ФК Болоња

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Болоња
Целосно име Фудбалски клуб Болоња
Прекар(и) Рособлу
Основан 1909
Терен Стадион Ренато Дал'Ара, Болоња, Италија
(Сместивост: 38,279)
Претседател Албано Гуаралди
Тренер Стефано Пиоли
Лига Серија А
2011–12 Серија А, 9ти
Мреж. место Официјално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои

ФК Болоња е италијански фудбалски клуб од градот Болоња, формиран во 1909 година. Низ историјата тие имаат освоено седум титули во италијанското првенство и се шестиот најуспешен тим во Италија.

Прекарот на тимот е Рособлу поради црвено-сината пругаста комбинација кој ја имаат на дресовите во нивните домашни натпревари. Инаку црвената и сината боја се и официјални бои на градот Болоња. Клубот настапува на стадионот Ренато Дал'Ара кој е со капацитет од 38,279 седишта.

Болоња се врати во Серија А во сезоната 2008-09, откако претходно ја напушти најквалитетната италијанска лига во сезоната 2004-05 кога во плеј-аут двомеч натпревар беа поразени од Парма со вкупен резултат 2-1.

Минатата сезона Болоња заврши на 9.место во Серија А.

Титули[уреди | уреди извор]

  • Серија А (7): 1924–25, 1928–29, 1935–36, 1936–37, 1938–39, 1940–41, 1963–64.
    • вицешампиони: 1920–21, 1923–24, 1925–26, 1926–27, 1931–32, 1939–40, 1965–66.

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален Состав[уреди | уреди извор]

Бр. Нац. Позиција Играч
1 Италија ГМ Џанлука Курчи
3 Италија ОД Архимеде Морлео
4 Словенија СР Рене Крхин
5 Шведска ОД Микаел Антонсон
6 Франција СР Сафир Таидер
7 Уругвај НП Хенри Хименез
8 Австрија ОД Ѓорѓи Гариш
9 Италија НП Роберт Аквафреска
10 Италија НП Алберто Џилардино
11 Италија ОД Марко Мота
12 Италија НП Андреа Писану
13 Италија СР Нико Пулцети
14 Италија ОД Чезаре Натали
15 Уругвај СР Диего Перез
17 Италија СР Тиберио Гуаренте
18 Италија НП Маноло Габијадини
Бр. Нац. Позиција Играч
19 Уругвај НП Федерико Родригез
20 Уругвај ОД Матијас Аберо
21 Италија ОД Николо Черубин
22 Италија ГМ Филипо Ломбарди
23 Италија НП Алесандро Дијаманти
24 Италија НП Даниеле Папони
25 Италија ГМ Федерико Аљарди
28 Шпанија СР Марти Риверола
30 Италија СР Микеле Пациенца
32 Австрија СР Дејан Стојановиќ
33 Грција СР Панајотис Коне
43 Данска ОД Фредерик Соренсен
45 Бразил ОД Рожер Карваљо
77 Италија НП Кристијан Пасквато
90 Италија ОД Даниеле Портанова (кап.)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]