тим на Италија. Фабио Борини игра на позиција напад .

Својата фудбалска кариера ја започнал во младинскаа школа на ФК Болоња, пред да замине во ФК Челзи во 2007 година. Во Англија настапувал како позајмен играч за ФК Свонси, а во сезоната 2011–2012 како позајмен играч на ФК Рома. Во 2012 година потпишал за ФК Ливерпул, но следната сезона бил даден на позјамица на ФК Сандерленд, каде во 2015 година бил целосно откупен неговиот договор.

По две години поминати во Сандерленд, во 2017 година Борини бил даден како позајмен играч на ФК Милан, за да по крајот на сезоната неговиот договор биде откупен[3][4].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Premier League Clubs submit Squad Lists“ (PDF). Premier League. 4 September 2012. стр. 15. Архивирано од изворникот (PDF) на 10 March 2013. конс. 26 July 2013.  Unknown parameter |df= ignored (помош)
  2. „Soccerbase profile Fabio Borini“. web page. Centurycomm Limited. 2017. конс. 2 April 2017. 
  3. Sunderland A.F.C. [@SunderlandAFC] (7 June 2018). „Meanwhile, Fabio Borini will...“ (Tweet). конс. 7 June 2018 – преку Twitter. 
  4. Didier Ndong: Sunderland agree fee with Torino for midfielder“, „BBC Sport“, 7 јуни 2018 (посет. 7 јуни 2018 г).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]